statystyki

Emerytury stażowe? Dlaczego nie. Wiceminister: Górniczych przywilejów nie ruszymy

autor: Grzegorz Osiecki02.12.2015, 07:57; Aktualizacja: 02.12.2015, 09:29
Marcin Zieleniecki

Marcin Zielenieckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ale górniczych przywilejów nie ruszymy – mówi Marcin Zieleniecki, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej

reklama


reklama


Z projektem ustawy obniżającej wiek emerytalny wyszedł prezydent. Jaka będzie rola rządu?


Pozostało jeszcze 96% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 zł
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

reklama

  • PIS do roboty(2015-12-02 11:19) Odpowiedz 369

    Górnicy są NAJWYŻEJ opłacaną grupą zawodową w Polsce - a pracującą NAJKRÓCEJ. W kopalniach od lat NIERENTOWNYCH, dofinansowywanych z naszych podatków. KOSZTEM innych grup zawodowych, KOSZTEM EMERYTÓW i RENCISTÓW SPOZA górnictwa. Emeryt po 35 latach pracy PŁACĄCY 58 % składek ZUS przy średniej krajowej OTRZYMUJE ok. 1.500,-zł emerytury. EMERYT GÓRNIK po 15 latach pracy i NIE PŁACACY składek ZUS OTRZYMUJE ok. 4.000,-zl emerytury. Będąc MŁODYM, DORABIA drugie tyle. Wszystko z PODATKÓW. CZAS to ZMIENIĆ - i POZBAWIĆ też górników 13, 14 i 15 wypłat - bo TYLE miesięcy w roku NIE MA - a PŁACĄ na to UBODZY POLACY.

  • Inspektor Pracy(2015-12-02 08:55) Odpowiedz 313

    Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 święta w roku więcej. Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ? Nowa Ustawa stworzona przez Nich o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych ) jak by z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega rozszerzeniu przez Sądy to jeszcze zawiera art 12 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy . Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa czyli nie dolicza się (Ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy. Pamiętacie że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował bawił w młodości ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

  • Instytut Segregacji Rasowej PO , im J. Goebbelsa.(2015-12-02 13:42) Odpowiedz 265

    W starym systemie emerytalnym wszystko dobrze funkcjonowało. To TUSKOeBUZEK pseudo reformą wieku 67 lat podzielił Naród na wczesnych emerytów górników i mundurowych. Oraz na resztę niewolników zmuszonych robić na nich średnio aż o 24 lata dłużej. Albo wcześniej uderzyć w kalendarz.

  • Inspektor Pracy(2015-12-02 08:59) Odpowiedz 243

    ..Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 święta w roku więcej. Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ? Nowa Ustawa stworzona przez Nich o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych ) jak by z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega rozszerzeniu przez Sądy to jeszcze zawiera art 12 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy . Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa czyli nie dolicza się (Ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy. Pamiętacie że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował bawił w młodości ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

  • Inspektor Pracy(2015-12-02 09:01) Odpowiedz 204

    ............Jak można aby Lekarz który złożył przysięge Hipokratesa zgodził się ludzi zatrudnianych od 15 roku zycia na umowy o prace ,zatrudnianych w ówczesnych niebezpiecznych warunkach pracy ( w soboty ,w każde święta ,sylwestry ,wigilie - na blokach energetycznych w ruchu ciągłym ) nagminnie onegdaj około 1000 dni bez dni zamiennie wolnych ,ponadustawowo ,dla komunistycznych i postkomunistycznych potrzeb energetycznych kraju ---jak można zmuszać do 52 lat pracy aby doczekali emerytury !- czy to jest lekarz- absolutnie ! Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. Kim jest ta Kopacz która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego można się pozbyć na bruk. Oni zyją w strachu ,spracowani ,przerażeni,często chorzy -chodzą do pracy gdyż wiedzą że jak sie przyznają do swoich dolegliwości to stracą środki do zycia ! Pamiętacie jak były juz premier i były Ćpuń ze Świetlika ogłosił: ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących ", a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że ON uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . .. Kim Pni jest Pani Kopacz czy : -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Wy przeklinają z nienawiścią!

  • Inspektor Pracy(2015-12-02 08:59) Odpowiedz 183

    ...........................................Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych w święta ) - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny na potrzeby energetyczne kraju-aby spłacać długi Polski.) .Polska spłacała zadłużenie dzięki dewizom uzyskanym z eksportu węgla i miedzi a do tego była potrzebna energia. Energetycy pracowali po 42 święta w roku więcej. Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnieto juz to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat pracy ogółem dlatego, że są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach ,są młodsi ale bardziej spracowani. Złodzieje POlityczni ukradli takim ludziom wstecznie nawet 7 lat z wieku emerytalnego ,jakim prawem ? Nowa Ustawa stworzona przez Nich o emeryturach pomostowych to nie tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych ) jak by z góry zjedli wszystkie rozumy i nie podlega rozszerzeniu przez Sądy to jeszcze zawiera art 12 który nakazuje ze stażu pracy odliczać okres wszelkiej absencji w tym chorobowej czy wypadkowej także związanej z tymi warunkami pracy . Mało tego nie stosuje się zasady Konstytucyjnej równości stron wobec prawa czyli nie dolicza się (Ustawa tego nie przewiduje wprost – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej. Tacy Ignoranci tworzyli te przepisy. Pamiętacie że były już premier „i były ćpunek ” z hotelu spółdzielni Świetlik gdzie pracował bawił w młodości ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy Ćpun uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

  • Aga(2015-12-02 10:30) Odpowiedz 173

    To co pisał Inspektor Pracy do dotyczy mnie,jestem kobietą i mam 57 lat życia i 42 lata pracy. Dzięki Inspektorze.

  • Gosc(2015-12-02 12:14) Odpowiedz 133

    Mlodzi na rentach ich nikt nie sprawdza pijaczki potrafia sie ukrywac,dlaczego nikt nie zajmuje sie tym malo lat pracy mlody i co dalej korzysta z przywileju.A tym ktorzy pracowali lata nic sie nie nalezy tylko czekac do wieku.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • robotnik.(2015-12-02 13:10) Odpowiedz 118

    gurnicy to nieroby tylko chalasuja i robia zadyme w warszawie a glupi rzad im ustepuje. w rosji nie bylo tak milo jak w polsce mnie rzad zabral swiadczenie pielegnacyjne i co pisalam olali mnie bo nie jestem gurnikiem z klofem w lapie.

  • Libertas(2015-12-04 12:33) Odpowiedz 112

    Też byłem górnikiem , jak zaczynałem za PRL to górnicy pracowali do 55 lat . Czyli o 10 lat krócej niż pozostali i tak mogło zostać . Teraz i tak emeryci górnicy dorabiają w Spółkach bo ich dzieci nie pracują . Patologia na każdym kroku , wojskowi i policjanci mogli po 15 latach być emerytami , to też dorabiają . Bezrobocia w Polsce nie ma to tylko bat na tych co pracują za 5 zł . na godzinę i korupcja UP ?

  • człowiek po 40 latach pracy(2015-12-12 08:05) Odpowiedz 82

    Emerytury stażowe to jedyne sprawiedliwe rozwiązanie.Ludzie którzy przepracowali 40 lat opłacali składki dziś są bez pracy,bez żadnych środków do życia .Zasiłek dla bezrobotnych się skończył i co dalej.Mają sprzedawać swój dobytek zapracowany,oszczędzony za komuny,O taką Polskę walczyli.na pewno NIE .Wszyscy nie mogli dostać się do koryta.Niech ta emerytura będzie niższa,ale niech będzie.Są to ludzie w wieku 55+. niedostaną pracy w tym wieku,są dziś tzw.śmietniku.Tak ciężko to zrozumieć rządzącym.Przecież to dzięki nim oni dziś są u góry i żyją w luksusach,dobrobycie.Jest takie stare powiedzenie - syty głodnego nie zrozumie .

  • Maugerr(2015-12-16 07:57) Odpowiedz 71

    Ciekawe co powie Solidarnosci pan .P .Duda .Prezydent w zlozonym projekcie ustawy skracajacej wiek emerytalny nie uwzglednil postulatu 40 lat pracy a bylo to zapisane w porozumieniu z Solidarnoscia

  • człowiek po 40 latach pracy(2016-01-02 08:55) Odpowiedz 40

    A co z ludzmi w wieku 55+,którzy przepracowali 40 lat i więcej,a dziś są bez pracy,bez zasiłku,kompletnie nic.Nikt ich nie zatrudni w tym wieku.Stawiają się do urzędu pracy co jakiś czas i co -nic,jedynie mają ubezpieczenie.Tacy ludzie wyrzuceni są na śmietnik,kompletne O.Powinni przechodzić oczywiście dobrowolnie na emeryturę,maja wypracowany kapitał i gdzie są ich pieniądze.Ich pieniądze biorą tacy jak np.agent Tomek 35 letni emeryt,a takich Tomków w Polsce są tysiące.Czy o taka Polskę walczyli ci ludzie w latach 1976,80............. .Komuna jaka była taka była,ale takich ludzi nie wystawiała by na nędze w tym wieku.To trzeba głośno powiedzieć.

  • kmmmm(2015-12-23 08:46) Odpowiedz 20

    A co z kobietami, które wychowywały dzieci ? Nie mogłam pracować onieważ miałam chore dziecko (wcześniak) Było że zamiast 0,7 liczono 1,3 % Co będzie teraz/( mam przepracowanych składkowych i nieskładkowych 34 lata bez wychowywania dzieci

  • nieuk (2015-12-02 22:05) Odpowiedz 06

    to ago zaczęłaś pracować w wielu 15 lat :)

  • gornikemeryt(2016-01-11 09:02) Odpowiedz 03

    kto ma pretensje do gornikach niech poczyta o gornikach amerykanskich 19 tego wieku ze za piec lat pracy kupowal ranczo i chodowal bydlo tyle zarabial za codziene ryzyko utraty zycia czy myslisz ze teraz jest inaczej co pomze obudowa na 600m pod ziemia nie ma takiej i nigdy nie bedzie zelazo gnie sie jak plastelina wylicz sobie cisnienie na 600 metrach czy jest cos co wytrzyma

    Pokaż odpowiedzi (1)