statystyki

Ceny prądu wydrenują nam portfele. W 2013 r. rachunki będą wyższe nawet o 120 zł

autor: Maciej Szczepaniuk22.10.2012, 07:14; Aktualizacja: 22.10.2012, 11:01
Polski rynek energii

Polski rynek energiiźródło: DGP

Lada dzień ruszą negocjacje sprzedawców prądu i Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie wysokości stawek na przyszły rok. Koncerny dostarczające energię dla ponad 15 mln klientów indywidualnych mogą zażądać wyjątkowo wysokich podwyżek, bo właśnie dostały do ręki kilka argumentów ciężkiego kalibru.

Reklama


Reklama


W ubiegły czwartek Waldemar Pawlak, minister gospodarki, podpisał rozporządzenie, które od 1 stycznia 2013 r. obcina wsparcie dla elektrowni spalających drewno wysokiej jakości, jakie wykorzystuje przemysł drzewny.

– Nie wszyscy są zadowoleni z tej decyzji, ale zabawa musiała się skończyć – mówi Mieczysław Kasprzak, wiceminister gospodarki, nawiązując do ostrego sprzeciwu branży energetycznej. Koniec wsparcia dla spalania pełnowartościowego drewna oznacza, że elektrownie utracą część dopłat przysługujących producentom zielonej energii, bo na rynku brakuje innych rodzajów biomasy, którymi można by zastąpić drewno.

Resort gospodarki postanowił także podnieść obowiązkowy udział odnawialnych źródeł w sprzedawanej energii. To z kolei oznacza, że kontrolowane przez Skarb Państwa grupy energetyczne, takie jak PGE i Tauron, które już dziś nie są w stanie wywiązać się z tego obowiązku, płacić będą jeszcze wyższe kary z tego tytułu.

1 stycznia wchodzi w życie także system białych certyfikatów. W pierwszej kolejności obejmie sprzedawców energii, zmuszając ich do proenergooszczędnościowych inwestycji.

Te wszystkie zmiany mają wspólny mianownik. Pieniędzy z utraconych przychodów lub nakładów związanych z inwestycjami koncerny będą się starały poszukać w kieszeniach swoich klientów. Ceny energii dla odbiorców indywidualnych zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki. – Sprzedawcy energii mogą wnioskować o zmianę wysokości taryfy, gdy zmieniają się warunki prowadzenia działalności gospodarczej – wyjaśnia Agnieszka Głośniewska, rzecznik URE. Urząd spodziewa się, że pierwsze wnioski o podwyżki wpłyną na początku listopada. Sprzedawcy zaczynają zwykle negocjacje z wysokiego pułapu i żądają kilkunastoprocentowego podniesienia cen. W ubiegłych latach ostatecznie podwyżki cen energii nie wynosiły więcej niż 5 – 7 proc.

Dziś czteroosobowa rodzina płaci za energię ok. 1800 zł rocznie. Jeśli rachunki pójdą w górę co najmniej o tyle, ile średnio w latach ubiegłych, opłaty wzrosną o 90 – 120 zł. Jeśli URE uzna chociaż część potencjalnych roszczeń, podwyżka może być jeszcze wyższa. Rodziny, które zużywają więcej energii, będą musiały sięgnąć do portfela głębiej.

Wysokie podwyżki cen energii odczuje 15 mln Polaków

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • plus-minus(2012-10-22 08:02) Odpowiedz 00

    ...niebawem "eksperci" od energii elektrycznej ---zabłysną ---swoimi poradami n/t---OSZCZĘDZANIA...!!!

  • Jozek(2012-10-22 22:38) Odpowiedz 00

    Nienawidzę Polski. Nienawidzę rządzących tym krajem. NIC nie zostało zrobione żeby żyło się lepiej, nic. Ciągle podwyżki i podwyżki. Płaca minimalna? O 100zł więcej na przełomie 10 lat?! Śmiech na sali.

  • EWA(2012-10-22 13:44) Odpowiedz 00

    ty jadrowcu! a moze pojedziesz do Japoni pomagac ten prad jadrowy z powrotem do porzadku sprowadzic??? taki odwazny!

  • valdix(2012-10-22 11:28) Odpowiedz 00

    plan rządzących DEBILI jest taki- część POLAKÓW wyjedzie kolejna część ZDECHNIE Z GŁODU innych przejmą banki bo nie będą mieć za co spłacać kredytów i albo wyjadą albo z SZNUR na szyję a ZIELONA WYSPA BEDZIE SIĘ NAM PIĘKNIE ROZWIJAĆ NA ZIELONO .Kiedy wszyscy albo prawie wszyscy wyjadą do ZIEMI OBIECANEJ ZACZNĄ POwracać ŻYDKI i w naszym PIĘKNYM KRAJU NA NASZEJ ZIEMI BĘDZIE SIĘ TA HOŁOTA PANOSZYĆ oczywiście pewna część POLAKÓW zostanie żeby miał kto robić na DARMOZJADÓW i mam nadzieję że będą to ci którym się wydaje że są MŁODZI, PIĘKNI ," WYKSZTAŁCENI "i że cały świat należy do nich ,ktoś im wmówił że POLSKOŚĆ TO NIE NORMALNOŚĆ a oni wierzą w każdą GRUSZKĘ NA WIERZBIE chociaż ich tam nie widać .Mam taką nadzieję że taki scenariusz się nie ziści i nawet ci którym się wydaje że jest tak pięknie i kolorowo w końcu do strzegą różnicę,bo kiedy odejdą ich rodzice i nie będzie miał kto im pomóc może być bardzo krucho,CZŁOWIEK STUDIUJĄC takich rzeczy nie dostrzega byle od imprezy do imprezy sesję zaliczyć,ale teraz wydaje się że młodzi coś rozumieją więcej mają dostęp do WOLNEGO JESZCZE INTERNETU WYRAŻANIA OPINI I POGLĄDÓW a nie tylko kształtowania rzeczywistości przez WYBORCZĄ I TELEWIZJĘ CZY TO PRYWATNE CZY PAŃSTWOWE.

  • rolnik(2012-10-22 15:05) Odpowiedz 00

    Co prezesi firm energetycznych i całe świty zarabiają zbyt mało, za mało przywilejów, proponuję wszystkie biura poszczególnych dystrybutorów, sprzedawców przenieść na głęboka wieś, to wtedy zobaczą ile płaci sie za przesył i jak ten przesył wygląda. !!!

  • jan(2012-10-22 11:33) Odpowiedz 00

    Na usta cisną się tylko słowa niecenzuralne, w czasie następnych wyborów będzie przesiew do Sejmu !!!

  • nm(2012-10-22 16:38) Odpowiedz 00

    Za oszczedzanie to ja muszę się wziąć i to poważnie. Zacząć chyba powinnam od zmiany konta bankowego bo mam serdecznie dosyć płacenia za przelewy i jego prowadzenie. Pytanie tylko gdzie jest to darmowe?

  • Gość(2012-10-22 18:00) Odpowiedz 00

    Powariowali! Czy ktoś z jaśniepanujących wie jak żyją zwykli ludzie ciezko pracujący? Bardzo skromnie! Czyli co, pora zaczac kraść, albo umierać?

  • JARO(2012-10-23 08:10) Odpowiedz 00

    TAK, TAK ! PRYWATYZOWAĆ, KOMERCJALIZOWĆ, KONSOLIDOWAĆ, A WSZYSTKO W IMIĘ DOBRA POLSKI I POLAKÓW -TATA TUSK ! MAMY KOLEJNY CÓD ! PRECZ Z PO/PSL !

  • kazio(2012-10-22 20:49) Odpowiedz 00

    Ważne że prezesi, jak podaje prasa biorą milionowe premie. A szaraczki-frejerzy niech płacą, bo na tym polega monopol dostawców prądu. Gdzie instytucje ochraniające konsumenta?

  • Kate(2012-10-22 21:06) Odpowiedz 00

    Ktoś napisał, że jest zaszokowany, że do opału wykorzystuje się drewno wysokiej jakości. A co ze zbożem? Czy to nie jest bardziej bulwersujące, że przeznacza się je do produkcji energii?

  • Stan(2012-10-22 12:16) Odpowiedz 00

    Z energetyką jądrową nie jest tak pięknie jak by się wydawało, Od wielu lat nie buduje się lub buduje w znikomych ilościach elektrownie jądrowe. Nawet próbuje się zamykać tam gdzie to jest możliwe. Niemcy zamykają lub już zamknęli jedną ze swoich elektrowni jądrowych, ponieważ ze swoich paneli słonecznych które są w rękach obywateli uzyskują energię, która jest w stanie zastąpić tą jedną atomową. Zresztą Niemcy planują zamknąć wszystkie. Czyżby cofali się w rozwoju? Nie ponieważ wszyscy zaczynają zauważać koszty takiej energii. Awaryjność elektrowni atomowych jest znikoma ale jak już do niej dochodzi jest to katastrofa. Co mają powiedzieć ci, którzy znaleźli się w zasięgu takiej awarii? Dla nich jest to 100% awaryjności. Do tego praktycznie cała elektrownia idzie w odstawkę. Koszty utrzymania bezpieczeństwa dla takich elektrowni są niebotyczne. Cała Europa pokryta jest panelami i tam gdzie to jest możliwe odchodzi się od energetyki atomowej. Jeżeli dochodzi do awarii panel nie ma to konsekwencji środowiskowych, a poza tym nigdy nie ulegną uszkodzeniu wszystkie panele na raz a co za tym idzie koszty eksploatacji są znikome. Ale koncerny energetyczne zorientowały się jakim jest zagrożeniem energetyka słoneczna a w zasadzie odnawialna dla ich interesu, dlatego lobba skutecznie nacisnęły na UE aby wycofać dotację co jednym stało się jednym z gwoździ do trumny wielu firm produkujących panele słoneczne, np. Q.CELLS która jeszcze kilka lat temu stała na szczytach giełd w Europie, a teraz została sprzedana do Korei za bezcen. Koncerny i monopoliści energetyczni nie pozwolą odebrać sobie intratnych dochodów. Zawsze będą tacy którzy wciskają kit że energetyka jądrowa to zbawienie. Są to albo opłacanie przez tych monopolistów krzykacze i "specjaliści" albo tak zwani "pożyteczni idioci" którzy są tak przekręceni że głoszą to nie dostając w zamian nic a i tak będą płacić wyższe rachunki.

  • Maciej(2012-10-30 13:59) Odpowiedz 00

    Bardzo dobre posunięcie !!! Może w końcu koncerny energetyczne zaczną inwestować w uprawę wierzby energetycznej i innych roślin , a nie spalać pełnowartościowe drewno króre rosło 100 lat . W końcu może znikną setki hektarów nieużytków .

  • FGF(2012-10-27 07:25) Odpowiedz 00

    dzień z życia Polaka : Wstaje rano, włącza japońskie radyjko, zakłada amerykańskie spodnie, wietnamski podkoszulek i chińskie tenisówki, po czym z holenderskiej lodówki wyciąga niemieckie piwo. Siada przed koreańskim komputerem i w amerykańskim banku i zleca przelewy za internetowe zakupy w Anglii, po czym wsiada do czeskiego samochodu i jedzie do francuskiego hipermarketu na zakupy. Po uzupełnieniu żarcia w hiszpańskie owoce, belgijski ser i greckie wino wraca do domu. Gotuje obiad na rosyjskim gazie . Na koniec siada na włoskiej kanapie pijąc kolumbijską kawe słodzoną ukraińskim cukem i... szuka pracy w niemieckiej gazecie - znowu nie ma! Zastanawia się, dlaczego w Polsce nie ma pracy i jeżdżę starym trupem???

  • Cyby wracają.(2012-10-27 10:50) Odpowiedz 00

    Rąbać pospólstwo wysokimi cenami !

  • przeciętny Kowalski(2012-10-27 11:13) Odpowiedz 00

    Nie rozumiem dlaczego płacę ponad 70 złotych miesięcznie przez okres nieużywania domku letniskowego. "0" zużycia energii w/g wskazań licznika. składowe tej opłaty to dziwne koszty przesyłu (?!), abonamentu i innych przedziwnych opłat stałych , zmiennych itp. Jak może być pobierana opłata za przesył jak jest "0" pobieranej energii?! Nobla pomysłodawcom nazewnictwa i zbierania haraczy od "Kowalskiego".

  • opt(2012-10-27 11:42) Odpowiedz 00

    A może w pierwszej kolejności należy zobaczyć jakie są koszty utrzymywania rzeszy wysoko opłacanych urzędasów w PGE i Tauronie. Jak to możliwe,że byle młokos i byle siuśpanna zarabiają p 6 tyś złotych nic nie porodukująć, żerując wyłącznie na klientach.d

  • jd(2012-11-08 15:17) Odpowiedz 00

    na wiosne ludzie wyjda na ulice.bo historia lubi sie powtazac, kochane dzieci. szkoda slow!!!

  • db(2012-11-08 22:38) Odpowiedz 00

    Nie ma się czym martwić. To tylko prąd. Najwyżej wrócimy do lamp naftowych i będzie fajnie:-) Jak za dawnych dobrych lat;-) Najważniejsze aby kasy na czynsz i żarcie nie zabrakło i aby zdrowie dopisywało, a prąd to drugorzędna sprawa.

  • Jakub(2012-12-29 00:50) Odpowiedz 00

    ja nie bede płacić za to co tusk wyczynia w Brukseli. nie ma takiej obci, wole mieć ten elektrownie atomową jak zatruwać środowisko tym dymem...