statystyki

To koniec zamkniętych osiedli? Miasta chcą ograniczyć wznoszenie ogrodzeń

autor: Tomasz Żółciak23.03.2016, 07:44; Aktualizacja: 23.03.2016, 08:27
400 - tyle grodzonych osiedli jest w samej Warszawie. W Berlinie są dwa, a w Paryżu trzy

400 - tyle grodzonych osiedli jest w samej Warszawie. W Berlinie są dwa, a w Paryżu trzyźródło: ShutterStock

Miasta chcą ograniczyć wznoszenie płotów wokół blokowisk. Mogą wykorzystać do tego ustawę krajobrazową.

Reklama


Reklama


Ustawa, której inicjatorem był prezydent Bronisław Komorowski, weszła w życie we wrześniu ubiegłego roku. Jej głównym celem było umożliwienie samorządom rozprawienia się z wszechobecnymi, często nielegalnymi reklamami. Obecnie samorządy w całym kraju pracują nad uchwałami, w których określą zasady ich sytuowania (prace zakończą się najpóźniej do końca tego roku). Ale wiele lokalnych władz zamierza pójść z ograniczeniami dużo dalej niż tylko reklamy.

Takie plany ma np. Lublin. – Miasto zamierza w ramach uchwały regulować także inne kwestie niż reklama, m.in. tymczasowe zagospodarowanie przestrzeni publicznych na ogródki gastronomiczne (dziś Lublin ma w tym zakresie zasady uzgodnione z restauratorami, ale nie mają one charakteru prawa obowiązującego, są raczej przedmiotem swoistej umowy społecznej – red.), zasady umieszczania małej architektury, a także niepodejmowany do tej pory temat grodzeń osiedli, któremu miasto chce się przyjrzeć w trakcie przygotowywania projektu i konsultacji – tłumaczy Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta miasta.

Podobne plany ma stolica. – Warszawa na pewno zamierza wykorzystać ten instrument również do wdrożenia unormowań dotyczących ogrodzeń – potwierdza Konrad Klimczak ze stołecznego ratusza. Zmiany mogą dotknąć nie tylko dopiero co budowanych osiedli, lecz nawet tych istniejących. – Chcemy to zrobić na trzech poziomach: eliminując z przestrzeni publicznej najbardziej szpetne typy ogrodzeń, takie jak blacha czy segmenty betonowe, wprowadzając normy dotyczące wysokości ogrodzeń i ich stopnia ażurowości oraz wykluczając grodzenie tam, gdzie jest to sprzeczne z myślą urbanistyczną i funkcjonalnością, tj. na terenie otwartych osiedli modernistycznych bądź na obszarze współczesnej zabudowy wielorodzinnej, gdzie przecinałoby to ciągi komunikacyjne – tłumaczy Konrad Klimczak.

Pomysły związane z grodzonymi osiedlami mają także m.in.: Bydgoszcz, Kielce, Kraków, Toruń i Olsztyn. – Chcemy nie tylko uporządkować reklamy, ale także obiekty małej architektury oraz ogrodzenia na terenie gminy. Uchwała będzie określała zasady i warunki sytuowania, gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane – mówi Marta Bartoszewicz z urzędu miasta w Olsztynie.

Już dziś miasta ostrzegają, że będą sprawdzać stosowanie się do nowych przepisów i wyznaczą termin na dostosowanie istniejących już ogrodzeń i reklam do zmian (zgodnie z ustawą okres ten musi liczyć min. 12 miesięcy). – Po tym terminie będzie możliwe egzekwowanie przepisów, w tym nakładanie kar pieniężnych i nakazów dostosowania tablic i szyldów do nowych przepisów lub ich usunięcie – przypomina Magdalena Dębczyńska-Wróblewska z toruńskiego magistratu.

Samorządowcy z Krakowa twierdzą, że wojna, jaką miasto zamierza wypowiedzieć grodzonym osiedlom, jest tylko wyjściem naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców. Urząd miasta we wrześniu 2015 r. przygotował ankietę internetową wśród swoich mieszkańców. – Udział w niej wzięło 5525 osób, a na pytanie dotyczące ogrodzeń aż 76 proc. respondentów odpowiedziało, że sytuowanie ogrodzeń w terenach otwartych powinno zostać uregulowane przepisami prawa lokalnego – wskazuje Jan Machowski z krakowskiego urzędu miasta. Dalej urzędnicy przekonują, że grodzone osiedla nie są naturalną formą kształtowania przestrzeni miasta.

Powstające w ostatnich latach grodzone osiedla miały być swego rodzaju odpowiedzią na potrzebę poczucia bezpieczeństwa i prestiżu. Ale zdaniem fundacji Panoptykon z czasem stały się plagą polskich miast. „Niczym w grze w kropki płotami są odgradzane kolejne fragmenty przestrzeni” – zwraca uwagę fundacja. Jej przedstawiciele cieszą się, że samorządy zajęły się tym problemem, jednak mają obawy, czy likwidowanych płotów nie zastąpi „większa liczba panów w uniformach i instalacja kolejnych kamer”.

57 proc. taka część powierzchni Wrocławia objęta jest miejscowymi planami zagospodarowania. W Krakowie jest to ponad 48 proc.

20–30 proc. o tyle droższe są mieszkania na osiedlach strzeżonych w porównaniu z osiedlami otwartymi

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Tagi:z kraju

Polecane

Reklama

 • smutne ale prawdziwe(2016-03-23 13:40) Odpowiedz 235

  Kiedyś mieszkałam w takim bloku do którego bałam się wieczorem wchodzić - musiałam niestety. Na klatce schodowej pełno młodzieży - pili , palili, demolowali, domofony popsute. A jak się zwróciło uwagę to w dziurke od klucza wkładali zapałki. Wyniosłam się do domu za wielkim płotem i mam spokój. To ludzie sprawiają że się od nich grodzimy by mieć spokój. Protestują ci zza płotów bo nie mają gdzie demolki robić.I nie porównujcie nas do innych krajów - bo Niemiec śmiecia nikomu pod drzwi nie rzuci a u nas niestety nasikają - bo i tak było.

 • Papcio(2016-03-23 09:26) Odpowiedz 1814

  Znowu bolszewizm w natarciu! Jak się ktoś chce odgrodzić, to jaki w tym problem???

 • ADAM(2016-03-23 09:09) Odpowiedz 1816

  PO RPA POLSKA ZROBIŁA SIĘ ZA SPRAWĄ BUDOWANYCH NOWYCH OSIEDLI I GRODZENIA ICH JAK W GETTO ZNAJOMI Z NORWEGII PYTALI SIĘ MNIE CZY TU MIESZKAJĄ CZARNI LUB LUDZIE PO ODSIADCE I SĄ PODGLĄDANI? U NICH BY NIKT NIE ZAMIESZKAŁ NA TAKIM OSIEDLU ŚMIELI SIĘ DO ROZPUKU PODOBNIE OPINIE WYRAZILI ZNAJOMI Z NIEMIEC I DANII U NICH TO NIE DO POMYŚLENIA ŻE MOGĄ LUDZIE SAMI SIĘ ZNIEWALAĆ I SIĘ OGRADZAĆ , KAMEROWAĆ ITP GŁUPOTA W ŻYCIU BYM NIE ZAMIESZKAŁ W TAKIM GETCIE

 • alek(2016-03-23 08:40) Odpowiedz 107

  "będą sprawdzać stosowanie się do nowych przepisów i wyznaczą termin na dostosowanie istniejących już ogrodzeń i reklam do zmian (zgodnie z ustawą okres ten musi liczyć min. 12 miesięcy). – Po tym terminie będzie możliwe egzekwowanie przepisów, w tym nakładanie kar pieniężnych i nakazów dostosowania tablic i szyldów do nowych przepisów lub ich usunięcie – przypomina Magdalena Dębczyńska-Wróblewska z toruńskiego magistratu." Jak rozumiem gminy beda placic odszkodowania za likwidacje LEGALNYCH ogrodzen

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • burak(2016-03-23 17:06) Odpowiedz 90

  A Majchrowski z Krakowa ma dom ogrodzony,ale innym bedzie rozbierał

 • Babcia Potargana(2016-03-23 18:31) Odpowiedz 71

  Skoro tak, to pójdźmy dalej.Zakaz wszelkich ogrodzeń domów jednorodzinnych. Czemu maja służyć te ogrodzenia???? Jaka wolność panuje w tym kraju??? Jeśli ktoś chce mieszkać na takim osiedlu to jego sprawa ,nikt nikogo nie zmusza.Dziś w Niemczech , Norwegii, Belgii, Holandii chętnie ogrodziliby swoje osiedla, ale właśnie kilkanaście lat temu też tego zabroniono. Ciekawe w jakim celu???? Tylko, że rezydencje możnych, nadal mają płoty, monitoring i ochronę.Prawda???? Ich obowiązuje inne prawo.

 • aga(2016-03-28 10:23) Odpowiedz 41

  Szczerze mówiąc też wolę zamknięte osiedla, czuję się wtedy odrobinę bezpieczniej, dlatego też Bernadowo Park mi przypadło do gustu, które leży co prawda w spokojnej okolicy ale jest blisko lasu.

 • x(2016-03-24 08:02) Odpowiedz 10

  ogrodzenia blokow pszeszkadzają w dobraniu sie do terenow miedzy blokami, zeby tam wcisnąc jeszcze jakis niby hotelik jak to robia juz w warszawie na Mokotowie.

 • EWA(2016-03-29 15:02) Odpowiedz 10

  1. Mieszkańcy ogrodzonych osiedli płacą podatek od całości obszaru, który zajmują (podatek od nieruchomości i ewent. podatek dzierżawny). Płacą za utrzymanie ogrodzonego terenu. Czy miasta zwolnią ich z tego obowiązku?????? 2. Ile widzieliście zniszczonych wiat na przystankach? Ile zdemolowanych placów zabaw dla dzieci? Ile ************ na trawnikach? Ilu pijaków na ławkach? Właśnie dlatego osiedla są grodzone i nic nikomu do tego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama