statystyki

Emerytury: Represjonowany musi złożyć nowy wniosek o ustalenie kapitału początkowego

autor: Bożena Wiktorowska10.02.2016, 07:20; Aktualizacja: 10.02.2016, 08:01
emeryt emerytura senior seniorzy

Mężczyzna przegrał w sądach I i II instancji i w efekcie złożył kasację do Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Działacz związkowy nie może doliczyć do kapitału początkowego okresu zwolnienia z pracy po wydarzeniach Czerwca 1976 r. ZUS bowiem na podstawie przepisów obowiązujących w 2013 r. miał obowiązek ustalenia podstawy wymiaru tego świadczenia na podstawie faktycznie wypłaconego wynagrodzenia.

Tak wczoraj uznał Sąd Najwyższy, oddalając kasację ubezpieczonego. Mężczyzna domagał się ustalenia wysokości kapitału początkowego na podstawie wynagrodzenia, które by otrzymał, gdyby nie został dyscyplinarnie zwolniony ze Stoczni Gdańskiej z powodu udziału w strajku. Zainteresowany przez trzy miesiące pozostawał bez pracy, dopiero po tym okresie udało mu się znaleźć zatrudnienie, ale na gorszych warunkach niż w stoczni. Mężczyzna zaskarżył decyzję ZUS, w której organ rentowy nie chciał uwzględnić jego roszczeń – wliczenia okresu pozostawania bez pracy do stażu składkowego na podstawie „Porozumień Sierpniowych z 1980 roku”.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane