statystyki

Minimalna stawka godzinowa jeszcze w 2016? PiS przedstawia założenia projektu

autor: Maciej Suchorabski20.01.2016, 11:39; Aktualizacja: 20.01.2016, 15:01
pieniądze wyangrodzenie pensja

Zgodnie z założeniami projektu, przepisy o minimalnej stawce godzinowej miałby zacząć obowiązywać od 1 lipca 2016 r.źródło: ShutterStock

Stawka minimalnego wynagrodzenia dla osób fizycznych wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia wynosić będzie 12 zł brutto za godzinę faktycznie wykonanej pracy – wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Zlikwidowane ma zostać również zróżnicowanie płacy minimalnej w zależności od stażu pracy.

Reklama


Reklama


Oprócz osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, regulacja dotyczyć będzie umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu, zawarte z osobą fizyczną albo osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, która przyjęte zlecenie lub usługi wykonuje osobiście a przedsiębiorcą albo inną jednostką organizacyjną, przy czym przedmiotem umowy jest wykonywanie zlecenia lub świadczenie usług związanych z działalnością prowadzoną przez te podmioty.

Proponowana regulacja wprowadza jednak wyjątki. Nie będą nią objęte umowy cywilnoprawne zawarte przez radcę prawnego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 507, z późn. zm.) oraz pełnomocnictwa udzielane adwokatom przez klientów, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 3 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2015 r. poz. 615, z późn. zm.).

12 zł brutto bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia

Przepisy nowelizacji zostały tak skonstruowane, by uniemożliwić ich omijanie. Ustawa ma mieć zastosowanie zatem do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, miesięcznej, tygodniowej itp.).

Wraz z wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej pojawia się jednak ryzyko zmiany formy zatrudnienia na mniej korzystną.

- Ci przedsiębiorcy, których nie będzie stać na 12 zł brutto, zmienią stosunek zatrudnienia na umowę o dzieło. Nie jest wykluczone również powiększanie się szarej strefy - twierdzi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Konieczna ewidencja godzin

Zgodnie z założeniami projektu, podmiot, na rzecz którego realizowane jest zlecenie lub świadczone są usługi, będzie musiał prowadzić ewidencję liczby przepracowanych godzin. Liczba zaewidencjonowanych godzin byłaby potwierdzana przez przyjmującego zlecenie lub świadczącego usługi. Ustawa od tej zasady prowadza jednak wyjątek – jeśli ze względu na miejsce wykonywania zlecenia lub świadczenia usługi ewidencja nie możliwa, wtedy osoba fizyczna będzie przedkładać stosowną informację o liczbie przepracowanych godzin. Informacja ta będzie przedstawiana w terminie poprzedzającym termin wypłaty wynagrodzenia, tak aby mogła stać się podstawą do jego obliczenia.

W przypadku nieprzestrzegania przepisów o minimalnej stawce godzinowej przedsiębiorcy lub inne jednostki organizacyjne będą podlegać karze grzywny od 1 000 zł do 30 000 zł. Tej samej karze miałaby podlegać osoba działająca w imieniu takiego przedsiębiorcy albo takiej jednostki organizacyjnej.

Sama weryfikacja ewidencji może jednak budzić wątpliwość natury prawnej.

- Nowelizacja pomieszała stosunek zatrudnienia w oparciu o Kodeks pracy ze stosunkiem cywilnoprawnym jakim są umowy zlecenia, ponieważ to Państwowa Inspekcja Pracy ma weryfikować ewidencjonowanie czasu pracy oraz wypłatę wynagrodzeń w oparciu o te umowy. PIP nie będzie zatem działać w oparciu o Kodeks pracy lecz Kodeks cywilny, co może budzić wątpliwości prawne - tłumaczy Kozłowski.

Dodaje również, że prowadzenie ewidencji będzie problematyczne dla przedsiębiorców, którzy zawierają umowy zlecenia na wyższe kwoty niż 12 zł brutto.

- Te umowy nie są bowiem fikcyjnymi pseudoetatami, lecz faktycznie realizują formę zlecenia – niezależnie od norm oraz wymiaru czasu pracy - komentuje Kozłowski.

Zróżnicowanie minimalnego wynagrodzenia będzie zniesione

Projekt zakłada również uchylenie art. 6 ust. 2 i 3 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, zgodnie z którym wysokość wynagrodzenia pracownika w okresie jego pierwszego roku pracy, nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że po wejściu w życie proponowanej nowelizacji, każda osoba niezależnie od stażu pracy będzie miała prawo do pełnego minimalnego wynagrodzenia.

Jacek Kozłowski z Pracodawców RP twierdzi jednak, że ograniczenie rozróżnienia stawki płacy minimalnej nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może zamykać dostęp do rynku pracy osobom bez doświadczenia.

- Może pojawić się pułapka bezrobocia szczególnie w biedniejszych rejonach Polski. Pracownik po prostu stanie się zbyt drogi - mówi.

Zgodnie z założeniami projektu, przepisy o minimalnej stawce godzinowej miałby zacząć obowiązywać od 1 lipca 2016 r. Te dotyczące rezygnacji z możliwości różnicowania wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę według stażu pracy – od 1 stycznia 2017 r.

Etap legislacyjny

Opiniowanie projektu ustawy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • remix(2016-01-20 13:04) Odpowiedz 185

  I Słusznie,trzeba chwycić za gardło krwiopijców..

 • Valdi(2016-01-20 20:45) Odpowiedz 70

  Już widzę lawinę umów o dzieło w patologicznych firmach ochrony i sprzątająca hej.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • polacy niepelnosprawni i opiekunowie..........(2016-01-20 13:26) Odpowiedz 55

  dajcie swiadczenie dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych wszyscy sa ruwni, nalezy dac takom kwote daliscie dzieciom dobrze ale dorosli tez powinni dostac tyle samo...........

 • prekariuszka(2016-01-22 09:06) Odpowiedz 53

  Świetny pomysł na pozbawienie rzeszy ludzi jakichkolwiek świadczeń, które jeszcze względnie istnieją w przypadku umowy zlecenia. Teraz będziemy mieć jeszcze więcej umów o dzieło, za grosze, ale bez jakichkolwiek świadczeń, no i oczywiście szara strefa rośnie w siłę...Świetnie, ci którzy słabo zarabiają na umowach zlecenia, teraz będą słabo zarabiać na całkiem nieoskładkowanych umowach o dzieło...i dziwmy się dalej, że mały przyrost naturalny, że kto może to ucieka z Polski...

 • janek(2016-01-20 17:53) Odpowiedz 41

  A ciekawe, co będzie z realizacja umów zawartych w wyniku przetargów publicznych, jeśli wykonawca... Jeśli umowa jest zawarta na rok, nie ma możliwości żądania waloryzacji wynagrodzenia, natomiast przy umowach zawartych na okres ponad 12 m-cy (jeśli były one zawarte po 19 października 2014) są klauzule waloryzacyjne, ale tylko w przypadku zmiany stawki minimalnego wynagrodzenia i zasad oskładkowania ZUS-em. Nikt natomiast zawierając umowę np. rok temu, nie mógł przewidzieć, że będzie określona stawka za godz. przy umowach zlecenia. Jak ONI mają zamiar to rozstrzygnąć i czy w ogóle ktoś o tym pomyślał?...

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama