statystyki

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop

autor: Agnieszka Brzostek22.08.2015, 08:00
Firma musi wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy do końca trzeciego kwartału.

Firma musi wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy do końca trzeciego kwartału.źródło: ShutterStock

Zasadniczo pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z jakiegokolwiek urlopu. W pewnych przypadkach firma może jednak wysłać podwładnego za zaległy urlop wypoczynkowy.

Reklama


Reklama


W przepisach prawa pracy nie ma w ogóle terminu urlopu przymusowego - dni wolne są przywilejem pracownika, których udziela mu pracodawca zazwyczaj na wniosek podwładnego. Bezprawne są więc działania niektórych pracodawców, którzy z powodu kiepskiej kondycji firmy próbują wysyłać pracowników na urlopy bezpłatne.

Pracodawcy decydują się na ten krok, ponieważ w czasie urlopu bezpłatnego zawieszeniu ulegają prawa i obowiązki zarówno pracownika, jak i pracodawcy - przede wszystkim oznacza to, że podczas gdy pracownik nie wykonuje wtedy pracy, to pracodawca nie musi wypłacać mu wynagrodzenia oraz odprowadzać składek: emerytalno-rentowych, chorobowej, wypadkowej i zdrowotnej.

Co traci pracownik na urlopie bezpłatnym, przeczytasz tutaj>>

Jednak bezpłatna przerwa w pracy udzielana jest tylko na pisemny wniosek pracownika, w którym nie musi on nawet podawać powodów swojej potrzeby. Inicjatywa należy więc do pracownika, a pracodawca może tylko zaakceptować lub nie prośbę podwładnego - nie musi przy tym uzasadniać swojej decyzji, a danej osobie nie przysługuje wtedy prawo odwołania.

Od czego zależy, czy pracownik otrzyma bezpłatny urlop, dowiesz się tutaj>>

Pracownik, którego pracodawca próbuje zmusić do skorzystania z bezpłatnego urlopu, może więc bez żadnych konsekwencji odmówić, a jeżeli zgłosi sytuację do Państwowej Inspekcji Pracy, ta może ukarać firmę karą za złamanie przepisów prawa pracy. Co grozi pracodawcy za łamanie przepisów prawa pracy, dowiesz się tutaj>>

Przymusowy urlop wypoczynkowy

Natomiast pracodawca może pod pewnym warunkami zmusić pracownika do skorzystania z urlopu wypoczynkowego, jest on bowiem zobowiązany udzielić go pracownikowi w tym roku kalendarzowym, w którym ten nabył do niego prawo, lub w wyjątkowych sytuacjach najpóźniej do końca 30 września na­stępnego roku kalendarzowego. Zobacz, czy także niewykorzystany urlop na żądanie należy wykorzystać do 30 września>

Firma musi więc obligatoryjnie wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy do końca trzeciego kwartału - gdy pracodawca tego nie zrobi, naruszy przepisy prawa pracy, za co grozi kara grzywny od 1 do 30 tys. zł.

>>Czytaj też: 6 rzeczy, do których pracodawca może zmusić pracownika

W związku z tym pracodawca może samodzielnie, bez uzgadniania i planowania terminu wysłać pracownika na zaległy urlop (o ile wykaże, że zwracał się do pracownika o zaplanowanie wykorzystania urlopu, a ten ignorował takie wnioski), tym bardziej, że nie może mu za te dni wypłacić ekwiwalentu pieniężnego. Kiedy może wypłacić ekwiwalent, dowiesz się tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • MoJe(2015-08-22 10:51) Odpowiedz 00

    Obawiam się, że Pani Agnieszka miesza ludziom w głowach. Twierdzenie "Zasadniczo pracodawca nie może zmusić pracownika do skorzystania z jakiegokolwiek urlopu" nie jest prawdziwe w stosunku do urlopu wypoczynkowego, którego pracodawca udziela zgodnie z własnym planem urlopów. Pracownik może jedynie wnioskować o jego zmianę.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama