statystyki

Mieszkańcy mogą wyrzucać bioodpady do śmieci zmieszanych

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.02.2016, 17:30
Śmieci

26,8 zł miesięcznie może wynosić opłata od mieszkańca za odbiór śmieci segregowanychźródło: ShutterStock

Radni nie mają prawa wymagać od mieszkańców kompostowania odpadów. Tak uznał wojewoda łódzki w rozstrzygnięciu nadzorczym. Dotyczyło ono uchwały Rady Gminy Dmosin w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów w zamian za uiszczoną opłatę.

Zastrzeżenia wojewody wzbudziły dwie kwestie. Pierwsza to paragraf, z którego wynika, że odpady zielone należy kompostować we własnym zakresie wraz z bioodpadami. Zdaniem wojewody stanowi to przekroczenie upoważnienia zawartego w art. 6r ust. 3–3d ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1399 ze zm.). Druga to data wejścia w życie uchwały. Zgodnie z zapisem ma ona obowiązywać po upływie 14 dniu od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego z mocą od 1 stycznia 2016 r.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane