statystyki

Na elektronicznym PIT-11 firmy zaoszczędzą miliony złotych

autor: Ewa Matyszewska06.02.2012, 07:23; Aktualizacja: 06.02.2012, 10:20

Pieniądze zaoszczędzone na wysyłaniu PIT-11 przez internet przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać na inne cele - mówi Andrzej Parafianowicz wiceminister finansów.

Reklama


Reklama


Ostateczny termin składania do urzędów skarbowych deklaracji o dochodach pracowników PIT-11 mija z końcem lutego. Resort finansów namawia przedsiębiorców, aby składali te deklaracje w formie elektronicznej. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że to się opłaca. Wysyłka deklaracji podatkowych przez internet to najszybsza, najwygodniejsza i najtańsza forma rozliczeń z fiskusem. Dotyczy to nie tylko PIT-11, ale ogólnie wszelkich deklaracji.

Jakie są koszty wysłania PIT-11 drogą tradycyjną?

Najprościej jest pokusić się o ich określenie na podstawie wydatków ponoszonych na wysłanie listu przez Pocztę Polską. Wynoszą one 5,65 zł z potwierdzeniem i 3,75 zł bez potwierdzenia. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że jedna firma może sporządzić nawet kilka tysięcy informacji PIT-11 i wszystkie musi przesłać do urzędu skarbowego oraz do podatnika, koszty te są znaczne. Skorzystanie z internetu może w dużym stopniu ograniczyć lub nawet wyeliminować tego typu wydatki w firmie. Zaoszczędzone w ten sposób środki można przecież przeznaczyć na inne cele.

W przypadku sporządzania papierowych PIT-11 należy również uwzględnić czas potrzebny na ich wydruk, ręczne podpisanie i opieczętowanie, kopertowanie, adresowanie, naklejanie znaczków, wypełnienie pocztowych dowodów nadania, a na koniec dostarczenie kompletu deklaracji na pocztę.

Dla administracji podatkowej otrzymanie dokumentu drogą elektroniczną to także same korzyści. Pracownicy, zamiast ręcznie wprowadzać dane z PIT-ów do systemu, będą mogli zająć się innymi zadaniami, na przykład zwrotami podatków dla osób, które na nie oczekują.

Czy PIT-11 można wysłać drogą elektroniczną również do pracownika?

Owszem. Można to zrobić w formie elektronicznej np. z użyciem podpisu kwalifikowanego. W takim przypadku oszczędności będą jeszcze większe.

Przedsiębiorcy mogli PIT-11 wysyłać przez internet już w ubiegłym roku. Czy chętnie korzystali z tej możliwości?

W zeszłym roku przedsiębiorcy przesłali do urzędów skarbowych ponad 2 mln elektronicznych PIT-11. To właśnie te deklaracje były najczęściej przesyłane w formie elektronicznej. Z roku na rok liczba przedsiębiorców wybierających taką formę rozliczania podatków dynamicznie rośnie. Jeszcze trzy lata temu mogliśmy mówić jedynie o 200 tys. elektronicznych PIT-11. Płatnicy wybierający ten sposób komunikacji z administracją skarbową cenią sobie przede wszystkim oszczędności, szybkość i prostotę tego rozwiązania, a administracja podatkowa, oferując takie narzędzia, jest po prostu coraz nowocześniejsza i efektywniejsza.

Akcja „Szybki PIT” Ministerstwa Finansów i „Dziennika Gazety Prawnej”
Od dziś na łamach DGP będziemy wspólnie z resortem finansów prowadzić akcję „Szybki PIT”. Podczas jej trwania będziemy rozwiązywać problemy związane z rozliczeniem PIT za 2011 rok. Zachęcamy więc czytelników do zadawania pytań. Wspólnie z ekspertami ministerstwa będziemy pełnić dyżury telefoniczne, o których na bieżąco poinformujemy w naszych publikacjach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Karolina(2013-02-20 13:44) Odpowiedz 00

  Jeśli pracownik podaje pracodawcy adres mailowy, to znaczy że ma dostęp do komputera (w domu, u rodziny, znajomych, w kafejce). Ludzie mamy XXI wiek więc idźmy trochę z postępem czasu. Narzekamy na biurokrację, a w przypadku gdy próbuje się ją ograniczyć podnoszą się głosy, że otrzymanie od pracodawcy PIT-a na maila to problem. Przecież jeśli ktoś rozlicza się sam to nawet nie musi tego PIT-a drukować, po prostu przepisuje odpowiednie kwoty na urzędowy druk lub wklepuje dane do druku elektronicznego i po krzyku.

  Wiadomo, że może się zdarzyć jakiś niewielki odsetek osób, które nigdy komputera nie używały, więc nie mają także maila, więc takie osoby po prostu odbiorą sobie PIT w firmie lub wyśle się im je w tradycyjnej formie. Ale to niewielki odsetek społeczeństwa.

  PIT na maila dla pracownika to nie tylko oszczędność pieniędzy i czasu dla firmy, ale też dbałość o środowisku i niemal natychmiastowa dostępność dokumentu u pracownika (wiadomo jak działa poczta).

  Ja popieram w 100 %.

 • ---(2012-02-06 11:54) Odpowiedz 00

  Co za bzdury tu wypisują... jakie znaczki? jakie koperty? Czy te 2 tysiące pracowników mają komputery i internet? I tak trzeba im wydrukować na papierze i oddać, by mogli się sami rozliczyć... a do US wystarczy wysłać 1 człowieka nawet taksówką...
  Oszczędności... pół litra na raz, zapałka na cztery.

 • Beeee(2012-02-06 18:51) Odpowiedz 00

  A wszyscy pracownicy mają w domu komputery? internet? i potrafią się tym posługiwać ???

 • Klaudia(2012-02-06 22:09) Odpowiedz 00

  mi jako pracownikowi taki sposób rozliczenia bardzo podoba, swoje PITy-11 dostałam w formie elektronicznej, po rozliczeniu pieniądze wpłynęły na konto w przeciągu tygodnia ;) i rozliczam się z US, który jest jeden w powiecie

 • ZUSy się wysyła więc mozna i PITy 11 tki(2012-02-07 08:59) Odpowiedz 00

  Tylko niech US stworzy jakąś platformę lub podprogramy do tego.
  Zresztą wszycy korzystają już dawno z komputerowych systemów F-K do których będą dodane odpowienie funkcjonalności i po sprawie.

  A z drugiej strony to oszczedność po stronie Państwa - bo US w całym kraju klepały od lat PITy 11 z palca jak za króla ćwieczka i tysiące osób miało "zatrudnienie".

  Ponadto przemysl papierniczy miał zbyt na iles tam milionów ton papieru, a dostawcy tonerów i drukarze robotę.

 • Aaaa(2012-02-06 16:03) Odpowiedz 00

  jeszcze jakby wszyscy pracownicy podlegali pod 1 urząd skarbowy ;p

 • poczta(2012-02-07 22:10) Odpowiedz 00

  ...i poczta padnie na pysk, coraz mniej klientów ;)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama