statystyki

Ulga rehabilitacyjna: Niepełnosprawny nie odliczy każdego wydatku

autor: Łukasz Zalewski09.03.2012, 07:00; Aktualizacja: 09.03.2012, 09:58
PIT

PITźródło: ShutterStock

Jeśli organizator turnusu zapewnia dojazd na rehabilitację, nie znajdzie się on w PIT. Sądy tłumaczą, jak korzystać z ulg w podatku dochodowym, w tym z ulgi rehabilitacyjnej. Jest to niezbędne, bo w wielu przypadkach podatnicy błędnie interpretują przepisy.

Reklama


Reklama


Jacek Pawlik, doradca podatkowy i prezes Eccom, zwraca uwagę, że w związku z ulgą rehabilitacyjną podatnik powinien pamiętać, że odliczeniu podlegają wydatki w poniesionej kwocie, a nie w ramach całego limitu (2280 zł). Nie można skorzystać z tej ulgi, posiadając tylko uprawniający do niej stopień niepełnosprawności i np. samochód do przewozu na konieczne zabiegi bez ponoszenia wydatków na jego używanie. Jak orzekł w wyroku z 10 stycznia 2012 r. (sygn. akt I SA/Łd 1312/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, podatnik nie będzie mógł odliczyć wydatków na dojazdy na zabiegi lecznicze w sytuacji, gdy organizator turnusu zapewniał transport.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej przysługują dwa rodzaje odliczeń

Maciej Janicki, samodzielny księgowy w Szwak-Dopierała, podkreśla, że podatnik na żądanie organów podatkowych musi też przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia. Jeśli posiada stosowne dokumenty, może np. odliczyć wydatek na pobyt na turnusie leczniczym.

Ulga przysługuje do określonej wartości (2280 zł), nawet jeśli podatnik poniósł wyższe wydatki.

Z kolei WSA w Gliwicach w wyroku z 28 kwietnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Gl 913/10) przypomniał, że osoba poruszająca się komunikacją miejską może odliczyć jedynie faktycznie poniesione wydatki na przejazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Jeśli nie ma samochodu, to nie może pomniejszyć dochodu o 2280 zł, jak osoby posiadające samochody.

Ulga przysługuje na określone wydatki bez limitu kwotowego.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć również pewne wydatki poniesione na dostosowanie mieszkania. WSA w Łodzi w kolejnym wyroku (z 6 września 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 547/11) zwrócił uwagę, że wydatek na podłączenie wody z wodociągu do domu nie jest wydatkiem na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Osoba niepełnosprawna lub ta, na której utrzymaniu są niepełnosprawni członkowie rodziny, po spełnieniu ustawowych warunków może w jednym zeznaniu uwzględnić oba rodzaje odliczeń – limitowane i nielimitowane.

Jacek Pawlik tłumaczy, że to, czy np. dana adaptacja i wyposażenie mieszkania są stosowne do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zależy od subiektywnej oceny samego podatnika. Jak stwierdził jednak łódzki sąd, wydatki dotyczące normalnych funkcji mieszkania, takich jak doprowadzenie wody, nie mogą być odliczone przez osobę niepełnosprawną.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • podatnik(2013-03-11 11:50) Odpowiedz 00

  Ta ulga jest masowo wykorzystywana. II grupa inwalidzka bez żadnych ograniczeń ruchowych, leczenia i rehabilitacji odliczają sobie całość ulgi. Gdzie jest fiskus?

 • podatnik(2012-03-09 19:18) Odpowiedz 00

  Z tej ulgi korzystają ludzie z grupą inwalidzką nie mający żadnych deficytów ruchowych. Ta ulga powinna być dokładnie kontrolowana.

 • a(2012-03-11 00:01) Odpowiedz 00

  Oczywiście że trzeba ta ulgę kontrolować. Przyjęło się że bowiem, że jak się ma grupę to państwo zwraca podatek (niczym MOPS).

 • dla kogo idą pieniądze z naszych podatków?(2012-03-11 09:56) Odpowiedz 00

  Oczywiście państwo musi kontrolować takich POdatników, aby mieć pieniądze na wysokie premie wypłacane swoim kolesiom np budującym stadiony na euro 2012 , biednego można łupić, aby dać bogatym . Państwo draństwo jest dla bogaczy na których łożą najbiedniejsi .Szukają złotówki ,a miliony przeciekają im przez palce !

 • Alicja(2012-03-09 10:22) Odpowiedz 00

  Mam nadzieję,że sędzia z łódzkiego sądu będzie musiał korzystać z "ulgi" rehabilitacyjnej,wtedy sam się przekona czy doprowadzenie wody do mieszkania,nie stanowi udogodnienia dla osoby niepełnosprawnej.Ten sędzia powinien wydać wyrok,że w normalnym państwie prawa w XXIwieku,każdy nie tylko niepełnosprawny powinien mieć kran z wodą w domu i nie tylko kran z wodą,łazienkę i toaletę też.Panie sędzo na stare lata wychodka życzę za stodołą lub oborą.

 • STAN(2012-03-09 11:11) Odpowiedz 00

  A JAK WYGLADA SPRAWA DOWOZU NIEPELNOSPRAWNEJ OSOBY NA UCZELNIE ,OSOBA PORUSZA SIE NA WOZKU ELEKTRYCZNYM ,NIE MA SZANS NA DOWOZ SRODKAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ WIEC TRZEBA DOWOZIC SPECJALNIE PRZYSTOSOWANYM AUTEM ,TO CO DOSTAJE Z PRON NIE WYSTARCZA NA POKRYCIE DOJAZDOW ,CZY KWOTE PRZEKRACZAJACA DOFINANSOWANIE MOZNA ODLICZYC

 • aabc(2012-03-12 07:36) Odpowiedz 00

  Prawda leży w samym środku. Niestety dla niepelnosprawnych, co odbiera przejrzystość. Mój sąsiad - z zawodu dyrektor firmy transportowej, uczestnik maratonów dla seniorów, na plakietkę dla niepełnosprawnych. Po prostu żeby nie płacić za parkowanie. Korzysta z parkingów "dla kalek", jak moja córka jeżdżąca na wózku. Ja już nie mam gdzie zaparkować. Załatwił sobie u lekarzy nie biorących podobno łapówek, uczciwych i czystych jak łza. To musiał być lekarz humanista. Z drugiej strony rządzący pomagając niepełnosprawnym, jak ten dyrektor, rozlicza koszty transportu. Szczegółowo oczywiście. Jak wejść (wjechać?!) do pociągu wózkiem inwalidzkim? Wie tylko sędzia WSA z Łodzi (mam doświadczenia z łódzkim sądem). Jak do tramwaju? Pewnie wie kobieta z urzędu skarbowego. Oczywiście, żeby nie korzystac z ulgi. I tak dalej, i tak dalej...

 • PILU(2012-03-15 09:57) Odpowiedz 00

  A to z ulgi na dojazdy nie mogą korzystać niepełnosprawni bez deficytów ruchowych? Jakoś sobie nie wyobrażam, aby np. osoby z autyzmem, które jeżdżą codziennie na rehabilitację nie mogły poczynić odpisu, nie wyobrażam sobie także, że niektóre te osoby korzystają ze środków komunikacji miejskiej, bo jest to czasem nie możliwe. Dalej a co z dziećmi z zaburzeniami odporności., które jeżdżą codziennie na rehabilitację i muszą być dowożone osobnym środkiem transportu? Z rehabilitacji korzystają nie tylko osoby niepełnosprawne ruchowo i nie tylko one wymagają osobnego transportu, nie bądźmy psem ogrodnika!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama