Już 11 maja rozpoczną się ustne matury 2024. Wśród egzaminów będzie oczywiście także ten z języka polskiego. Jak się do niego przygotować? Podpowiada Aneta Antosiak - polonistka z wieloletnim stażem i instruktorka teatralna.

Pierwsza sesja ustnych egzaminów maturalnych potrwa od 11 do 16 maja, druga od 20 do 25 maja. Warto pamiętać, że egzaminy zostaną przeprowadzane według harmonogramów ustalanych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych w szkołach. Wśród zdawanych przedmiotów jest język polski. Nauczycielka polskiego Aneta Antosiak podpowiada jak się dobrze do niego przygotować.

Matura z polskiego. Jak się przygotować do egzaminu ustnego?

Dla zdających ustną maturę z polskiego nauczycielka Aneta Antosiak ma 4 rady:

  • Pamiętaj, że odpowiedź na każde pytanie powinna zawierać wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Jest to uwzględniane w 2 punktach za kompozycję (w każdym pytaniu, czyli łącznie 4). Uczniowie czasami skupiają się tylko na rozwinięciu.
  • Pamiętaj o przywołaniu kontekstu (w pytaniu jawnym) i drugiego tekstu lub własnych doświadczeń (w niejawnym). Jeżeli nawet nieperfekcyjnie przywołasz lekturę i kontekst, od razu startujesz z pułapu 5 punktów. Jeżeli genialnie omówisz lekturę, rzucając nawet cytatami, a pominiesz kontekst – możesz dostać maksimum 4 punkty.
  • W pytaniu niejawnym dostaniesz do analizy fragment tekstu/grafikę. Wyciśnij je jak cytrynę, ile się da. Być może dodanie drugiego tekstu sprawi Ci problem, ale szkoda rezygnować z tego pierwszego, który masz przed oczami.
  • Uczniów czasami niepokoją pytania językowe. Pamiętaj, że jesteś native speakerem polskiego. Znasz ten język jak własną kieszeń. Przeczytaj polecenie i odnieś się do własnego doświadczenia komunikacyjnego. Przykładowo: zmiany w języku młodzieży. Wiesz więcej niż ja. Przytocz kilka związków frazeologicznych (oficjalnie rezygnuję z tego challenge’u), opowiedz o mince nienawiści i roli kropki w smsach.

Matury ustne

Jak zostało to już powiedziane, matury ustne będą odbywać się w dniach 11-16 maja 2024 (z wyłączeniem 12 maja) oraz 20-25 maja 2024.

Termin dodatkowy egzaminów ustnych to 10-12 czerwca 2024.

Matury 2024. Terminy poprawkowe i wyniki matur

  • Termin poprawkowy matury ustnej to 21 sierpnia 2024.
  • Termin poprawkowy matury pisemnej 2024 to 20 sierpnia 2024.
  • Wyniki matur 2024 zostaną ogłoszone w dniu 9 lipca 2024.