statystyki

Odprawy należą się tylko wtedy, gdy umowę rozwiązano w ramach programu dobrowolnych odejść

autor: Izabela Zawacka14.05.2015, 09:34; Aktualizacja: 14.05.2015, 10:03

W razie ustania stosunku pracy w innym trybie pracownik nie ma roszczeń o świadczenia. Może domagać się tylko odszkodowania, jeśli udowodni, że niezasadnie odmówiono mu przystąpienia do programu.

W zakładzie, w którym pracuję, powstał program dobrowolnych odejść. Z racji tego, że znalazłem nową pracę, chciałem z tego programu skorzystać. Po przeczytaniu regulaminu okazało się, że spełniam wymagania, wiec złożyłem podanie. Otrzymałem odpowiedź odmowną bez żadnego uzasadnienia. Chcę się odwołać, ale problem polega na tym, że od 1 czerwca 2015 r. idę już do nowego pracodawcy i najprawdopodobniej nie dochowam 14-dniowego terminu na odwołanie od odpowiedzi. Czy po odejściu z firmy mogę wciąż starać się o pieniądze?

Programy dobrowolnych odejść (PDO), choć często stosowane przez pracodawców, nie są uregulowane w żadnym przepisie prawa powszechnego. Przez PDO należy rozumieć wewnętrzny, uregulowany autonomiczną regulacją pracodawcy proces obejmujący rozwiązywanie stosunków pracy z określoną grupą pracowników za zgodą pracownika i zwykle z jego inicjatywy. Jako zachętę do dobrowolnego odejścia z pracy pracodawcy zwykle przyznają dodatkowy pakiet świadczeń, w tym przede wszystkim świadczeń pieniężnych. POD są zwykle stosowane jako alternatywa dla zwolnień grupowych lub równolegle im towarzyszą i najczęściej związane są z procesami restrukturyzacyjnymi spółek związanymi ze zmniejszeniem zatrudnienia. PDO są szczególnie istotne w przypadku pracowników podlegających szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy (np. pracownicy w wieku przedemerytalnym, chronieni działacze związkowi), którym pracodawca nie może wypowiedzieć umów o pracę w drodze zwolnień grupowych lub indywidualnych.

Kiedy wiążąca oferta...


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane