statystyki

Szpitale dopłacają do leczenia raka

autor: Klara Klinger, Aleksandra Kurowska21.06.2017, 14:11
Onkologia choruje na brak pieniędzy

Onkologia choruje na brak pieniędzyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do chirurgii onkologicznej dokładają od 20 do 40 proc., w zależności od zabiegu. Do otolaryngologii – 30 proc.

Koszt operacji oszczędzającej piersi wynosi 8,2 tys. zł (średnie wyliczenie z dwóch ośrodków). Refundacja z NFZ – ok. 5,8 tys. zł. To oznacza, że do każdego chorego szpital musi dokładać ok. 2,5 tys. zł. Na to, jak mówią dyrektorzy placówek onkologicznych, ich nie stać. I apelują o wprowadzenie natychmiastowych zmian: finansowych i organizacyjnych.

Jako winnego wskazują zmiany w pakiecie onkologicznym z 2015 r. Miały one poprawić jakość leczenia poprzez zachęty finansowe dla szpitali w zamian za spełnienie dodatkowych wymogów. Jednak okazało się, że realizacja szybkiej ścieżki wpędza zainteresowanych w długi.

Jednym z celi reformy było wzmocnienie leczenia w trybie dziennym. Dlatego wycena hospitalizacji przy chemioterapii została obcięta o 20 proc., w teleradioterapii o ponad 60 proc., zaś cena za dzienne leczenie wzrosła. Zasada była prosta: im dłużej pacjent jest w szpitalu, tym mniej każdego kolejnego dnia dostaje za niego placówka. Przykładowy efekt: za cztery dni hospitalizacji wyceny spadły z 14 tys. do 11 tys. zł. A jako że wielu chorych musi być hospitalizowane, to długi szpitali szybko rosną.

– To prawda, placówki onkologiczne mają obecnie z tego powodu kłopot finansowy. Ale także dlatego że nie udało im się dostosować do nowych wymogów – uważa były urzędnik Ministerstwa Zdrowia, który brał udział przy wprowadzeniu pakietu.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ciekawy(2017-06-21 15:04) Zgłoś naruszenie 10

    Ja się nie znam ani na medycynie, ani na onkologii. Ale mam pytanie na które chce uzyskać odpowiedz bo na tym się znam - kto robi wycenę kosztu w szpitali I DOKŁADNIE CO SIĘ SKŁADA NA TEN KOSZT z podaniem tytułu i kwoty do niego przypisanej. Kto jest wstanie to dokładnie podać do publicznej wiadomości bo tak operuje się kwotami i nie wiadomo w jakiej one są korelacji z rzeczywistością. Oczywiście nie spodziewam się, że ktoś merytorycznie odpowie na moje zapytanie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane