statystyki

Czyją rolą jest wykazanie wad szczepionki. Lub ich braku

autor: Patryk Słowik21.06.2017, 07:38; Aktualizacja: 21.06.2017, 10:00
Skierowanie pytania prejudycjalnego do TSUE świadczy o tym, że od odpowiedzi na nie zależy rozstrzygnięcie sprawy.

Skierowanie pytania prejudycjalnego do TSUE świadczy o tym, że od odpowiedzi na nie zależy rozstrzygnięcie sprawy.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości UE przesądzi dziś, czy państwa członkowskie mogą stosować domniemania niekorzystne dla producentów szczepionek. Z opinii rzecznika generalnego Michala Bobeka wynika, że prawo unijne nie stoi temu na przeszkodzie.

Sprawa, którą zajmą się sędziowie, rozpoczęła się w grudniu 1998 r. Wówczas M.W. otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B wyprodukowanej przez globalnego potentata na rynku Sanofi Pasteur. Do lipca 1999 r. mężczyzna przyjął kolejne dwie dawki. W sierpniu tego roku natomiast zaczęły u niego występować różne zaburzenia. W listopadzie 2000 r. zdiagnozowano zaś stwardnienie rozsiane. Stan M.W. szybko się pogarszał. Ostatecznie w 2011 r. mężczyzna zmarł.

W 2006 r. chory wraz z żoną i dwiema córkami wnieśli przeciwko Sanofi powództwo o odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności pozaumownej za szkodę spowodowaną szczepionkami. Skarżący podnosili, że krótki czas pomiędzy przyjęciem dawek a wystąpieniem pierwszych objawów stwardnienia rozsianego stanowi poważne i spójne domniemanie istnienia wady szczepionki oraz związku przyczynowego między tą wadą a chorobą. U M.W. nigdy wcześniej nie zdiagnozowano jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o stwardnieniu rozsianym, nie chorował na nie także nikt w rodzinie.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane