statystyki

Nieruchomości na Zachodzie drożeją, w Polsce bez zmian

autor: Małgorzata Kwiatkowska25.01.2017, 07:31; Aktualizacja: 25.01.2017, 08:41
mieszkanie

Na 27 krajów europejskich, w których według Eurostatu ceny mieszkań w 2016 r. rosły, Polska znalazła się na 24. miejscu.źródło: ShutterStock

Ceny mieszkań i domów w UE skoczyły w III kw. 2016 r., w porównaniu z poprzednim rokiem, o 4,3 proc., co jest największą kwartalną zwyżką od początku dekady. Rekordowy w ciągu ostatnich 10 lat był też liczony w skali trzech miesięcy wzrost stawek w Polsce. Ten krajowy wynik wypada jednak na tle kontynentu dość blado. Ceny na naszym rynku skoczyły o zaledwie 2,1 proc., chociaż znacząco w relacji do poprzednich kwartałów.

Relatywnie niewielkie wahania w Polsce to efekt m.in. dużej konkurencji wśród sprzedających – deweloperów i na rynku wtórnym, i coraz większych wymagań wobec kredytobiorców, np. dotyczących wkładu własnego. – To ogranicza szybki dostęp do kredytów i potencjał wzrostu cen – wskazuje Bartosz Turek, analityk Open Finance.

Na 27 krajów europejskich, w których według Eurostatu ceny mieszkań w 2016 r. rosły, Polska znalazła się na 24. miejscu. Na czele zwyżek są Węgry, gdzie kwartalne wzrosty wahały się od 11 do 14 proc., co jest efektem m.in. rządowego programu wsparcia rodzin przy zakupie mieszkań, przede wszystkim nowych, w którym oferowane są dopłaty do kosztów zakupu i tanie kredyty.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie