statystyki

Droższe wypłaty z bankomatów? To możliwe

autor: Mariusz Szulc28.03.2018, 07:08; Aktualizacja: 28.03.2018, 08:25
bankomat, karty, kradzież

W całej Unii wyspecjalizowane firmy obsługujące urządzenia uznają, że jest to integralną częścią usługi finansowej świadczonej przez bank.źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie, czy obsługa bankomatów jest wolną od VAT usługą finansową. Pytanie w tej sprawie zadał sąd niemiecki, ale odpowiedź będzie miała znaczenie także dla innych państw, w tym Polski.

W całej Unii wyspecjalizowane firmy obsługujące urządzenia uznają, że jest to integralną częścią usługi finansowej świadczonej przez bank. Ta zaś jest wolna od podatku na podstawie art. 135 unijnej dyrektywy VAT (t.j. Dz.Urz. UE L z 2006 r. nr 347/1). Zmieni się to, jeśli TSUE podzieli wątpliwości niemieckiego sądu. Zapytał on, czy obsługa bankomatów nie jest przypadkiem czynnością techniczną, którą należy rozróżnić od głównej usługi finansowej świadczonej przez bank. Powołał się przy tym na inne orzeczenie TSUE z 26 maja 2016 r. (sygn. akt C-607/14), kiedy to trybunał odmówił zwolnienia firmom przetwarzającym dane o płatności za bilety do kina. Zdaniem TSUE jest to jedynie czynność techniczna i nie może korzystać z preferencji.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane