statystyki

Problem odpadów w gminie: Jak samorządy mogą uzyskać oszczędności?

autor: Aneta Wala17.03.2017, 19:30
Rodzajem odpadów, gospodarowanie którymi wymaga większej innowacyjności, są odpady wielkogabarytowe.

Rodzajem odpadów, gospodarowanie którymi wymaga większej innowacyjności, są odpady wielkogabarytowe.źródło: ShutterStock

Da się rozwiązać problem odpadów w gminie i uzyskać oszczędności. To możliwe m.in. dzięki nowemu trybowi zamówień publicznych, do stosowania którego zachęca Unia Europejska.

Dotychczas zamawiający mieli utrudnione zadanie, jeśli zamierzali połączyć w jednym postępowaniu elementy rozwojowe i zakupowe. Procedury utrudniały bowiem ustanowienie partnerstwa w zamówieniach publicznych w celu opracowania, a następnie zakupu innowacyjnej usługi, dostawy lub roboty budowlanej bez konieczności przeprowadzania odrębnego postępowania. W związku z tym do systemu zamówień publicznych w UE, czyli także w Polsce, wprowadzono - jako jeden z rodzajów postępowań o udzielenie zamówienia - partnerstwo innowacyjne (dalej: PI).

Nowe przepisy mają zachęcać zamawiających do wprowadzania innowacji bez naruszania zasad przejrzystości i konkurencji. Unia uważa bowiem, że jeśli podmioty publiczne w roli zamawiających pozostaną konserwatywne w swoich zachowaniach zakupowych, to wykonawcy nie będą zmotywowani do dostarczania innowacyjnych usług, dostaw i robót budowlanych.

Gdzie modernizacja jest najpilniejsza

PI może zostać wykorzystane do wsparcia projektów i innowacji w zakresie gospodarki cyrkularnej (chodzi o gospodarkę zasobami minimalizującą wpływ tworzonych produktów na środowisko przez umożliwienie ich powtórnego wykorzystania). Ważne jest przy tym, że ten tryb zamówień można wykorzystać nie tylko do budowy instalacji i świadczenia usług w zakresie gospodarki odpadami, lecz także do uzyskania innowacyjnych instrumentów jej finansowania.

PI może stanowić również dobre narzędzie do zwiększenia poziomu recyklingu odpadów komunalnych, a także promowania i wykorzystania produktów powstałych z recyklingu. Należałoby również rozważyć skorzystanie z tego narzędzia w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań wykorzystania paliwa wyprodukowanego na bazie odpadów - nie tylko jako źródła energii, ale także jako źródła surowców.

Program wskazuje cele


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane