statystyki

Kontrolerzy transportu drogowego chcą podwyżek i protestują. Zagraniczni kierowcy poza kontrolą, ale naszym się dostanie

autor: Tomasz Żółciak15.05.2017, 07:24; Aktualizacja: 15.05.2017, 07:56
Inspektorzy wychodzą przede wszystkim z postulatami podwyżek.

Inspektorzy wychodzą przede wszystkim z postulatami podwyżek.źródło: ShutterStock

Inspektorzy przez tydzień nie będą sprawdzać ładunków przewożonych przez obcokrajowców. „Krokodyle” domagają się podwyżek i jasnej deklaracji rządu co do przyszłości ITD.

W proteście udział weźmie ok. 300–350 pracowników wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego (WITD), należących do związków zawodowych. Odpowiadają oni za kontrole transportu drogowego w Polsce – sprawdzają przewożone towary czy czas pracy kierowców.

Jak podaje RMF FM, protest ostrzegawczy potrwa do niedzieli i przyjmie formę strajku włoskiego. Ale z naszych ustaleń wynika, że nie tylko. – Na walnym zgromadzeniu delegatów ustalono, że nie będziemy kontrolować zagranicznych przewoźników. Kontrolowani będą wyłącznie polscy kierowcy, i to w drobiazgowy sposób – mówi Hubert Jóźwik ze Związku Zawodowego Inspekcji Transportu Drogowego.

To może być cios dla rządu

Rząd jeszcze niedawno chwalił się, że zaostrza politykę kontrolną wobec kierowców zwłaszcza zza naszej wschodniej granicy. Przykładowo w połowie marca na północnym wschodzie kraju (na terenach graniczących z Rosją i Litwą) inspekcja przeprowadziła wspólnie z policją masową akcję kontrolną. W ciągu dwóch dni mandatami ukarano aż 119 zagranicznych kierowców. Zaniechanie kontroli zagranicznych kierowców odejmie inspektorom sporo pracy – jak słyszymy w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego (GITD), za poprzedniego kierownictwa kontrole drogowe zagranicznych przewoźników stanowiły ok. 33 proc. wszystkich kontroli. Teraz odsetek ten dochodzi do 50 proc.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (7)

 • Harry(2017-05-15 10:36) Zgłoś naruszenie 66

  ITD ustawowo rozwiazac i przekazac kompetencje i srodki rzeczowe Policji Panstwowej.Wszystkich pracownikow zwolnic z pracy i skierowac do Urzedu Posrednictwa Pracy.Niech sparwdza swoje"kwalifikacje" na wolnym rynku pracy.Trzeba ostro zwalczac w Polsce anarchie zwiazkowa.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Maciej(2017-05-15 10:41) Zgłoś naruszenie 42

  Widac ze minister transportu nie panuje nad sytuacja i nie ma pomyslu na zlikwidowanie ewidentnego warcholstwa kontrolerow transportu drogowego.ITD powinien byc juz dawno zlikwidowany.Kontrola ciezarowek powinna sie zajmowac tylko i wylacznie Sluzba Celna,Straz Graniczna i policja drogowa.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • patriota(2017-05-16 15:31) Zgłoś naruszenie 11

  wywalic na zbity pysk ta holote jak sie nie chce pracowac.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie