W ostatecznej wersji rozporządzenia przyjęto rozwiązania, na których skorzystają szpitale prowadzone przez samorządy.
– W zakresie kwalifikacji szpitali udzielających świadczeń w ramach profilu zabezpieczenia ortopedia i traumatologia narządu ruchu (dla dorosłych lub dzieci) oraz z zakresu rehabilitacji leczniczej, realizowanych w warunkach stacjonarnych, obniżono wymóg łącznej wartości świadczeń sfinansowanych na podstawie umowy z NFZ w ramach profili systemu zabezpieczenia z co najmniej 15 mln zł na 13 mln zł – wyjaśnia Rafał Janiszewski prowadzący firmę doradczą dla placówek medycznych. A to oznacza, że placówkom łatwiej będzie się zakwalifikować do sieci.
Ale niektóre zapisy z kolei usztywniono.
– Planowano, że świadczeniodawca zakwalifikowany do jednego z poziomów sieci może udzielać świadczeń opieki zdrowotnej w ramach dodatkowych profili systemu zabezpieczenia. W wersji ostatecznej zrezygnowano z dowolności, a w jej miejsce wprowadzono obowiązek realizacji świadczeń w ramach profili dodatkowych – wyjaśnia Janiszewski.
Co to oznacza?
– Jeżeli ktoś liczył na to, że bardziej opłaca mu się zaryzykować i zamiast do sieci zgłosić oddział do konkursu o pieniądze NFZ, to właśnie traci taką możliwość – mówi szef jednego ze szpitali.
Kolejne różnice między ostatecznym rozporządzeniem a jego projektem polegają na poszerzeniu możliwości realizacji bardziej specjalistycznych świadczeń w placówkach zakwalifikowanych do najniższych poziomów sieci (I lub II z sześciu możliwych). Chodzi głównie o placówki miejskie, powiatowe i marszałkowskie. Na liście profili dodatkowych dla tych placówek (czyli poza wymaganymi), które mogą trafić do sieci, dodano nefrologię.
– Szpital będzie mógł mieć taki profil dodatkowy w sieci, jeśli miał przy kwalifikacji do sieci umowę z NFZ na udzielanie świadczeń: hemodializa lub dializa otrzewnowa z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej – tłumaczy Rafał Janiszewski.
W zakresie porad specjalistycznych dodano profil porada specjalistyczna – leczenie bólu. Z kolei w profilu chirurgia dziecięca dodano poradę specjalistyczną leczenie wad postawy u dzieci i młodzieży.
Ponadto w przypadku placówek włączonych do sieci dodano możliwość, by programy lekowe realizowały w przyszpitalnych poradniach.