Policja w Tajlandii poinformowała o zatrzymaniu Rosjanina oskarżanego przez USA o prowadzenie w internecie czarnego rynku, na którym oferowane było "wszystko, od kradzionych danych kart kredytowych po sprzęt służący do włamań do bankomatów". Siergiej Miedwiediew został zatrzymany w jego apartamencie w Bangkoku na żądanie władz USA.

Resort sprawiedliwości USA poinformował w środę o postawieniu w stan oskarżenia 36 osób, którym zarzuca się działalność w Infraud Organization - założonym w 2010 r. forum internetowym, które - jak twierdzą władze amerykańskie - było "sklepem dla cyberprzestępców".

Według resortu sprawiedliwości USA Infraud Organization miała prawie 11 tys. członków; prowadzony tam handel wykradzionymi danymi z kart kredytowych, debetowych i rachunków bankowych naraził poszkodowanych - osoby indywidualne i firmy - na straty w wysokości ponad 530 milionów USD.

Według władz USA 31-letni Miedwiediew był współzałożycielem Infraud Organization, wraz z Ukraińcem Swiatosławem Bondarenką, i obsługiwał system płatności dla członków tego forum. Gdy Bondarenko zaginął w 2015 roku, Miedwiediew został właścicielem i operatorem Infraud Organization.

Reklama

W czwartek 13 osób poszukiwanych w związku z tą sprawą zostało zatrzymanych w Kalifornii, Nowym Jorku i Alabamie, a także we Francji, W. Brytanii, we Włoszech, w Australii, Kosowie i Serbii. Zatrzymani poza USA oczekują na ekstradycję. Główne serwery Infraud Organization zostały zajęte we wtorek w Paryżu.

Policja w Tajlandii poinformowała, że Miedwiediew zostanie wydany Stanom Zjednoczonym.

W ubiegłym roku w Tajlandii aresztowany został Kanadyjczyk Alexandre Cazes, domniemany operator AlphaBay - czarnego rynku w Dark Web - sieci niedostępnej dla zwykłych wyszukiwarek internetowych i często wykorzystywanej do działalności przestępczej. Handlowano tam m.in. narkotykami i bronią. Wkrótce po aresztowaniu 26-letni Cazes został potem znaleziony martwy w celi; policja uznała, że popełnił samobójstwo.