statystyki

Nieruchomości: Skarbówka psuje nastroje inwestorom

autor: Małgorzata Kwiatkowska31.01.2017, 07:57; Aktualizacja: 31.01.2017, 18:18
Handel i biura napędzały rynek

Handel i biura napędzały rynekźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Grunty pod inwestycje komercyjne i gotowe projekty przyciągnęły wyjątkowo duże pieniądze. Pobić ten rekord będzie niezwykle trudno.

Z pierwszych szacunków wynika, że w 2016 r. inwestorzy na rynku nieruchomości byli aktywni jak nigdy dotąd. Wydatki na zakup ziemi pod m.in. mieszkania, biura czy magazyny firma doradcza Colliers International szacuje na najwyższym w historii poziomie ok. 3 mld zł. W 2015 r. było to ok. 2,65 mld zł.

Najbardziej aktywni ponownie byli deweloperzy mieszkaniowi, którzy na fali boomu na takie nieruchomości rozbudowują banki ziemi. Nowością w mieszkaniówce i biurach były większe zakupy na mało popularnych do tej pory rynkach, m.in. w Łodzi i Bydgoszczy. W handlu kupujących mocno przyciągały miasta średnie, gdzie dobrze rozwijają się parki handlowe. W największych ośrodkach rosły też zakupy gruntów pod hotele.

Na wzrost wartości inwestycji w ziemię poza większą liczbą transakcji wpływ miały też wyższe ceny. W porównaniu z poprzednim rokiem najbardziej drożały grunty mieszkaniowe i przemysłowe.

– W zależności od stopnia przygotowania gruntu, braku wad technicznych czy prawnych, jak i lokalizacji ceny gruntów wzrosły w ubiegłym roku średnio o kilkanaście procent – informuje Emil Domeracki z Colliers.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie