statystyki

Członek rady seniorów bez zwrotu kosztów podróży

autor: Michalina Topolewska09.01.2018, 07:39; Aktualizacja: 09.01.2018, 09:27
Organ nadzoru wskazuje też, że gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny

Organ nadzoru wskazuje też, że gminna rada seniorów ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywnyźródło: ShutterStock

 Osobom, które doradzają lokalnym władzom w kwestii polityki senioralnej, nie należy się refundacja wydatków poniesionych na podróże związane z tą działalnością.

Reklama


Tak stwierdził wojewoda śląski, który unieważnił uchwałę radnych Piekar Śląskich, mającą zmienić dotychczasowe przepisy dotyczące powoływania rady seniorów. Jego zastrzeżenia wzbudziła nowa regulacja, która wskazywała, że członkom rady reprezentującym ją na zewnątrz miał przysługiwać zwrot udokumentowanych kosztów podróży, związanych z wykonywaniem obowiązków statutowych. W ocenie organu nadzoru jest ona sprzeczna z art. 5c ust. 5 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1875). Zgodnie z tym przepisem rada gminy powołując radę seniorów, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania. Jego treść nie daje natomiast radnym podstawy do tego, aby zwracać koszty podróży dla seniorów, którzy zasiadają w radzie.

Wojewoda dodał przy tym, że takiego upoważnienia nie daje też żaden inny przepis ustawy o samorządzie. Podkreślił, że wprawdzie jej art. 25 ust. 4 i art. 37 przewidują możliwość refundacji wydatków na podróże, ale tylko w przypadku radnych, członków rad dzielnicy i sołectwa oraz osób wchodzących w skład organu wykonawczego jednostki pomocniczej. Nie ma tu więc wymienionych członków rady seniorów.


Pozostało jeszcze 34% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama