Ustawa obniżająca wiek emerytalny: Związki żądają emerytury za staż

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki26.11.2015, 08:18; Aktualizacja: 26.11.2015, 17:30
Zdaniem Solidarności więcej składek to w przyszłości wyższe emerytury.

Zdaniem Solidarności więcej składek to w przyszłości wyższe emerytury.źródło: ShutterStock

Takie rozwiązanie może się znaleźć w ustawie obniżającej wiek emerytalny. Wprowadzenie wysługi lat jako kryterium ma dopingować do płacenia składek – uważa Solidarność. Ale byłoby to rozwiązanie dużo droższe niż proste odwrócenie reformy. A wypłaty z ZUS niższe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • Stasio(2015-11-26 21:57) Zgłoś naruszenie 290

    Ja mam 65 lat według ustawy powinienem za rok przejść na emeryturę .Chciałbym już teraz .Nic mi to nie da więcej jak będę bidował jeszcze rok . Kto mnie teraz przyjmie do pracy ??? Nikt .Po co starucha brać . Wszystkie te gadki , więcej będziesz pracował dostaniesz więcej , są do dupy . Ja chce za swoje zapracowane , odłożone pieniądze jeszcze trochę spokojnie pożyć . Ci co mają kasę to i tak kładą na to ... . Ale zwykły robotnik co ma robić . Czy ktoś będzie wydajny po 67 latach , bzdury nam gadają .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MERY(2015-11-30 09:18) Zgłoś naruszenie 280

    Przedłużenie wieku emerytalnego do 67 lat jest bardzo krzywdzące. Przed laty wysyłano ludzi na wcześniejsze emerytury, nawet w wieku 50 czy 55 lat, żeby w kolejnych latach następnym obywatelom, już nie dać emerytury w wieku 60 czy 65 lat, tylko jeszcze im dołożyć do 67. Mam nadzieję, że powrót do emerytury w wieku 60 i 65 lat szybko nadejdzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • człowiek(2015-11-30 07:53) Zgłoś naruszenie 250

    Ludzie którzy przepracowali 40 lat,płacili składki.powinni mieć bez żadnej łaski prawo do emerytury .Ludzie ci nie mają pracy ,są bez żadnych środków do życia.Są na bezrobociu,bez prawa do zasiłku .kompletnie nic O.Zlikwidować takie anomalia jak np.agent Tomek od ,który po trzydziestu paru latach życia jest emerytem-kpina.A takich Tomków w Polsce są tysiące i pieniądze się znajda dla ludzi którzy sumiennie przepracowali 40 lat i płacili składki -proste i żadna łaska.Zweryfikować tych wszystkich 40 letnich już emerytów,a ludziom z takim stażem pracy dać zasłużoną emeryturę ,przecież oni nie mają absolutnie nic-śmietnik ich czeka ,

    Odpowiedz
  • rozala(2015-12-01 09:33) Zgłoś naruszenie 240

    40 lat składek to jest sprawiedliwe, to powinno być alternatywne do kryterium wieku, jak ktoś wypracował 40lat to bez względu na wiek, też mógłby skorzystać z emerytury, zwykle zdrowie już szwankuje. Takie porozumienie podpisał prezydent Duda ze związkami

    Odpowiedz
  • Giczy1@gmail.com(2015-11-26 18:33) Zgłoś naruszenie 240

    Mam 59 lat i 41 lat pracy bez dnia chorobowego jeżeli będę miał iść na emeryturę w wieku 65 lat to będę miał przepracowanych 47 lat w tym 18 lat jako mechanik samochodowy pozostałe w stoczni remontowej w gdańsku w CYNKOWANI CORAZ BARDZIEJ WYDAJE MI SIĘ ŻE PRĘDZEJ UMRĘ NIŻ DOCZEKAM SIĘ WASZEJ EMERYTURY

    Odpowiedz
  • Vox61(2015-11-26 09:36) Zgłoś naruszenie 172

    Prof. Marek Góra to niech lepiej milczy. Nie tak dawno próbował wszystkim wmówić ,że bezrobocie jest konsekwencją małej mobilności Polaków a sam od " stu " lat pracuje w jednym miejscu.Ale ja o czym innym. Co ze stażem pracy osób długotrwale bezrobotnych. Ja przepracowałem 33 lata od, siedmiu lat jestem zarejestrowanym bezrobotnym i co miesiąc dostaję zaświadczenie z PUP , że to Państwo nie ma dla mnie pracy. Czy okres potwierdzonego bezrobocia nie powinien w takim przypadku liczyć się do wieku emerytalnego?

    Odpowiedz
  • Dona(2015-11-26 09:17) Zgłoś naruszenie 161

    Tak jak Pan Prezydent Andrzej Duda powiedział 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn i wymagane tak mjak było wcześniej minimalny staż pracy, kto będzie miał zdrowie i siły to będzie pracować, pracodawca nie może zmusić do przejeścia na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego.
    Ewentualnie można również wprowadzić drugi wariant do przejścia na emeryturę wg stażu pracy, tak jak było wcześniej 35 lat pracy dla kobiet i 40 lat stażu pracy dla męźczyzn (w tym okresy składkowe i nie składkowe)

    Odpowiedz
  • Tedy11(2015-11-26 21:13) Zgłoś naruszenie 132

    W maju 2016 r. będę miał 65 lat życia i 46 lat pracogółem /mylę, że składkowej uzbiera sie ze 43-44 lata/. Jestem już cholernie zmęczony i życiem i pracą, jestem absolutnie już "wypalony" /sory/ - chciałbym już jak najszybciej sobie odpocząć na emeryturze i może jeszcze kilka lat ... pożyć. Do maja 2016 r. może jakoś "przetrzymam", ale jeżeli nie zostanie przywrócony wiek 65/60, lub te 40... lat składkowych to jeszce pozostanie mi 14 m-cy - NIE WYROBIĘ. Według informacji pisemnej z ZUS, moja emerytura będzie wynosiła ok. 3.800 zł. brutto /kapitału mam ok. 600 tys.zł./ - mnie osobiście to pasi, więc czekam na przedwyborcze obiecane przywrócenie wieku 65/60 - przecież młodzi czekają na pracę. A WIĘC PANIE PREZYDENCIE I PANI PREMIER - NIE ZWLEKAJCIE, CZAS I NASZE ŻYCIE UCIEKAJĄ - ALLELUJA I DO PRZODU. Zauważyłem, wśród mojego kręgu znajomych, że na 10 Staruszków - tylko 3-4 skorzystałoby z możliwości pójścia na emeryturę - JA TAK. Tak więc koszty wcale nie muszą być tak duże. Zróbcież ten wiek, a potem pracujcie spokojnie nad kompleksową zmiany systemu emerytalnego.

    Odpowiedz
  • Instytut Segregacji Rasowej PO im. J. Goebbelsa.(2015-12-02 14:37) Zgłoś naruszenie 110

    W starym systemie emerytalnym wszystko było "OK". To TUSKOeBUZEK podzielił Naród swoją pseudo reformą emerytalną wieku 67 lat. Mieliśmy robić średnio aż 24 lata dłużej na uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych. Albo wcześniej uderzyć w kalendarz.

    Odpowiedz
  • ewe(2016-01-09 20:52) Zgłoś naruszenie 111

    40 lat pracy wystarczy

    Odpowiedz
  • nadzieja......(2015-11-29 07:26) Zgłoś naruszenie 101

    Wszystko na raz i nic.Za dużo gadania wymyślania a ustawy o wieku emerytalnym jak nie było tak nie ma dalej.Gdzie te priorytety, gdzie zwiąązki które tak sie domagały,gdzie obietnica prezydenta.Czy sie doczekamy czy będa latami sie kłocić?Nie rozumiem tego rozmywania tego krzyku ale nic jeszcze nie jest ustalone,a ludzie cierpliwie czekaja,mam nadzieje,że nie na darmo.

    Odpowiedz
  • rozalka25(2015-12-07 11:57) Zgłoś naruszenie 92

    staż 40 lat powinien być warunkiem przejścia na emeryturę, a jak ktoś nie wypracował to wtedy wiek, a umowy wszystkie oskładkować

    Odpowiedz
  • emerytury po 40 latach pracy tylko dla pracujących(2015-11-26 16:00) Zgłoś naruszenie 81

    przed wejsciem reformy emerytalnej t.j przed1999r...choćby 1 dzien,reszta emerytury po nowemu ale solidarnośći Duda oraz PIS wstrzymują obiecaną procedurę,przedłużając życie na smietnikach ludzi okradzionych z emerytur ze spełnionymi warunkami do 2008r.oprócz spełnienia wieku 60 lat do konca 2008r...lecz POprzednia ekipa rządząca wraz z układnym TK dali bonus sprawiedliwości społecznej rolnikom dając im 5-letni okres przejściowy do uzyskania wieku i emerytury,obłuda PIS i solidarności po wyborach okazała się rzeczywistością POprzedników...

    Odpowiedz
  • jk(2015-11-27 17:52) Zgłoś naruszenie 72

    Dyskusja na temat systemu emerytalnego jest zbyt powierzchowna. Nalezy przeprowadzic organiczna zmiane oparta o merytoryczne wyliczenia tak aby system sie domykal i przestal generowac dlug publiczny. Tego nie dokona PIS, sa zbyt glupi tak zreszta jak PO. Po pierwsze nalezy zlikwidowac wszystkie przywileje emerytalne jak i OFE i wszystkich wlaczyc do ZUS-u. Panstwo powinno zagwarantowac emeryture na poziomie bezpieczenstwa zyciowego, jesli komus jest za malo niech sobie sklada na wlasnej polisie ubezpieczeniowej. System emerytalny powinien bazowac sie na realnej smiertelnosci tak mezczyzn jak i kobiet i na tej podstawie powinien zostac ustalony pròg wiekowy przejscia na emeryture. Na dzien dzisiejszy srednia smiertelnosc mezczyzn w Polsce wynosi 72 lata , kobiet 78lat. Jesli mezczyzna i kobieta przejdzie na emeryture w wieku 62 lat to srednio jego perspektywa otrzymywania emerytury wynosi 10 lat a kobiety16. Wysokosc emerytury zalezy od skladek, to wszystko mozna w sensowny sposòb ustalic. Nastepny problem to sa przywileje pracownicze w budzetòwce , bazowie zwiazkòw zawodowych, politycy ròznej masci , finansowanie kosciola , optymizacja sluzb mundurowych.

    Odpowiedz
  • pppp4(2015-11-30 11:17) Zgłoś naruszenie 70

    Kolejni nas oszukają?. Nie tak obiecywali w kampanii wyborczej. Miał być przywrócony poprzedni wiek emerytalny, a widać, że już kombinują następni.
    Jak podliczą ludzi , którzy pracują np. w Ochronie po 300-400 godzin na miesiąc. Nie robią tego z przyjemności, ale dlatego, że stawki są tak niskie. W jednym miesiącu odbębniają i trzy miesiące (porównując czas pracy na Umowach o pracę). Dzieje się to kosztem zdrowia, braku urlopu, chorobowego itd. Niewolnictwo XXI wieku.
    Składki odprowadzane od 50 złotych. Ale z braku pracy i odpowiednich koneksji jesteśmy zmuszeni, my pracownicy po wyżej 50 - tki i wyżej tak pracować, bo inaczej chyba należałoby ze sobą skończyć. I niech nikt nie piszę, że jesteśmy nieudacznikami, jak wielokrotnie się słyszy.

    Odpowiedz
  • co ze studentami i młodymi w Polsce(2015-11-26 08:58) Zgłoś naruszenie 50

    idąc na studia szuka się pracy w wieku 25 lat, w praktyce wygląda to w polsce kilka lat bezrobocia u mamy i taty babci i dziadka na utrzymaniu,to jak się dostanie prace w wieku 30 lat w polsce na 1/2 etatu kiedy emerytura w polsce ? w wieku 87 lat, tak wychodzi,polska bankrutuje bo nikt nie myślał o młodych i zus nie ma młodego narybku na emerytury,związki zawodowe dbają o 50 latków zatrudnionych za PRL gdzie każdy miał pracę,młodzi polacy dbają o kapitał obcego państwa w obcym kraju. dziś nauka nic nie znaczy,spalić książki? i młotkiem uderzać w szkole na etacie,dziadki pracują blokują etaty bo mają kredyty i pożyczki dla młodych, którzy się kochają nie mają pracy a chcą żyć, w kraju gdzie nie dba się o młodych i o pracę, co to za Polska?

    Odpowiedz
  • m(2015-11-27 22:04) Zgłoś naruszenie 50

    Załatwią nas ZZ bo bedzie b.mało osób, które będą mieć składkowe 40 lat oprócz rolników

    Odpowiedz
  • tha...(2015-11-26 18:02) Zgłoś naruszenie 47

    65 lat dla wszystkich bez względu na płeć. Staż pracy nie ma nic do rzeczy , ja akurat mam 41 lat pracy ale ponad 30-letni syn ani 1 dnia nie przepracował trzymając się terminologii Lewandowskiego, na oskładkowanym kontrakcie.

    Odpowiedz
  • KOGUT(2015-11-26 19:20) Zgłoś naruszenie 44

    EMERYTURA ZA STAŻ. CO NA TO POWIEDZĄ CO 2o LAT PRZEPRACOWALI NA UMOWACH ŚMIECIOWYCH I DO NICZEGO IM SIĘ TO NIE WLICZA .DLACZEGO ZWIĄZKI ZAWODOWE GODZIŁY SIĘ NA TO ŻE LUDZIE BYLI ZATRUDNIANI NA UMOWACH ŚMIETNIKOWYCH

    Odpowiedz
  • Jorg(2015-11-27 17:29) Zgłoś naruszenie 32

    A co mają zrobić ci co są na umowach śmieciowych i o dzieło też płacili podatek do skarbu państwa. To stworzył nasz ukochany rząd ,my też musieliśmy wyżywić nasze rodziny nikogo to nie interesowało.A o prace na etacie to mogli tylko pomarzyć.

    Odpowiedz