Emerytalne kłamstwo. Polacy będą żyli dłużej, ale nie będą w stanie pracować

autor: Karolina Nowakowska13.09.2015, 08:15; Aktualizacja: 13.09.2015, 11:59
Problem nadmiernej eksploatacji pracowników jest powodem nadmiernej absencji chorobowej i zmniejszenia wydajności pracy.

Problem nadmiernej eksploatacji pracowników jest powodem nadmiernej absencji chorobowej i zmniejszenia wydajności pracy.

Jednym z argumentów za podniesieniem wieku emerytalnego był ten, że dłuższa praca pozwoli zgromadzić więcej kapitału i ochroni przyszłych emerytów przed ubóstwem. I choć faktycznie żyjemy coraz dłużej, nie oznacza to, że starsi Polacy będą w stanie pracować efektywnie do wyznaczonego wieku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • trzezwy(2015-09-14 16:00) Zgłoś naruszenie 150

    pensje i warunki pracy jak w bangladeszu a wiek emerytalny jak w skandynawii... - to opcja dla niewolnikow przebywających na terytorium RP. Klasy rządzące i klasy uprzywilejowane czyli rolnicy, gornicy, mundurowi maja swoje prawa i swoj wiek emerytalny, 20 lat pracy i emerytura 3 razy wieksza niz emerytura niewolnika po 50 latach pracy :))) Klasa rzadzaca np pan tusk praca do 62 roku zycia i emerytura 100 tys zl... ten to sie urzadzil, pierwszy imigrant ekonomiczny trzeciej rp... ktos musi tyrac na tego nieroba i jego bande... tylko niech nie pieprza ze niewolnik ma tyrac 50 lat dla wlasnego dobra, takie banialuki to tylko u lisa

    Odpowiedz
  • Anka(2015-09-16 15:38) Zgłoś naruszenie 120

    U nas wciska się ludziom, że na całym świecie jest podnoszony wiek emerytalny więc w Polsce też trzeba. Ale dlaczego władza tak wybiórczo podchodzi do zagadnienia i przedstawia fakty TYLKO TE, które są dla niej wygodne?. A prawda jest taka:
    1. W wyliczeniach należy uwzględnić np. długość życia. Jak wskazują badania WHO Polak żyje średnio 72 lata.
    2. Na podstawie danych uzyskanych z ONZ, Bloomberga oraz raportów Center for Startegic and International Studies (CSIS) średnia długość życia i oficjalny wiek emerytalny (bez uwzględnienia wcześniejszych emerytur wynosi:
    a. Francja - średnia długość życia 81,67 lat, oficjalny wiek emerytalny 60 lat,
    b. Szwajcaria - średnia długość życia 82,7 lat, oficjalny wiek emerytalny 65 lat(M) i 64 lat (K)
    c. Japonia - średnia długość życia 82,59 lat, oficjalny wiek emerytalny 65 lat,
    d. Szwecja - średnia długość życia 81,8 lat, oficjalny wiek emerytalny 65 lat,
    e. Australia - średnia długość życia 81,85 lat, oficjalny wiek emerytalny 65 lat (M) i 64 (K),
    f. Włochy średnia długość życia 82,09 lat, oficjalny wiek emerytalny 65 lat (M) i 60 (K),
    g. Hiszpania średnia długość życia 82,33 lat, oficjalny wiek emerytalny 65 lat,
    Oznacza to, że przeciętny Francuz na emeryturze przebywa prawie 18 lat a np. Japończyk prawie 23 lata a Polak ………… 5 lat.
    Tak dla przyzwoitości należy aby władza rzetelnie przedstawiała fakty i zgodnie ze stanem faktycznym je interpretowała a nie wybierała tylko te fakty, które są dla niej wygodne – wszystkie cyt. dane pochodzą z w badań i raportów ww. instytucji.
    Dziwi mnie dlaczego władza milczy np. na temat długości urlopów w Polsce, które UE kazała wydłużyć (zrównać) ze średnią długością w UE – niewygodny temat prawda???
    Poza tym niech nie mówią, że nie można przywrócić poprzedniego wieku emerytalnego, bo można Francja skróciła z 62 lat do 60, Niemcy do 63 lat a przecież obywatele tych krajów żyją ok. 10 lat dłużej więc także dłużej przebywają na emeryturze. Likwidować wszystkie chore przywileje emerytalne (mundurowi, którzy mogą przechodzić chodzić na emerytury w wieku 34 lat tj. po 15 latach pracy, sędziowie i prokuratorzy, który mogą przechodzić w tzw. stan spoczynku na własny wniosek w każdym wieku, rolnicy 55(K), 60 (M), artyści, politycy np. premierzy, którzy mogą przejść na emeryturę nawet po 1misiącu sprawowania funkcji!!! Itp.)

    Odpowiedz
  • ABC(2015-09-16 15:26) Zgłoś naruszenie 70

    1. wlasnie przed chwilą przeczytałam w gazecie, cyt: "w ciagu ostatnich 25 lat preciętna długość życia Brytyjczyków wrosła z nieco ponad 75 lat do 81 lat" co onacza, że co rok statystycznie długość zycia Brytyjczyka wydłuża sie o 2,8 miesiąca. A u nas wg GUS długość życia w roku 2014 r. wzrosła o 5,5 miesiąca - to chyba ewenement na skalę światową (dane te ZUS uwzględnia do wyliczenia emerytury).
    2. co ze składkami rentowymi - pobierają nam dwie składki emerytaląa i rentową a przecież nikt dwóch świadczeń nie pobiera tylko albo emeryturę albo rentę (no chyba, że mundurowi) . Przechodząc na emeryturę środki zgromadzone na koncie rentowym przepadają !!!

    Odpowiedz
  • NIUNIEK(2015-09-15 10:30) Zgłoś naruszenie 62

    63 lata - minimalny wiek emerytalny dla wszystkich bez wyjątku ( czy kobieta czy mężczyzna , górnik , rolnik , mundurowy sędzia , prokurator ...) W/w wiek uprawniający do nabycia świadczeń emerytalnych dla tych co chcą z tego skorzystać ( wyliczany wg jasnego algorytmu , bez ekstra oszukańczych złodziejskich restrykcji typu 50 % świadczenia ). Każdy tez winien mieć prawo do dłuższej pracy ( PRAWO ...NIE OBOWIĄŻEK >>>) Przecież to jest możliwe , wystarczy tylko chcieć , wystarczy aby była wola polityczna ...Jednakowy sposób wyliczania wysokości świadczenia emerytalnego dla wszystkich bez wyjątku . Czy to jednak w tym durnym , niesprawiedliwym , oszukańczym , złodziejskim i patologicznym państwie ( jakim dzisiaj jest w moim odczuciu Polska ) jest możliwe ??? Jest , ale to wszystko zależy od woli polityków , od ich wyobraźni , odpowiedzialności , elementarnej uczciwości , od ich rezygnacji z własnych interesów i interesików politycznych ...

    Odpowiedz
  • ali(2015-09-13 21:46) Zgłoś naruszenie 60

    u nas mnóstwo emerytów pracuje za biurkiem w różnych sektorach administracji, służbie zdrowia szkolnictwie, mundurówki, rolnicy którzy na hektarach są do śmierci, w szkole którą znam jest tam zatrudnionych 10 emerytów na 50 pracowników czy to normalne, cv młodych lądują w koszu a starzy dostają prace po znajomości, a emerytura nauczyciela jest znacznie wyższa od placy pracownika niepedagogicznego , powinna być jedna zasada albo emerytura, renta albo praca u kogoś na etacie, chca pracować niech zakladAJĄ SWOJE FIRMY, ONI POTRAFIA TYLKO OKUPOWAĆ CIEPŁE POSADKI, jedyna szansa na zwolnienie miejsc pracy w firmie o której mówię to jest ich śmierć, tak wygląda to w realu, 15 lat temu ja pracowałam na pół etatu po stażu, to w ramach kryzysu mnie zwolnili a dwóch starych dziadów zostawili bo oni mieli kredyty na dom, drugi nawiasem mówiąc dla córki, gdzie jaj mam mieszkać było nieistotne. Nic się nie zmienia...

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-09-15 10:28) Zgłoś naruszenie 52

    Do 23 Jajo
    To nie Balcerowicz winny temu. To winni ci, którzy w latach 80-tych strajkowali podnosząc do góry palce w kształcie V. Chcieli kapitalizmu więc go mają.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2015-09-15 10:13) Zgłoś naruszenie 40

    Wydłużyli wiek emerytalny, a kiedy wydłużą pracowniczy urlop wypoczynkowy. Kolejne oszustwo. Wyborcy pamiętajcie o tym.

    Odpowiedz
  • ln(2015-09-14 11:49) Zgłoś naruszenie 41

    Witam wszystkich Jestem osobą na nowej emeryturze od 4-ch miesięcy. Moja emerytura wynika tylko i wyłącznie ze składek jakie zostały odprowadzone. Pracowałam 42 lata . Nie liczą się żadne lata nieskładkowe z tyt.wychowania dzieci (a miałam ich w sumie 2 lata na dwoje dzieci.). Liczył się tylko mój wiek uprawniający do przejścia na emeryturę. Mam to szczęście ,że narazie czuję się dobrze i nadal pracuję. Dla zdrowia psychicznego i i fizycznego to ogromny komfort. Mam wspaniałych pracodawców , czego wszystkim życzę. Jestem za jednakowymi zasadami przejścia na emeryturę wszystkich obywateli. Zadnych uprzywilejowanych. Budżet napewno się zwiekszy

    Odpowiedz
  • biznesmen(2015-09-16 14:08) Zgłoś naruszenie 41

    system w państwie jest zły, młodzi nie pracują a starzy chcą umrzeć w pracy i nie doczekać emerytury, biorą kredyty, żeby młodzi mogli żyć i dzieci mieć, starzy nie nadają się do pracy, są powolni,nieefektywni,chodzą na zwolnienia biorą leki,żądają urlopu, wolnego,nadają się na zieloną trawkę na słoneczko kocyk książka a firmy potrzebują młodych, co chcą pieniędzy umowy nie potrzebują o emeryturze nie myślą pod stołem parę setek dostaną i się cieszą, mogą pracować od rana do wieczora w soboty w niedziele godzą się na płacenie pod stołem, szybko i dużo pracują dzieci nie mają o rodzinie nie myślą tylko pieniądze żeby zabalować to są pracownicy a nie tam starzy, że przy dobrej dyscyplinie serce im stanie w pracy a przepisy legalnie to umożliwiają bo PO jest za bogatymi a bogaci myślą o nowym BMW a ludzie się nie liczą, starych można w tydzień wykończyć w pracy, od 7 na stanowisku dużo pracy w stylu uderzania młotka na czas, w sobotę do roboty bo czas pracy to 48 godzin tygodniowo, przez pracę na SOR bo najwięcej zawałów w poniedziałki od 7 do 9, starzy na renty i emerytury a nie do pracy krótko

    Odpowiedz
  • Do: 3: ln z IP: 80.55.100.* (2015-09-14 11:49)(2015-09-14 16:29) Zgłoś naruszenie 30

    Kłamiesz jak z nut. Jeżeli masz 42-letni staż pracy to musisz mieć naliczoną emeryturę częściowo po staremu. Kapitał początkowy masz wyliczony po staremu i dalej po nowemu to się zgadza.

    Odpowiedz
  • Roni(2015-09-17 16:15) Zgłoś naruszenie 30

    Jak się pracuje w zawodzie, który przynosi satysfakcję i do tego odpowiednie pieniądze wynagradzają naszą pasję to wtedy nie ma problemu... aha, jeszcze przydałoby się mieć godny czas urlopu, którego w Polsce najwidoczniej pracodawcy żałują. Jak się ma takie warunki pracy to nic dziwnego, że na świecie ludzie chcą pracować. Ale wystarczy zapytać ludzi, którzy pracują jak niewolnicy (także w Polsce) i zarabiają marne ciurliki i wtedy zobaczycie dlaczego ludzie chcą uciekać z pracy!

    Odpowiedz
  • Stary system emerytalny(2015-09-14 11:09) Zgłoś naruszenie 30

    Wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA robić mamy średnio aż o 24 lata dłużej , od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • Małopolska(2016-11-03 10:56) Zgłoś naruszenie 20

    Prawda jest taka, że o dobrą pracę za godziwe pieniądze jest bardzo trudno - dla tego,że najlepsze prace za nieco mniejsze pieniądze od wielu lat wykonują emeryci. Pracodawca woli zatrudnić emeryta, który dorabia do emerytury bo wtedy zapłaci mu mniej i często na 1/4 etatu. Żeby zażegnać problem musi wejść nowa ustawa - jeżeli emeryt osiąga rocznie więcej niż 30tys. nie może podjąć pracy w przeciwnym razie emerytura zostanie zawieszona, natomiast jeżeli ma mniej może sobie dorobić do tych 30tu no i oczywiście zwiększone kontrole i duże kary tak by pracodawcy się to nie opłaciło.

    Odpowiedz
  • Polka(2015-09-14 12:00) Zgłoś naruszenie 20

    Co za bzdura z tym szkoleniem ustawicznym .I co to da jak nie ma rynku pracy, nie ma godziwych wynagrodzeń , by móc wypoczywać ,nie ma nowych przyjeć do wiekszosci instytucji państwowych , a srednia wieku jest ok 5o lat. Najmlodsi pracownicy maja po 40 lat i wiecej . Gdzie jest miejsce dla mlodych i po jaka cholere sie uczyć jak wszycscy mlodzi i nawet starzy wyjażdzają w swiat za chlebem. Zniszczono w Polsce gospodarke , przemysł, rolnictwo , rodzinę i kończy sie społeczeństwo- niszcząć więzi i wzbudzając chora konkurencję miedzy ludzmi.

    Odpowiedz
  • Kozak Waldemar(2015-09-14 21:35) Zgłoś naruszenie 20

    Nie wszystko mi się układa w logiczną całość. Np. średnia wieku 72 lata dla mężczyzn jest to średnia dla całego społeczeństwa. A powinna być średnia wieku dla osób płacących składki w ZUS-ie, która na pewno jest inna, i mogę się założyć, że dużo niższa. Idąc dalej, jak podają media rządowe, koszt emerytur to 80 miliardów, ale czy tylko tych z ZUS-u, czy też tych którzy przechodzą na emerytury po 15 latach? Wg statystyk mamy zatrudnionych 15 milionów osób, to mnożąc tą liczbę przez średnią zarobków około 4 tys. i opłacany od tego podatek ZUS-ski, powinien wynieść w skali roku 5300 zł/12=około 450 zł/miesięcznie. Albo ktoś tu kłamie, albo dane GUS, mają się jak kij do d__y. Chciałbym jeszcze nadmienić w sprawie wieku emerytalnego np. we Francji, pracownicy budowlani przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat. Wiem bo pracuję z nimi. W budownictwie obserwuję ciekawe zjawisko, większość pracowników 60+, ma zakaz pracy na wysokości, lub jak piszą medycy do 3m? dlaczego? Większość to ludzie niedowidzący, cierpiący na głuchotę, lub problemy reumatyczne, czyli poruszanie sie. itd, itd

    Odpowiedz
  • spych(2015-09-16 19:30) Zgłoś naruszenie 20

    W taki zapewnienia tylko uwierzy człowiek pozbawiony mądrości życiowej profesor BUZEK i GRABOWSKI podobno ekonomista "Jednym z argumentów za podniesieniem wieku emerytalnego był ten, że dłuższa praca pozwoli zgromadzić więcej kapitału i ochroni przyszłych emerytów przed ubóstwem." A długość życia zamówiono w GUS z wyliczeniem odpowiedniego logarytmu jaką sobie życzył świta do motywacji kłamstwa..

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2015-09-13 11:15) Zgłoś naruszenie 20

    Aż powtórzę za Autorką!!!

    - Znamienne jest, że w krajach Zachodu pracownicy chcą jak najdłużej pracować, bo czują się wtedy potrzebni. W wielu krajach pokutuje takie przeświadczenie, że praca po prostu jest fajna. Tymczasem w Polsce jednak częściej myśli się o jak najszybszym zakończeniu kariery zawodowej. I to myślenie powinno ulec zmianie – dodaje prof. Retowski.

    ...i pozostawię bez komentarza!

    Odpowiedz
  • bookbis(2015-09-17 21:49) Zgłoś naruszenie 20

    ktos chyba jest niedoinformowany, zyjemy dłuzej wiec pozniej powinnismy isc na emeryture , w latach "90 pracodawcy zachecali do szybszego przejscia na emeryture aby dac miejsce młodym, a sytuacja wyglada tak': emerytka juz 23 lata na emeryturze zajmuje miejsce,ktore mogłaby zajac młodsza osoba bez prawa do wczesniejszej emerytury,ale prawo na takie dorabianie pozwala. Wiec skoro to cos jeszcze robi to dlaczego nie płaci skladek solidarnie - bo przeciez praca jako luksus powinna byc opodatkowano-oskladkowana.A potem sie dziwia m,ze młodzi widzac taki paradoks i brak mozliwosci zajecia miejsca nastepnego w kolejce musza stad wyjeżdżac

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dziadek(2015-09-14 18:28) Zgłoś naruszenie 11

    Przywileje emerytalne dla matek TAK, ale dla kobiet? Ktokolwiek potrafi rzeczowo uzasadnić? Mieliśmy w Polsce przywileje emerytalne kobiet i jeszcze przez dziesięciolecia będziemy mieli tego skutki. Ale czy faktycznie mieliśmy? Te przywileje nadal są, choć po latach mają być zniesione, ale jeszcze są. A jak PiS dojdzie do władzy? To znowu będzie patologiczna sytuacja, że bezdzietne kobiety, których będzie przybywać bo matkami nie chcą być, po 60-tce będą z nudów zajmować się kotami albo nicnierobieniem, a dziadki gromadki wnuków 5 lat dłużej pracy i dodatkowo opieka nad wnukami, bo rodzice do pracy - ja i moi znajomi tak mamy. Sprawiedliwe to?

    Odpowiedz
  • dorosli niepelnosprawni.(2015-09-14 17:29) Zgłoś naruszenie 11

    polska to syf dla opiekunnwuw doroslych niepelnosprawnych, nie maja swiadczen pielegnacyjnych guwno a nie kraj europejski.

    Odpowiedz