Węglowa dziura nie do zakopania. Tauron Wydobycie i PGG mają kłopoty z produkcją

autor: Karolina Baca-Pogorzelska26.07.2017, 07:47; Aktualizacja: 26.07.2017, 09:12
Węglowej luki nie będą w stanie wypełnić inne kopalnie. Bogdanka i tak zwiększy produkcję w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale może to być ok. 0,5 mln ton

Węglowej luki nie będą w stanie wypełnić inne kopalnie. Bogdanka i tak zwiększy produkcję w porównaniu z ubiegłym rokiem, ale może to być ok. 0,5 mln tonźródło: ShutterStock

Tauron Wydobycie i Polska Grupa Górnicza mają kłopoty z produkcją – ustalił DGP. Efekt? Spółki będą musiały szukać węgla za granicą.

Reklama


Do końca maja PGG wydobyła ok. 2,2 mln ton węgla mniej, niż zakładano. Z naszych szacunków wynika, że do zaplanowanych 32 mln ton tej największej firmie w branży w Unii Europejskiej zabraknie nawet 5 mln ton. Kłopoty ma też Tauron Wydobycie (właściciel kopalni Janina, Sobieski, Brzeszcze), gdzie różnica między produkcją zrealizowaną a zaplanowaną może wynieść prawie 2 mln ton. – Zamiast 6,9 mln ton będzie w tym roku ok. 5 mln ton – mówi nam osoba znająca sprawę. Węglowa dziura PGG i Tauronu oznacza w sumie brak 7 mln ton, czyli ok. 10 proc. całej rocznej krajowej produkcji. Efekt? DGP pisał już o możliwości ograniczenia eksportu w 2018 r. Węglokoks, główny sprzedawca naszego węgla za granicą, dostał propozycję cen o 30 proc. wyższych niż energetyka, która zażądała od PGG gwarancji dostaw. Koncerny energetyczne i Węglokoks są właścicielami tej spółki i tylko przez nieco ponad rok wpompowały w nią niemal 3 mld zł.

W Tauronie sytuacja jest teraz o tyle skomplikowana, że jego kopalnie w ok. 70 proc. pokrywają zapotrzebowanie na paliwo elektrowni w tej grupie. Z naszych informacji wynika, że koncern musiał już kupić ponad 100 tys. ton węgla więcej niż we wcześniej zawartych umowach od PGG, by dostarczyć surowiec do swoich bloków energetycznych. Nasi rozmówcy twierdzą, że takich transakcji będzie więcej. A nie są one tanie. Nie jest to bowiem cena kontraktowa 9–10 zł za 1 GJ, tylko spotowa – ok. 12 zł za 1 GJ.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • precz z węglem(2017-08-12 12:51) Zgłoś naruszenie 11

    Precz z węglem! To sama trucizna i kosztowy worek bez dna.

    Odpowiedz
  • Flowers(2017-08-08 20:23) Zgłoś naruszenie 10

    4 lata temu stanęłam przed wyborem czy pozostać dalej przy kotle na węgiel czy wybrać inny sposób ogrzewania domu. Ostatecznie stary kocioł został wymieniony na kocioł na pellet (Kostrzewa Mini Bio). Sądzę, że osoby, które zdecydują się na pozostaniu przy węglu i wymienią swój stary kocioł na kocioł 5 klasy, tak czy siak nie będą spalać w nim węgla o wzorcowych parametrach, zalecanych przez producenta w instrukcji obsługi nowego kotła, bo jego na polskim rynku po prostu brakuje. Martwić się mogą jedynie Ci, którzy zdecydują się na wzięcie takiego kotła z dotacji. W umowie jest klauzula, że w przypadku, kiedy nowe źródło ciepła jest wykorzystywane niezgodnie z jego przeznaczeniem, a w szczególności niestosowanie paliwa wskazanego przez producenta w jego specyfikacji , jesteśmy zmuszeni do zapłacenia kary i zwrotu dotacji wraz z odsetkami. Ja postawiłam na moją własną wygodę, decydując się na kocioł na pellet. Jestem zadowolona ze swojego wyboru. Niejako również postawiłam też na ekologię. A z węglem nie chcę mieć już nigdy więcej do czynienia.

    Odpowiedz
  • Jusia(2017-07-28 16:47) Zgłoś naruszenie 20

    To nie zapomnijcie zamknąć więcej kopalń ! Potem będziemy sprowadzać ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mózg(2017-07-27 17:33) Zgłoś naruszenie 01

    Koło jest uważane za jeden z największych wynalazków. Zostało wymyślone między 3500 a 4000 rokiem p.n.e. w Mezopotamii. Koło pozwoliło na to, by ludzkość dosłownie ruszyła z miejsca. Koło znalazło zastosowanie w rozwoju transportu i łączności, pozwoliło na dalekie podróżowanie czy rozwój handlu. Do dzisiaj korzystamy z wynalazku Sumerów. Koło towarzyszy nam w codziennym życiu, ogromnie je ułatwiając. Pozwala na szybkie przemieszczenia się ale nie NA SUPER JANINE 1,5 godzinki tylko śćianki

    Odpowiedz
  • Przeróbkarz(2017-07-27 14:51) Zgłoś naruszenie 12

    to bardzo ciekawe że niema węgla ja pracuje na zakładzie przeróbczym na kwk Jankowice i teraz mamy właśnie taki okres że ładujemy do wagonów bardzo dużo węgla od nie pamiętnych czasów

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gornik z Janiny(2017-07-27 08:37) Zgłoś naruszenie 31

    Na Janinie jada w sobote na 2 zmiany i w niedziele na 3 ale powiem tak jak ma byc wydobycie wegla jak stan tasm i sprzetu jest w zlym stanie zamiast inwestowac w sprzet todla nich sie liczy czarne zloto

    Odpowiedz
  • Zaglądam - cena węgla na Świecie ....(2017-07-27 08:23) Zgłoś naruszenie 78

    50 Euro za tonę . Cena z dostawą do Gdańska na terminal węglowy. A po ile w Polsce - Ano po 800zł (200Euro) ... Plus koszt dopłat do kopalń i emerytur Państwa jakieś 10 Mld rocznie z Naszych podatków.... To nie taniej kupić i składować???

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • .....czarn... nad. (2017-07-27 02:51) Zgłoś naruszenie 60

    Zamykajcie więcej kopalń i podpalajcie ściany aby dostawać odszkodowania od firm tak jak na wieczorku i Staszicu

    Odpowiedz
  • Wilim(2017-07-26 23:51) Zgłoś naruszenie 54

    Niech zamkną jeszcze pare kopalń , to będąmieli więcej ..... straty ! A węgiel w chinach tani jest . I sprowadzić warto .... A że smog jak cholera z niego się robi .... to nic , przecież polski węgiel jest nie dobry , szkodliwy , rakotwórczy , nie wiem jaki jeszcze . W każdym razie , jak na to nie patrzeć ..... NIE OPŁACALNY !!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ryllll(2017-07-26 22:30) Zgłoś naruszenie 50

    Bo na Brzeszczach by chcieli zawojować świat firmą SUG, nie przejmuj pod Tauron,bo firmy i tak to zrobią,ale ludzie się obudzą i sami odejdą,a w tędy będzie zapóźnienia, faktycznie to wielka kpina.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ścianowiec(2017-07-26 19:28) Zgłoś naruszenie 60

    Na Brzeszczach jedziemy w soboty 3 zmiany i Niedziela Nocka nie wiem jak to wygląda na Janinie i Sobieskim

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz