Górnicy poszkodowani przez emerytury mieszane

autor: Bożena Wiktorowska20.08.2015, 07:15; Aktualizacja: 20.08.2015, 08:12
górnik-kopalnia-przemysł

Rzecznik praw obywatelskich skierował do Sądu Najwyższego pytanie prawne dotyczące tego, czy w przypadku ustalania emerytury mieszanej należy stosować przelicznik wynikający z rodzaju pracy wykonywanej w kopalni.źródło: ShutterStock

Sąd Najwyższy powinien wyeliminować rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych dotyczące stosowania przeliczników dla osób pracujących pod ziemią, którym ZUS wyliczał emeryturę mieszaną.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • emeryt(2015-08-21 08:11) Zgłoś naruszenie 20

    Przeliczniki obowiązują tylko przy wypracowaniu emerytury górniczej, co najmniej 25 lat pod ziemią. Kto ma wyliczoną emeryturę mieszaną przelicznik nie obowiązuje.

    Odpowiedz
  • mmmm(2015-08-21 20:01) Zgłoś naruszenie 10

    taka roznica ... naucz sie ortografi, a pozniej sie wypowiadaj bo glupi to Ty jestes ...

    Odpowiedz
  • MK(2015-08-20 13:27) Zgłoś naruszenie 01

    Górnicy poszkodowani przez emerytury mieszane ?
    Cóż za spostrzegawczość !! Może teraz niech górnik ,górnikowi strajkuje pod oknem ?
    Nie jeden z tych poszkodowanych emerytów żeruje na tych przez których teraz system się ma zawalić bo pracowali płacili składki i podatki przez 45-50-lat !!

    Odpowiedz
  • xxx(2015-08-20 10:55) Zgłoś naruszenie 04

    Kiedy w końcu górnictwo będzie płaciło składki na ubezpieczenie emerytalne adekwatne do warunków nabywania uprawnień emerytalnych i algorytmu wyliczania wysokości świadczenia .Czy ta elementarna uczciwość jest w ogóle możliwa .Ile też razy państwo anulowało wielomiliardowe zadłużenia górnictwa w opłacaniu składek emerytalnych ??? Efekt patologicznego myślenia włądzy jest taki , że zwykli obywatele są nikczemnie wykorzystywani i traktowani jak ludzie zniewoleni i zobowiązani do opłacania świadczeń emerytalnych i różnorakich przywilejów dla mundurowych , górników , sędziów , prokuratorów , rolników ...i bóg raczy wiedzieć komu jeszcze . To zwykły skandal i niewyobrażalna niegodziwość utrzymywana i konserwowana przez szereg lat .JAK DŁUGO JESZCZE ??? Haha ha !!! górnicy poszkodowani , żal dupę ściska .

    Odpowiedz
  • Górnik uprzywilejowany TUSKOeBUZKA(2015-08-20 13:10) Zgłoś naruszenie 01

    My górniki 43 letnie wczesne poszkodowane emeryty , stanowczo protestujymy.

    Odpowiedz
  • nauczycel.(2015-08-20 08:56) Zgłoś naruszenie 02

    jaka ruznica pomiedzy gurnikiem a cizko pracujacym budlancem. gupie komunistcne przywilje.zruwnac wszyskich.ijest spokuj jak w peru...

    Odpowiedz
  • xxx(2015-08-26 11:27) Zgłoś naruszenie 02

    A może tak raz na zawsze skończyć z krzywdzeniem braci górniczej i przyznać im przywilej jednakowego traktowania ze wszystkimi innymi ( robotnikami , inżynierami , handlowcami , rzemieślnikami ...itd..itp. ) .Zagwarantować im raz na zawsze jednakowe traktowanie na równi z innymi zwykłymi obywatelami.Zasługują przecież na to aby ich tak wspaniałomyślnie potraktować.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-09-03 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Mam wrażenie , że autorka ,pani Bożena Wiktorowska albo zgłupiała do reszty ,albo bierze kasę aby ogłupiać ludzi i mieszać im w głowach . Co to za dziennikarstwo ? Na czyje zamówienie ta pani pisze takie brednie .

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-08-20 10:57) Zgłoś naruszenie 02

    Czy Jerzy Buzek obecny ogier PO nie powinien za rozdanie z naszej kasy 5 letnich Urlopów Górniczych ze wszystkimi przywilejami (Barbórka ,14stak ,13stak ,socjal ,wegiel) zaliczanymi do pracy dołowej jak pobyt na Urlopie co skutkowało zaliczeniem stażu pracy do górniczego wieku emerytalnego - patrz portal :dwa grosze ;opowieść Uradowanego Górnika -- --nie powinien obecnie spedzać miło czas za kratami więzienia stając uprzednio przed Trybunałem Stanu.
    Rozdał to z naszej ZUSowskiej kasy a jego kolega byly ćpunek ze spółdzielni Świetlik ---Donald kilka lat później wydłuzyl wszystkim wiek emerytalny mówiąc że nie ma kasy. Jedynie co zostawił to mundurowych "gdyż w trakcie słuzby nie godzi sie zmieniać reguł gry _ ale robotników zatrudnionych od 15 r zycia już zmienił doprowadzajac do 52 lat pracy /

    Odpowiedz