statystyki

Budowa domu: Kogo dotyczą zmiany w prawie przestrzennym?

autor: Danuta Pawłowska26.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 26.02.2016, 07:17
dom działka

Nowelizacja prawa zakłada również obowiązkowe konsultacje społeczne przed przygotowaniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennegoźródło: ShutterStock

Planuję budowę domu. Czy najnowsze zmiany w prawie przestrzennym dotyczą posiadaczy działek budowlanych – pyta pan Piotr.

Pod koniec ubiegłego roku weszło w życie wiele zmian, które dotyczą gospodarki przestrzennej i ładu architektonicznego. Jednym z istotnych powodów jest zahamowanie suburbanizacji, czyli niekontrolowanego rozrostu miast i powstawaniu zabudowy mieszkaniowej na obrzeżach. Słabym punktem takiej rozbudowy jest to, że mieszkańcy przedmieść nie mają wystarczającego dostępu do infrastruktury, szkół i przedszkoli, a także służby zdrowia. Zjawisko suburbanizacji łączy się z jednoczesnym wyludnianiem miast i spadkiem atrakcyjności szczególnie śródmieść, które stają się wyłącznie siedzibami biur, banków, a wieczorami i w weekendy pustoszeją. Gminy przylegające do miast muszą ponosić koszty budowy infrastruktury, czyli dróg, sieci kanalizacyjnych, gazowych, a potem ich utrzymania.

Wprowadzono więc przepis, który zastrzega, że nowa zabudowa może powstawać tam, gdzie tereny są przygotowane do inwestycji. Nie mają one bezpośredniego wpływu na posiadaczy działek budowlanych – wciąż ten, kto ma dostęp do drogi publicznej, może wybudować dom. Jeśli jednak właściciel terenu zechce budować mimo braku na przykład drogi, to na postawie miejscowego planu zagospodarowania będzie miał taką możliwość, o ile zobowiąże się do uzupełnienia braków w infrastrukturze. Miejscowe plany zagospodarowania mogą być uchwalane także z inicjatywy inwestora.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • majka(2016-02-27 11:30) Zgłoś naruszenie 20

    Dla mnie budowa domu to zbyt duże wyzwanie, myślę o kupnie ale raczej gotowca, takiego jak na osiedlu Villa Campina, mnie by drożej sama działka budowlana wyniosła.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie