statystyki

Nieruchomości: Skarbówka psuje nastroje inwestorom

autor: Małgorzata Kwiatkowska31.01.2017, 07:57; Aktualizacja: 31.01.2017, 18:18
Handel i biura napędzały rynek

Handel i biura napędzały rynekźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Grunty pod inwestycje komercyjne i gotowe projekty przyciągnęły wyjątkowo duże pieniądze. Pobić ten rekord będzie niezwykle trudno.

Z pierwszych szacunków wynika, że w 2016 r. inwestorzy na rynku nieruchomości byli aktywni jak nigdy dotąd. Wydatki na zakup ziemi pod m.in. mieszkania, biura czy magazyny firma doradcza Colliers International szacuje na najwyższym w historii poziomie ok. 3 mld zł. W 2015 r. było to ok. 2,65 mld zł.

Najbardziej aktywni ponownie byli deweloperzy mieszkaniowi, którzy na fali boomu na takie nieruchomości rozbudowują banki ziemi. Nowością w mieszkaniówce i biurach były większe zakupy na mało popularnych do tej pory rynkach, m.in. w Łodzi i Bydgoszczy. W handlu kupujących mocno przyciągały miasta średnie, gdzie dobrze rozwijają się parki handlowe. W największych ośrodkach rosły też zakupy gruntów pod hotele.

Na wzrost wartości inwestycji w ziemię poza większą liczbą transakcji wpływ miały też wyższe ceny. W porównaniu z poprzednim rokiem najbardziej drożały grunty mieszkaniowe i przemysłowe.

– W zależności od stopnia przygotowania gruntu, braku wad technicznych czy prawnych, jak i lokalizacji ceny gruntów wzrosły w ubiegłym roku średnio o kilkanaście procent – informuje Emil Domeracki z Colliers.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie