statystyki

Czy przechodzący na emeryturę musi zwolnić się z pracy i likwidować działalność?

autor: Agnieszka Brzostek27.11.2015, 19:00
Jeżeli pracownik chce pobierać świadczenie emerytalne, musi rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą.

Jeżeli pracownik chce pobierać świadczenie emerytalne, musi rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą.źródło: ShutterStock

Zatrudniony na podstawie umowy o pracę musi z niej zrezygnować, aby pobierać świadczenie emerytalne. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Reklama


Reklama


Osiągnięcie wieku emerytalnego przez pracownika, nie oznacza, że automatycznie traci on pracę. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu pracy, wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony musi być uzasadnione. Niezależnie więc od wieku pracownika, pracodawca musi musi wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy.

>>Czytaj też: Czy pracodawca musi zwolnić pracownika, który dostał rentę?

Jednocześnie prawo pracy nakazuje pracodawcy równo traktować pracowników między innymi w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy bez względu na wiek, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

Dlatego wskazanie przez pracodawcę w uzasadnieniu wypowiedzenia osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego jako jedynej przyczyny zwolnienia może zostać uznane za dyskryminację, a sąd może orzec o bezskuteczności wymówienia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - przywrócić go do pracy lub przyznać mu odszkodowanie. >>Koniecznie przeczytaj tekst: Zostałeś niesłusznie zwolniony? Zobacz, jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę

Własna firma i emerytura

Jednak, jeżeli pracownik chce pobierać świadczenie emerytalne, musi rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Dopóki dana osoba tego nie zrobi, ZUS nie uruchomi wypłaty emerytury, pomimo, że została już przyznana.

Ustawa emerytalna (art. 103a) ogranicza bowiem równoczesne pobieranie dwóch świadczeń - emerytury oraz wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z przepisami, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą.

Jednak zapisy te obowiązują tylko zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie musi więc jej likwidować ani zawieszać, aby otrzymać świadczenie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • cd(2015-11-30 21:10) Odpowiedz 11

  Wszyscy powinni mieć równe prawa emerytalne i równy wiek emerytalny. W zawodach o znacznej szkodliwości wykonywanej pracy należy zastosować przelicznik np 1,5, 1,1, 1,3 za każdy przepracowany rok w trudnych warunkach.. Tylko wyjątkowo zdolni i wypracowujący postęp gospodarczy, ekonomiczny, naukowy powinni otrzymywać prócz wysokich emerytur możliwość dalszej pracy. Takiego postępu nie budują urzędnicy i ci powinni uwalniać miejsca pracy dla młodych lepiej wykształconych.

 • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2015-11-29 17:56) Odpowiedz 01

  rencisci wyjda na ulice jak pis oszuka biednych niepelnosprawnych, obiecac im dac wyzsze renyty oraz swiadczenie dla doroslych niepelnosprawnych i co...

 • hanka(2015-12-04 22:31) Odpowiedz 00

  Czegos nie zrozumiałam chyba,poproszę o komentarze w tej kwestii.Chodzi o zwolnienie się z pracy przy przejściu na emeryturę,bo rzekomo nie można pobierać dwoch świadczen.Sorry ale jak wiem zwolnić się trzeba na JEDEN dzien (i tego nie rozumiem) a potem można pobierać dwa świadczenia emeryturę i pensję.Bo jeśli przechodzi się emeryturę z osiągnięciem wieku emerytalnego to nie ma żadnych ograniczeń. Czy tak? czy coś się zmieniło? czy autor artykułu po prostu nie rozumie o czym pisze(może ma 19 lat?)

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama