statystyki

Problem odpadów w gminie: Jak samorządy mogą uzyskać oszczędności?

autor: Aneta Wala17.03.2017, 19:30
Rodzajem odpadów, gospodarowanie którymi wymaga większej innowacyjności, są odpady wielkogabarytowe.

Rodzajem odpadów, gospodarowanie którymi wymaga większej innowacyjności, są odpady wielkogabarytowe.źródło: ShutterStock

Da się rozwiązać problem odpadów w gminie i uzyskać oszczędności. To możliwe m.in. dzięki nowemu trybowi zamówień publicznych, do stosowania którego zachęca Unia Europejska.

Dotychczas zamawiający mieli utrudnione zadanie, jeśli zamierzali połączyć w jednym postępowaniu elementy rozwojowe i zakupowe. Procedury utrudniały bowiem ustanowienie partnerstwa w zamówieniach publicznych w celu opracowania, a następnie zakupu innowacyjnej usługi, dostawy lub roboty budowlanej bez konieczności przeprowadzania odrębnego postępowania. W związku z tym do systemu zamówień publicznych w UE, czyli także w Polsce, wprowadzono - jako jeden z rodzajów postępowań o udzielenie zamówienia - partnerstwo innowacyjne (dalej: PI).

Nowe przepisy mają zachęcać zamawiających do wprowadzania innowacji bez naruszania zasad przejrzystości i konkurencji. Unia uważa bowiem, że jeśli podmioty publiczne w roli zamawiających pozostaną konserwatywne w swoich zachowaniach zakupowych, to wykonawcy nie będą zmotywowani do dostarczania innowacyjnych usług, dostaw i robót budowlanych.

Gdzie modernizacja jest najpilniejsza

PI może zostać wykorzystane do wsparcia projektów i innowacji w zakresie gospodarki cyrkularnej (chodzi o gospodarkę zasobami minimalizującą wpływ tworzonych produktów na środowisko przez umożliwienie ich powtórnego wykorzystania). Ważne jest przy tym, że ten tryb zamówień można wykorzystać nie tylko do budowy instalacji i świadczenia usług w zakresie gospodarki odpadami, lecz także do uzyskania innowacyjnych instrumentów jej finansowania.

PI może stanowić również dobre narzędzie do zwiększenia poziomu recyklingu odpadów komunalnych, a także promowania i wykorzystania produktów powstałych z recyklingu. Należałoby również rozważyć skorzystanie z tego narzędzia w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań wykorzystania paliwa wyprodukowanego na bazie odpadów - nie tylko jako źródła energii, ale także jako źródła surowców.

Program wskazuje cele


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane