statystyki

Komu przysługuje i ile wynosi odprawa emerytalna

autor: Agnieszka Brzostek25.11.2014, 07:00; Aktualizacja: 21.04.2015, 12:48
Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.źródło: ShutterStock

Pracownikowi, który przechodzi na emeryturę lub rentę pracodawca musi wypłacić jednorazowe świadczenie pieniężne. Odprawa emerytalno-rentowa przysługuje w wysokości odpowiadającej jednomiesięcznemu wynagrodzeniu, niezależnie od stażu pracy danej osoby w firmie.

Reklama


Reklama


Odprawa emerytalna to jednorazowe, powszechne świadczenie pieniężne, które przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. Należy się ona także pracownikowi przechodzącemu na wcześniejszą emeryturę.

Co zrobić, gdy pracodawca rozwiązał umowę tuż przed odejściem pracownika na emeryturę>>

Pracownik ma prawo do tego świadczenia niezależnie od innych odpraw, to znaczy, że pracownik dostanie je także wtedy, gdy na przykład ma otrzymuje również odprawę na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Ponadto odprawa emerytalno-rentowa przysługuje bez względu na długość okresu zatrudnienia u danego pracodawcy czy rodzaj umowy o pracę - obejmuje więc umowę o pracę, powołanie, mianowanie i wybór. Dla nabycia do niej prawa nie ma również znaczenia charakter renty czy przyczyna niezdolności do pracy i jej zakres.

Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Nie dostanie jej więc osoba, która dostała już świadczenie u poprzedniego pracodawcy lub gdy otrzymała odprawę rentową, a następnie przechodzi na emeryturę. Wreszcie odprawy nie dostane pracownik w razie rozpoczęcia pobierania renty rodzinnej czy świadczenia przedemerytalnego.

Ile wynosi odprawa

Wysokość odprawy emerytalno-rentowej odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu. Obliczając wysokość odprawy stosuje się zasady jak przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ustalając kwotę średniego miesięcznego wynagrodzenia, bez dzielenia przez współczynnik i godziny.

Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, przeczytasz tutaj>>

Pracodawca może jednak wypłacić pracownikowi odprawę większą niż to wynika z przepisów Kodeksu pracy. Zapisy w tej sprawie powinny znaleźć się w regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym pracy lub samych umowach o pracę.

Niektóre grupy zawodowe mogą także otrzymać odprawy na korzystniejszych warunkach niż te zawarte w Kodeksie. Do wyższych odpraw z mocy przepisów szczególnych mają prawo nauczyciele, urzędnicy państwowi czy pracownicy samorządowi. W przypadku dwóch ostatnich grup wysokość odprawy zależy od stażu na stanowisku urzędniczym.

Jeżeli pracownik spełni wszystkie wymagane warunki to pracodawca musi wypłacić mu odprawę emerytalno-rentową. W przeciwnym wypadku naraża się na karę grzywny. Pracodawca łamie prawa pracownika. Kiedy grozi mu tylko grzywna, a kiedy więzienie?>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Prawica(2016-03-27 14:12) Odpowiedz 79

  Czy przysluguje sie staz pracy dla elity PZPR przesiadujacych w panstwowych zakladach pracy i od poszczegolnych szczeblow okregowych w zwyz ? , bo z tego co wiem to komunistow tego typu bylo setki tysiecy i prawdopodobnie uszczuplaja dzis budzet panstwa pobierajac sute emerytury za pierdzenie w czerwone fotele w strukturach PRL u !

 • xyz(2014-11-27 06:48) Odpowiedz 55

  Jednorazowa odprawa dla pracowników firm, dla sfery budżetowej to najmniej 3 miesięczna a nawet dwunastomiesięczna.

 • oszukany(2014-11-25 17:13) Odpowiedz 55

  I znowu piszecie bzdury o powszechności odpraw.Są ludzie którzy odchodzą na rentę z tzw bezrobocia,i nie dostają z urzędu złamanego szeląga.Gdzie Wy widzicie tu róność wobec obywateli?

 • odprawiony(2014-12-05 22:45) Odpowiedz 43

  A ci po bezrobociu co dostaja, ...

 • joanna eiman(2014-11-25 17:50) Odpowiedz 40

  Polska to bogaty kraj .

 • ja(2014-11-25 12:42) Odpowiedz 40

  Viatrak, zamknij firmę i zostań pracownikiem za minimalne wynagrodzenie...znasz powiedzenie "jaka PŁACA taka praca"...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • 50+ bez pracy(2014-11-25 13:17) Odpowiedz 46

  A co z tymi ,którzy mają robić na uprzywilejowanych Tuskoebusa do wieku 67 lat , bez pracy?

 • Andrzej(2015-05-30 20:55) Odpowiedz 44

  Zdziwiła mnie kwota - jednomiesięczny zarobek. Kolega - pracownik fizyczny (elektryk), który odchodził z firmy dostał ponad 200 tys. odprawy. Inni podobnie. Może przy pomostówkach jest inaczej? W sumie nie wiem czy pracowali do 65 roku.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • viatrak(2014-11-25 10:42) Odpowiedz 12

  Pracodawca musi wypłacić zasiłek chorobowy za pierwsze 33 dni choroby pracownika, ma wypłacić odprawę rentową/emerytalną pracownikowi, wypłacić minimalne wynagrodzenie bez względu na wyniki w pracy. Nie mam nic do pracowników ale dlaczego te świadczenia nie są wypłacane przez ZUS lub UP? Ubezpieczenie chorobowe, rentowe i emerytalne wpływa na konto ZUS a FP do budżetu. Dlaczego nie wyrównywać obibokom do minimalnej płacy z FP?

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama