statystyki

Resort zdrowia uporządkuje zasady finansowania leków

autor: Aleksandra Kurowska11.10.2017, 07:18; Aktualizacja: 11.10.2017, 08:32
W perspektywie długofalowej trzeba myśleć o dodatkowych źródłach finansowania.

W perspektywie długofalowej trzeba myśleć o dodatkowych źródłach finansowania.źródło: ShutterStock

Jakie jest pole do finansowania innowacyjnych terapii, komu i jakie leki się należą, jak rozwijać badania nowych terapii w Polsce – między innymi takie kwestie mają być określone w dokumencie Polityka lekowa. Od lat trwają nad nim dyskusje, powstały nawet wersje robocze, ale teraz prace ruszają na nowo.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech podkreśla, że zależy mu, by dokument wypracować ze wszystkimi interesariuszami i by nie był on martwy. Dlatego chce, by po powstaniu Polityki Lekowej rozpowszechnić jej zapisy nie tylko wśród pracowników medycznych, ale też zwykłych Polaków, by wiedzieli, skąd biorą się np. decyzje refundacyjne. – Powinniśmy określić, w jaki sposób zapewniamy sprawiedliwy dostęp do leków i w jaki sposób racjonalnie korzystać z posiadanych środków finansowych – podkreśla wiceminister.

Podobne dokumenty, tworzące ramy i wskazujące kierunki działań w polityce lekowej, ma wiele państw. Określają w nich np. poziom wydatków na leki, ogólne zasady doboru tych, które trafiają do refundacji, zasady współpracy z branżą farmaceutyczną i wspierania jej w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom, ale też, by tworzyć nowe miejsca pracy.

W Polsce też mieliśmy taką regulację, ale na lata 2004–2008 i dawno się zdezaktualizowała, zwłaszcza po 2012 r., gdy nowa ustawa refundacyjna wywróciła rynek.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane