statystyki

Energia elektryczna będzie dwa razy droższa?

29.06.2014, 09:12; Aktualizacja: 29.06.2014, 09:12
Prąd

Polacy muszą się przygotować na podwyżki cen energiiźródło: ShutterStock

Energia elektryczna będzie coraz droższa. Wszystko przez inwestycje w energetyce, które czekają Polskę w najbliższych kilkudziesięciu latach. Według szacunków Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych, cena prądu, która wynosi dziś około 165 złotych za 1 MWh, w 2030 roku może sięgnąć 370 złotych.

Reklama


Reklama


Prezes WISE, Maciej Bukowski ostrzega, że czasy taniej energii już nie wrócą. Do tej pory wzrost cen energii wynikał z rosnących wycen surowców, w tym węgla, który jest głównym źródłem energii elektrycznej w Polsce. Tymczasem w przyszłości, jak twierdzi ekspert, wzrost cen będzie efektem dużych nakładów na inwestycje w energetyce. Po 2030 roku trzeba będzie zastąpić większość działających dziś elektrowni.

Ekspert przewiduje, że w kolejnych latach wśród Polaków zwiększy się popularność odnawialnych źródeł energii. Rząd nie pomaga w ich promocji, ale za około 10 lat własny panel fotowoltaiczny będzie miało wiele gospodarstw. Energia wytwarzana samodzielnie stanie się bowiem tańsza niż ta z sieci.

Eksperci WISE przekonują, że Polska może ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery nawet około 40 procent w stosunku do 1990 roku. Zalecają też jak największe zróżnicowanie źródeł energii.

Raport na temat możliwości polskiej polityki klimatycznej Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych opublikował w minionym tygodniu.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • 123(2014-06-30 19:04) Odpowiedz 00

  Pare lat wcześniej uzasadnieniem do podwyżki był to, że mamy najtańszy prąd w Europie. Wg logiki teraz rozumiem, że będzie obniżka cen.

 • fikuś(2014-07-02 13:07) Odpowiedz 00

  Czekam aż w końcu pojawią się na rynku tanie, sprawne, trwałe i pojemne akumulatory. Wtedy baj, baj, baj zakłady energetyczne z waszymi opłatami przesyłowymi, abonamentami i innymi dziwnymi opłatami. Obecnie prąd można już w miarę tanio wyprodukować, tylko jego magazynowanie nie opłaca się.

 • K121231241(2014-06-29 10:00) Odpowiedz 00

  Wszystko dzieki Uni. niech teraz jakis uniofil podsumuje o ile wzrosna w ten sposob koszty zycia, funkcjonowania firm. o ile pogorszy sie konkurencyjnosc polskich firm i ile firm nie powstanie z tego powodu. tyle unia nam dala. najpierw rozjechala nasz rodzimy rynek kapitalem zagranicznym wykupujac najlepsze firmy a teraz pogarsza nasza konkurencyjnosc... skoro nie moga nic zrobic z niskimi kosztami pracy (pracownikow) bo juz jest niska to trzeba podwyzszych pozostale koszty aby niemiecki, francuski, angielski producent mial szanse rozwinac swoj rynek. bedziemy biedakami europy bez wlasnego przemyslu bedac jedynie "nowym rynkiem zbytu" dla zachodu.

 • Nadzieja,ze szlak trafi rzad POlszewikow (SG)(2014-06-29 12:12) Odpowiedz 00

  Miejmy nadzieje,ze do tego czasu szlak trafi totalitarne unijne bagno I rzad POlszewickim przestepcow,wlacznie z agentem WSI I cala agentura w Palacu

 • WK(2014-06-29 14:21) Odpowiedz 00

  Heh, szlak: 1. droga naturalna...; 2. motyw dekoracyjny w formie pasa...; 3. ślad, trop zwierzęcia.

  Tak chciałem tylko odreagować ten stos wyzwisk. Nawet podyskutować się nie da, bo nie ma o czym.
  Poszukam, czy ktoś zrobił już wtyczkę filtrującą bezwartościowe komentarze. Pewnie nie, nawet lepiej, miałbym nowy projekt do zrobienia :)

  Albo lepiej, przecież takie komentarze można generować automatycznie, na podstawie słów kluczowych z artykułu. Na tym to może nawet mógłbym zarobić :D

 • ert(2014-06-29 18:50) Odpowiedz 00

  Konkurencyjność gospodarki w wielkim stopniu jest zależną ceny energii...wiecie już teraz czemu Solidaruchy przez Zachód wspierani i finansowani zrujnowali Zarnowiec ?..

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama