statystyki

Składasz e-PIT? Szybciej dostaniesz zwrot nadpłaty podatku za 2011 rok

autor: Ewa Matyszewska09.02.2012, 07:15; Aktualizacja: 09.02.2012, 10:06
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Pieniądze przysługujące z zeznania rocznego PIT 2011 złożonego w sposób elektroniczny, zwracane są przez skarbówkę w ciągu kilku dni.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Finansów zachęca do wysyłania zeznań drogą elektroniczną. Według Wiesławy Dróżdż z MF rozliczenie przez internet to przede wszystkim korzyści dla podatników, zwłaszcza tych, którzy nadpłacili podatek w ubiegłym roku. Jeśli do urzędu skarbowego trafia elektroniczny PIT z nadpłatą, pieniądze są zwracane w ciągu kilku dni – mimo że urząd skarbowy ma na to 3 miesiące.

– Urzędnik skarbowy nie traci wtedy czasu na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu – wyjaśnia Wiesława Dróżdż.

Oczywiście szybszego zwrotu można spodziewać się głównie na początku okresu rozliczeń, gdy do urzędów napływa jeszcze niewielka liczba formularzy. Im bliżej 30 kwietnia, tym zwroty są późniejsze, choć zawsze dokonywane w ustawowym terminie.

Podatnik, który musi złożyć PIT za 2011 r., sam wybiera, w jaki sposób przesłać zeznanie. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie skarbowym (osobiście bądź przez kuriera złożyć w okienku lub urzędomacie). Zeznanie roczne można nadać listem poleconym w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego lub polskim urzędzie konsularnym (w przypadku składania deklaracji za granicą), wówczas datą wpływu jest data nadania na poczcie lub złożenia u konsula.

– Możliwe jest wysłanie deklaracji w formie dokumentu elektronicznego – dodaje Aldona Szady-Ślaska, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte.

3 miesiące ma urząd skarbowy na zwrot nadpłaconego PIT

Teoretycznie, sposób sporządzenia i złożenia zeznania nie wpływa w sensie prawnym na termin zwrotu nadpłaty przez organ. Urząd skarbowy nie ma obowiązku szybszego zwrotu nadpłaty w przypadku złożenia zeznania przez internet.

– Polskie przepisy nie przewidują też, że np. podatnik może skorzystać z przedłużonego terminu do złożenia zeznania, jeśli sporządza je z pomocą doradcy podatkowego (tak jak przewidują to niektóre jurysdykcje, np. Czechy) – zauważa Aldona Szady-Ślaska.

82 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

W tym sensie – według naszej rozmówczyni – sposób złożenia deklaracji jest bez znaczenia. Być może warto rozważyć wprowadzenie w przepisach takich zachęt.

W praktyce na zwrot nadpłaty urząd skarbowy ma 3 miesiące od momentu złożenia zeznania. Termin ten dotyczy deklaracji składanych w sposób tradycyjny i elektroniczny.

– Złożenie PIT wcześniej niż w ostatnim, ustawowym terminie w praktyce przyspiesza możliwość otrzymania zwrotu – zauważa Ernest Frankowski, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte.

I znowu, nie ma tutaj prawnego znaczenia, czy deklaracja została złożona papierowo, czy elektronicznie.

Organy podatkowe podejmują wiele działań mających na celu promocję rozliczenia elektronicznego. Te specyficzne promocje nie wynikają ze zmian w przepisach, ale organizacyjnym podejściu do składanych e-deklaracji. Przykładowo w roku ubiegłym (przy rozliczeniu roku 2010 w roku 2011) Ministerstwo Finansów ogłosiło, że deklaracje PIT przesłane elektronicznie będą szybciej zatwierdzane i wprowadzane do systemu Poltax, co miało się przełożyć na szybsze tempo zwrotu nadpłaconego podatku.

– Zakładając, że podejście z ubiegłego roku sprawdziło się, można liczyć także w tym roku na to, że złożenie deklaracji w sposób elektroniczny może zaowocować szybszym otrzymaniem nadpłaconego podatku – ocenia Ernest Frankowski.

Oczywiście, warto pamiętać, aby tę elektroniczną deklarację złożyć w terminie wcześniejszym niż ostatni dzień kwietnia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • asia(2013-02-18 18:05) Odpowiedz 00

    W roku 2012 wysłałam pita internetem w poniedziałek a w piątek miałam już zwrot podatku na koncie...więc szczerze polecam:)

  • krysia(2012-03-20 08:16) Odpowiedz 00

    ja też złożyłam 22 lutego, że szybko, że sprawnie i co i nic !
    Dzwoniłam do urzędu, że pierwszy raz składałm e-pit, czy dobrze zrobiłam, czy jest na pewno w us. Wszystko dobrze, weryfikacja zrobiona, poszło do wypłaty i nic. Jak kasy nie było tak nie ma.

  • bunia(2012-02-28 12:44) Odpowiedz 00

    Zwrot dostaniesz na konto podane rok temu

  • Aga(2012-02-28 15:29) Odpowiedz 00

    Ale w tym roku, nie musiałam zaznaczać, że chcę zwrot na konto, tylko wyślą mi go, na konto automatycznie skoro podałam taką formę zwrotu rok temu?

  • bunia(2012-02-28 19:41) Odpowiedz 00

    tak to wystarczy. Jeżeli nie zgłaszasz zadnej zmiany wysyłają w ten sam sposób jak w ubiegłym roku:)

  • bunia(2012-03-01 17:21) Odpowiedz 00

    Zwracam honor! Narzekałam na te e-pity że to pic na wodę z tym szybkim zwrotem nadpłaty a tu dzisiaj masz! Dostałam zwrot! Wysłałam e-pit tydzień temu i właśnie przed chwila sprawdziłam konto - i mam zwrot:) także przekonałam się do tej formy rozliczeń. Do tej pory zawsze składałam deklarację w trzadycyjny sposób czyli wrzucałam do skrzynki w US i nigdy nie zdarzyło się żebym dostała pieniążki choćby dzień przed upływem tych przepisowych trzech miesięcy.Dlatego może byłam az takim niedowiarkiem jeśli chodzi o rozliczenia przez inernet.POZDRAWIAM!

  • J.(2012-03-02 12:16) Odpowiedz 00

    A ciekawe jak szybko we Wrocławiu rozliczaja nadpłaty

  • gocha(2012-03-02 16:22) Odpowiedz 00

    W zeszłym roku składałam e-deklarację i zwrot dotarł po 10 dniach .W tym ,zamiast pesela wpisałam Nip i chociaż urzędniczka stwierdziła że nie muszę składać korekty, ja trochę się niepokoję. Czekam na nadpłatę od kilku tygodni i nic.

  • MAJA(2012-03-19 10:11) Odpowiedz 00

    Ja złożyłam 22.02.2012 i nic dalej czekam.A mam znajome które złożyły w marcu i już mają zwrot.coś tu jest nie tak...

  • sunduri(2012-03-21 22:33) Odpowiedz 00

    skladalam 15lutego i do dzis nie mam na koncie zwrotu

  • bunia(2012-02-27 15:46) Odpowiedz 00

    Ja złozyłam 23 lutego. Byłam sie dziś dowiedzieć- dla pewności czy dotarł jak powinien i maja go juz w Poltaxie, jest sprawdzony, wszystko ok. Ale jak się zapytałam Pańci czy faktycznie wypłacają szybko przy rozliczeniu przez internet odpowiedziała mi że maja trzy miesiące więc nie muszą się spieszyć. Złożyłam e-pit pierwszy raz skuszona krótkim terminem oczekiwania na zwrot a tu się okazuje ,że to lipa. Nawet z tym robią nas w bambuko- ludzie się cieszą i czekają a urzędasy mają radochę ,że nie ma takich tłumów przy okienkach a oni mają mniej roboty z wklepywaniem wszystkiego do systemu. Bajka- to udogodnienie dla urzędasów -mają więcej czasu na pogaduchy przy kawusi ot i cała filozofia.POZDRAWIAM US W LEGNICY!

  • cammie(2012-03-23 00:03) Odpowiedz 00

    Zasady panujące w US są śmiechu warte. 15 lutego składałam 2 e-pity - do tego samego urzędu, mój i mamy - ona dostała zwrot 9 marca, a ja dalej czekam :-/

  • marcin...w(2012-03-25 20:40) Odpowiedz 00

    wie ktos moze czy pieniadze przyjda do domu czy jak to wyglada? dodam ze nic o nr. konta nie pisalem w zeznaniu.

  • axa(2012-03-29 11:31) Odpowiedz 00

    Pieniądze przychodzą tak samo jak przy składaniu normalnego pita . Jeżeli w swoich danych masz podany nr.konta to przyjdą na konto , ja żeby dostawać zwroty na konto składałam aktualizację i w niej wpisywałam dane do przelewu.

  • paweleq(2012-05-15 16:47) Odpowiedz 00

    pit złożony 22.03, jest 15.05 a zwrotu nadal nie ma! g*wno warte te obietnice o szybszym zwrocie.

  • as(2012-05-06 23:34) Odpowiedz 00

    ***** prawda, czekam już od początku marca i dalej nic.

  • Antek(2012-05-16 10:18) Odpowiedz 00

    tak proponuje udać sie do urzędu w Kaliszu tam to dopiero jest i tam dopiero robią lachę po dwoch miesiacach od daty złożenia pitu poszłem poprosic o szybszy zwrot najpier pani przy okienku prowadziła prywatna rozmowe o tym co bedeze robic w weekend jak jej zwrociłem uwage ze jest kolejka i ze mogła by sie pospieszyć z ta rozmowa spojżała na mnie jak bym conajmiej jej matke zabił i oczywiscie potraktowała mnie jak żebraka powiedzała ze oni maja 3 miesiace bezwzgledu na to czy internetem czy nie i ze mam czekac ze mi nie stworzy

  • MARYSKA(2012-05-16 10:12) Odpowiedz 00

    JA NIESTETY JESTEM PRZYKŁADEM OSOBY KTORA SIE ZAWIODŁA NA E-DEKLARACJI.PODCZAS WPROWADZANIA DANYCH DO SYSTEMU POMYLILAM SIE W NR KRS OCZYWISCIE TEGO NIE WYCHWYCIŁAM.UDAŁAM SIE DO US GDYŻ MOJ NARZYCZONY KTORY WYSŁAŁ W TYM SAMYM CZASIE E-DEKLARACJIE OTRZYMAŁ JUZ ZWROT.PANI W US SAKARBOWYM POINFORMOWAŁA MNIE O BŁEDZE WPROWADZIŁAM KOREKTE I NAPISAŁAM PODANIE O PRZYSPIESZENIE. PO TRZECH TYGODNIACH ZADZWONIŁAM DOWIEDZEC SIE JAK ZOSTAŁA ROZPATRZONE MOJE PODANIE.PANI POINFORMOWAÓŁA MBNIE ZE PODANIE ZOSTAŁO ZTWIERDZONE POZYTYWNIE I ZE OD DATY WPŁYNIĘCIA PODANIA WYŁAJ PIENIĄDZE W CIAGU 7 DNIU(MINEŁY 3 TYGODNIE) CO SIE OKAZAŁO PANI Z KTORA MJAŁAM PRZYJEMNOSC ROZMAWIANIA W TRAKCIE ROBIENIA KOREKTY EWIDENTNIE ZROBIŁA MI NA ZŁOŚC OKAZAŁO SIE ZE MOJE ZEZNANIE NIE ZOSTAŁO NAWET ZATWIERDZONE I W DODATKU JAK POSZŁAM DO NIEJ SMIAŁÓA MI SIE PROSTO W TWARZ POCZUŁAM SIE JAK BYM PRZYSZŁA PO JAŁOMURZNA A NIE P\O SWOJE PIENIADZE

  • Aga(2012-02-27 18:48) Odpowiedz 00

    Właśnie złożyłam (27.02) PIT drogą lektroniczną, ciekawe kiedy prześlą mi nadpłatę na konto... A przy okazji mam do Was pytanko: jeśli dwa lata temu podałam inne konto do zwrotu i inne rok temu, to zwrócą mi na to konto podane rok temu , czy na które? US I w Koszalinie.

  • Gucio(2012-02-24 11:17) Odpowiedz 00

    Ja złożyłem Pit 13.02 jak narazie do chwili obecnej cisza. Ciekaw jestem co oznacza "kilka dni"?