statystyki

5 praw, jakie przysługują pracownikowi rozpoczynającemu zatrudnienie

autor: Agnieszka Brzostek01.03.2016, 07:00
praca, zatrudnienie

Jednym z podstawowych praw pracownika jest prawo do wypoczynku.źródło: ShutterStock

Umowa na okres próbny zawarta tylko raz, prawo do urlopu wypoczynkowego, badania lekarskie i szkolenie bhp - takie między innymi uprawnienia nabywa pracownik, gdy rozpoczyna swoją drogę zawodową.

Reklama


Reklama


Już w momencie rozpoczęcia pracy dana osoba nabywa pewne prawa. A pracodawca szereg obowiązków wobec pracownika - jakich, dowiesz się tutaj>>

1. Ile razy umowa na okres próbny

Przede wszystkim umowa o pracę, która w przypadku pracownika zatrudnianego po raz pierwszy jest zawierana często na okres próbny. Nie jest to jednak obowiązkowa forma kontraktu i zależy tylko od woli stron, ale w każdym przypadku musi to być pierwsza umowa pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

W lutym 2016 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące zawierania umów na czas określony, a zmiany objęły także umowę na okres próbny. Określono więc wyraźnie cel tej umowy - można ją zawrzeć tylko w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania określonego rodzaju pracy.

>>Czytaj też: 5 podstawowych praw, jakie przysługują pracownikowi w Polsce

Ponadto ponowne zawarcie umowy na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy. Dopuszczalne jest zatrudnienie na próbę pracownika wykonującego ten sam rodzaj pracy tylko po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę.

Nie zmienił się natomiast okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny (3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni; 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie; 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące) i nadal trzeba wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie.

2. Minimalne wynagrodzenie

Pracownik, także ten zatrudniany po raz pierwszy, powinien otrzymać wynagrodzenie (określone w umowie o pracę) na godziwym poziomie. Jakie powinno być godziwe wynagrodzenie, przeczytasz tutaj>>

Zasada godziwego wynagrodzenia obejmuje między innymi wysokość wypłat, które zapewniają pracownikowi i jego rodzinie egzystencję odpowiadającą godności ludzkiej. Minimalne wynagrodzenia, jakie ma otrzymywać w Polsce pracownik, jest ustalane ustawowo i w 2016 roku wynosi 1850 zł brutto dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Jednak w przypadku osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę, najniższa płaca powinna wynosić 1480 zł brutto, czyli 80 proc. tej przysługującej osobom z dłuższym stażem. Co składa się na minimalne wynagrodzenie, przeczytasz tutaj>>

3. Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika

Jednym z podstawowych praw pracownika jest także prawo do wypoczynku, który gwarantują przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych.

Pracownik podejmujący pierwszą pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w sposób odmienny od pozostałych pracowników, którzy zyskują prawo do płatnego wypoczynku w każdym kolejnym przepracowanym roku kalendarzowym, czyli z dniem 1 stycznia. Jak dokładnie ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego, dowiesz się tutaj>>

Nowo zatrudniony prawo do urlopu w pierwszym roku kalendarzowym pracy uzyskuje proporcjonalnie, a więc z każdym przepracowanym miesiącem nabywa prawo do 1/12 wymiaru urlopu przysługującego po przepracowanym roku. Zatem dana osoba nabywa prawo do urlopu cząstkowego z dołu, czyli za każdy przepracowany miesiąc.

W związku z tym, że urlop nabywany jest proporcjonalnie, nie można wykorzystać więcej wolnego niż przysługuje po przepracowaniu danego miesiąca. Więcej o pierwszym urlopie wypoczynkowym pracownika, dowiesz się tutaj>>

4. Wstępne badania lekarskie

Pracownik, zanim pracodawca dopuści go do pracy, musi uzyskać orzeczenie lekarskie stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Koszt takich badań pokrywa zawsze pracodawca.

Czytaj też: Kiedy należy się odszkodowanie za dopuszczenie do pracy bez ważnych badań

Badań nie muszą przechodzić tylko osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy z tym pracodawcą.

Badań nie musi też ponownie przeprowadzać pracownik, który jest przyjmowany do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, o ile ma aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie.

5. Szkolenie bhp

Pracodawca nie może także dopuścić do pracy osoby, która nie posiada dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, dlatego firma musi zapewnić pracownikowi przeszkolenie z zakresu bhp.

>>Czytaj też: Szkolenie bhp także przy zleceniach

Celem wstępnego szkolenia bhp jest dostarczenie pracownikowi wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy z uwzględnieniem przepisów bhp (instruktaż ogólny) oraz zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na konkretnych stanowiskach pracy (instruktaż stanowiskowy).

Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • Grzegorz(2016-03-01 10:55) Odpowiedz 11

    Ciekawe ile wynosi te godziwe wynagrodzenie ...bo to zawsze najbardziej interesujące. Zaraz po szkole bez znajomości to co najwyżej staż można dostać...chyba ze się programowanie studiowało. Ja akurat nie miałem aż takiego problemu, bo dobrze znam angielski i niemiecki i mnie to chyba podratowało. teraz dodatkowo i francuski z metodą Emila Krebsa przerabiam. Widzę za to jak moi koledzy się męczyli to rzadko który miał od razu umowę o pracę.

  • Prawnik(2016-03-08 22:43) Odpowiedz 00

    jeszcze prawo do etycznych i estetycznych warunków pracy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama