statystyki

Od przyszłego roku rusza ogólnopolska komercjalizacja szpitali

autor: Klara Klinger26.11.2012, 07:00; Aktualizacja: 26.11.2012, 08:29
Są województwa, gdzie plany komercjalizacji raczkują albo nie ma ich wcale.

Są województwa, gdzie plany komercjalizacji raczkują albo nie ma ich wcale.źródło: ShutterStock

Samorządom nie spieszy się z przekształcaniem szpitali w spółki. Nawet tych najbardziej zadłużonych. W tym roku zdecydowało się na to czterokrotnie mniej jednostek, niż zakładało Ministerstwo Zdrowia. Niemniej z przeprowadzonej przez DGP sondy w urzędach marszałkowskich wynika, że pierwsze kroki w kierunku masowej komercjalizacji zostały już zrobione. Tak więc w przyszłym roku czeka nas fala przekształceń placówek.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Zdrowia planowało przeznaczyć w tym roku na pomoc samorządom przy przekształcaniu szpitali aż 400 mln zł. Do tej pory jednak wydano z tej sumy zaledwie 50 mln zł. W tym czasie formułę prawną zmieniło zaledwie 13 placówek. Resort liczy, że w przyszłym roku będzie ich przynajmniej 50. I tym razem plan może wypalić. Bo samorządy mają już nóż na gardle. Jeżeli nie przekształcą szpitala do końca przyszłego roku, będą musiały wziąć na siebie jego straty za 2012 r. Jeśli jednak skomercjalizują placówkę, budżet pokryje jej zobowiązania publicznoprawne.

Dlatego, jak wynika z przeprowadzonej przez DGP sondy w urzędach marszałkowskich, część województw już zdecydowała się na zmianę statusu prawnego podległych im szpitali. Na przykład w województwie lubuskim placówki nadzorowane przez urząd marszałkowski przyniosły 9 mln zł strat. Dlatego planowane jest sprywatyzowanie w przyszłym roku co najmniej trzech z nich. Z kolei na Mazowszu do przekształceń jest przygotowywanych pięć szpitali.

Są jednak także województwa, gdzie plany komercjalizacji raczkują albo nie ma ich wcale. Na Podlasiu tegoroczne straty placówek medycznych prowadzonych przez marszałka wynoszą na razie 13 mln zł, a mimo to nikt nie planuje ich przekształcać. Podobnie jest w woj. podkarpackim, choć tam obciążenie szpitali przekroczy na koniec roku 50 mln zł. – W projekcie budżetu na 2013 r. założono rezerwę w tej wysokości na pokrycie przez samorząd ewentualnych strat – mówi Wiesław Bek z podkarpackiego urzędu marszałkowskiego. Z kolei straty łódzkich szpitali szacowane są na 36 mln zł.

Województwa tłumaczą, że analizują sytuację finansową szpitali. Decyzja rzeczywiście nie jest prosta. Z jednej strony samorządów nie stać na pokrycie strat szpitalnych, z drugiej jednak – aby wyciągnąć szpital z kłopotów finansowych, nie wystarczy sama zmiana jego formy prawnej. Przekształcenie ma jedynie pomóc w oddłużeniu, ale kluczowe jest przeprowadzenie restrukturyzacji.

Jak wygląda ono w praktyce, na własnej skórze przekonał się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Ciborzu. Jeszcze nie został przekształcony, ale od kilku lat zaciska pasa. – Dzięki restrukturyzacji wychodzimy z długów. Jeszcze niedawno mieliśmy 30 mln zł zobowiązań, dziś jest to już tylko 16 mln zł. Ten rok będzie kolejnym, który zamkniemy na plusie – chwali się Marek Kowalkowski, główny księgowy placówki. Część pozostałego długu szpitala może zostać spłacona z pieniędzy budżetowych, pod warunkiem że do końca 2013 r. placówka zostanie skomercjalizowana. Mogą być z tym jednak związane także pewne zagrożenia. Kowalkowski zastanawia się, czy nie odbije się to na misji szpitala. Jeżeli zacznie on działać według standardów biznesowych, rada nadzorcza spółki może np. zechcieć pozbyć się tych oddziałów, które są niedochodowe. A takim np. jest psychogeriatria.

Część samorządów decyduje się na łączenie placówek. Tak jest m.in. w woj. lubelskim.Ale nawet to nie gwarantuje sukcesu. Rosną bowiem koszty prowadzenia szpitali, a kontrakty z NFZ nie są zwiększane. Zadłużenie wszystkich SPZOZ w I kwartale 2012 r. przekraczało 10,5 mld zł.

Nieobowiązkowe przekształcenia szpitali

Ustawa o działalności leczniczej wchodzi w skład rządowego pakietu zdrowotnego. Nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) albo do jego likwidacji. Ustawa o działalności leczniczej uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami. Przekształcenie w spółkę będzie mogło być dokonane bez konieczności uprzedniej likwidacji SPZOZ. Spółka powstała w wyniku przekształcenia będzie następcą prawnym SPZOZ, przejmując jego prawa i obowiązki.

Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • pacjent(2012-11-26 14:32) Odpowiedz 00

  Niech zrobią Amerykańską wersję prywatyzacji szpitali, to średnio zarabiający Polacy , renciści i normalni emeryci/nie mówię o emerytach SPECJALNEJ TROSKI za pieniądze podatników/ będą chorować, umierać we własnych łóżkach z pomocą najbliższej rodziny.Już p.Żelazna Dama sprzeciwiła się pomysłom prywatyzacji służby zdrowia, nawet to dobitnie uzasadniła, wiele krajów europejskich mówi to samo, A POLSCY RZĄDZĄCY CHCĄ AMERYKAŃSKIEJ WERSJI NA SIŁĘ, zobaczymy do czego to doprowadzi.Musi być restrukturyzacja, ale należy przyjrzeć sie w pierwszej kolejności filarom szpitali tzn. lekarzom, TAM TKWI NAJWIĘKSZE BAGNO!

 • ciekawe(2012-11-26 14:43) Odpowiedz 00

  Ciekawe po jakim okresie od momentu "prywatyzacji" szpitali nastąpi proces odwrotny ?

 • Marek(2012-11-26 15:04) Odpowiedz 00

  Szpitale obecne sprywatyzowane w ramach NFZ dokonują operacji Leczenie i opieka jest 1000% lepsza niż w szpitalach Państwowych tu nikt za nic nie odpowiada Teraz lekarz to nie służy ludziom,lecz biznesmen Pora na komeralizację ,bo utoniemy w długach i warunkach skandalicznych Wystarczy byc pajentem wtedy ma sie obraż opieki medycznej

 • do marek(2012-11-26 17:26) Odpowiedz 00

  hahahah na pewno już widzę jak prywatne szpitale trzaskają zabiegi na których nie mogą zarobic

 • Robin Hood(2012-11-26 17:35) Odpowiedz 00

  Ad.1 Jeżeli dla ciebie lekarze to bagno, to się lecz u znachorów w kąpielach błotnych.
  Ad. 2 Szpitale należy najpierw upaństwowić. Żeby realizowały interes Państwa, a nie grup interesów.
  Ad. 3 Nie ważne, czy kot jest czarny czy biały, byle dobrze łapał myszy. Interesem Państwa jest dobra i rozsądnie kosztująca opieka zdrowotna. Nie ważne kto weźmie publiczne pieniądze na leczenie. Ważne żeby to robił zgodnie z interesem Państwa. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że nadzór instytucji Państwa jest marny. Ale to dlatego, że rządzą osoby, które nie robiły samodzielnie uczciwych interesów. Nie mają wyobraźni i nawet nie widzą, jak kuglarze ich oszukują. Przepraszam - nie ich. Oni mają inną opiekę zdrowotną.

 • Robin Hood(2012-11-26 17:46) Odpowiedz 00

  Do 4. A dlaczego w ogóle istnieją zabiegi wyceniane poniżej kosztów?
  To nie wina prywatnych, że coś się nie opłaca. Zawiniło Państwo.
  Obowiązuje pogląd, że publiczni dokładają do interesu. To nieprawda. Oni w końcu dostaną zwrot kosztów i pokrycie strat. I zagrają prywatnym na nosie. Bo prywatnego państwo nie uratuje. A publiczny dostał pod stołem lewe pieniądze.
  Czy nie dostrzegasz, że mętne, nierynkowe zasady wyceny kosztów świadczeń mogą wynikać z chęci postawienia pomnika marnotrawnym placówkom publicznym? Czy one miałyby rację bytu wystawione na uczciwą konkurencję z sektorem prywatnym?
  W interesie Państwa powinno być uzyskanie jak najlepszej jakości usług medycznych z wykorzystaniem jak największego istniejącego potencjału bez rozdmuchiwania kosztów i uczciwą zapłatą. Zachowując konstytucyjną równość podmiotów oraz wolną konkurencję.
  To nie prywatni/publiczni są źli. To nieprawidłowości rządzenia są złe.

 • Obserwator(2012-11-26 17:49) Odpowiedz 00

  Sprawdza się powiedzenie Sawickiej, a Tusk bezczelnie kłamał, oskarżając J.Kaczyńskiego o kłamstwo w sprawie przekształceń własnościowych szpitali. Komercjalizacja szpitali można przyrównać do obdarowywania kolesiów mieniem wypracowanym przez Naród polski. Leniwym Polakom nie chciało się iść do wyborów i dlatego przyjdzie im słono płacić za pobyt w szpitalu.

 • zenonniezkition(2012-11-27 01:07) Odpowiedz 00

  Po prywatyzacji szpitali oczekuję prywatyzacji Rządu PL. To jest największy w historii polskiej generator długów i zaniedbań. Szpitale to nie zakłady produkcyjne mające wnosic do skarbu Państwa miliardowe zyski. Do specjalisty czeka się latami, ceny leków nie na nasze zarobki. Rządzący nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za eksperymenty na obywatelach. Widac na każdym kroku "dobro" kiedyś nam obiecywane. Szpitale prywatne mają nas jeszcze bardziej uszczęśliwic. Jesteście jedynymi którzy w to wierzą. Czekam na moment kiedy czołowi politycy zaczną ponosic dotkliwą odpowiedzialnośc za nieudolne rządzenie krajem. Żeby od obywateli brac, trzeba im najpierw dac zarobic, oczywiście we własnym kraju.

 • Nina(2012-11-26 18:41) Odpowiedz 00

  Krok po kroku demontaż państwa polskiego a naród jak wynika z sondaży zadowolony.

 • kkk2(2012-11-28 00:16) Odpowiedz 00

  Idźmy dalej z myślą prywatyzacyjną, ja proponuje sprywatyzować Państwo i wypierniczyć tą bandę nieudaczników z rządu bo sobie nie radzą.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama