statystyki

Umowy cywilnoprawne: Wyższa emerytura dzięki programom pracowniczym?

autor: Bożena Wiktorowska25.06.2015, 07:35; Aktualizacja: 25.06.2015, 11:13
Po reformie systemu emerytalnego osoby aktywne zawodowo obowiązkowo oszczędzają w dwóch filarach (OFE i ZUS), a trzeci jest dobrowolny.

Po reformie systemu emerytalnego osoby aktywne zawodowo obowiązkowo oszczędzają w dwóch filarach (OFE i ZUS), a trzeci jest dobrowolny. źródło: ShutterStock

Towarzystwo Ekonomistów Polskich chce, by blisko milion osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych trafiło do pracowniczych programów emerytalnych. Idea nie jest popularna.

Reklama


Reklama


Zalety oszczędzania w PPE

Zalety oszczędzania w PPE

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Pomysł TEP jest kolejnym mającym na celu zrównanie uprawnień pracowników z osobami zatrudnionymi na śmieciówkach. Od przyszłego roku firmy obowiązkowo będą musiały płacić składki od umów-zleceń. Trybunał Konstytucyjny uznał także, że takie osoby mają prawo się zrzeszać w związkach zawodowych oraz zakładać organizacje związkowe.

Ochrona na starość

Po reformie systemu emerytalnego osoby aktywne zawodowo obowiązkowo oszczędzają w dwóch filarach (OFE i ZUS), a trzeci jest dobrowolny. PPE, będące częścią tego filaru, okazały się niewypałem. Obecnie istnieje 1070 programów, w których oszczędza około 375 tys. osób. Na kontach jest zaledwie 9,4 mld zł.

– Emerytury osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych będą bardzo niskie. Dlatego proponujemy objęcie ich dodatkowym ubezpieczeniem – tłumaczy dr Joanna Rutecka, członek Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej i Europejskiej Sieci ds. Badań nad Dodatkowym Zabezpieczeniem Emerytalnym, współautorka raportu „Dodatkowy system emerytalny w Polsce” Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Eksperci proponują automatyczne włączenie zleceniobiorców do już istniejących programów, z możliwością opcjonalnego wystąpienia. W przyszłości podstawowym rozwiązaniem systemowym byłyby ogólnopolskie programy zakładowe, do których mogliby przystępować ubezpieczeni z różnych przedsiębiorstw.

– To krok w dobrą stronę. W Polsce są stosowane różne formy zatrudnienia. Nie można kogoś dyskryminować tylko dlatego, że wykonuje swoje zadania na podstawie umowy-zlecenia – tłumaczy dr Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, była wiceminister pracy i polityki społecznej.

Niskie zarobki

Propozycja objęcia oszczędzaniem w PPE osób, które nie są pracownikami, ma jednak także przeciwników.

– Osoby tak zatrudnione przeważnie zarabiają za mało, żeby dodatkowo oszczędzać w PPE – zauważa dr Wojciech Nagel, ekspert od ubezpieczeń społecznych i pracy, członek Konwentu BCC i rady nadzorczej ZUS.

Rozwiązanie krytykują także związkowcy.

– Jeśli przedsiębiorcy chcą płacić dodatkowe składki za zleceniobiorców, to może niech im podniosą wypłaty. Wówczas sami zainteresowani zdecydują, na co chcą przeznaczyć pieniądze. W mojej ocenie PPE są skierowane wyłącznie do tych pracodawców, którym zależy na stabilności zatrudnienia – zauważa Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek rady nadzorczej ZUS.

Możliwość oszczędzania w trzecim filarze nie podoba się również pracodawcom, którzy nie chcą słyszeć o zwiększeniu obciążeń. – Nie można uszczęśliwiać ludzi na siłę. Co więcej, przed nami bardzo trudny rok związany z koniecznością płacenia składek do ZUS od umów-zleceń. Może się okazać, że wiele firm po prostu tego nie wytrzyma – wskazuje Dorota Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Kropkę nad i stawia prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH.

– Instytucje finansowe starają się wykorzystać strach Polaków przed niskimi emeryturami, ale wprowadzenie obowiązku oszczędzania w trzecim filarze jest złym rozwiązaniem. Nie będzie kolejnych emerytur pod palmami, bowiem osoby opłacające dodatkowe składki od płacy minimalnej w przyszłości dostaną grosze – zaznacza.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • ela(2015-06-25 08:23) Odpowiedz 00

  Umowa zlecenie to przekręt ,zwłaszcza kiedy pracuje się tak jak na umowie o pracę. Państwo robi z obywateli oszustów i niewolników. I to wszystko w świetle ,,prawa,,?

 • Obserwator(2015-06-25 10:29) Odpowiedz 00

  Skoro państwo dopuszcza takie formy zatrudniania na umowy smieciowe, a firm nie stać na płacenie składek, to niech państwo płaci za pracowników, bo z czego ci ludzie będą żyć na stare lata, jak nie będą mieli emerytury, a latka leca

 • Jasiek24(2015-06-25 10:41) Odpowiedz 00

  do 1.
  Najwięksi przekręciarze to osoby podpisujące umowy-zlecenia.
  Jeśli komuś warunki umowy jaką zawiera nie odpowiadają to po co umowę podpisuje?

 • OLO(2015-06-25 11:33) Odpowiedz 00

  Do3 NASTEPNY BURAK ODERWANY OD RZECZYWISTOSCII!!

 • Asia(2015-06-25 11:46) Odpowiedz 00

  pani Doroto Wolicka, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, martwi się pani przedsiębiorcami którzy oszukują całe społeczeństwo zatrudniając na śmieciówkach, ale już uczciwymi pracodawcami którzy zatrudniają na umowę o pracę i płacą uczciwie składki to ma pani gdzieś. Popiera pani patologię.
  Problemem nie jest wysokość składek, tylko fakt że jedni je płacą, a inni nie, ten co płaci nie ma szansy konkurować. Jak wszyscy pracodawcy będą tak samo obciążeni to przywróci równowagę konkurencyjną.

 • Bezpracy(2015-06-25 12:22) Odpowiedz 00

  Do 3a ty jakbys z księżyca spadł i nie znasznasz realiów, nie wszyscy przedsiębiorcy oszukują, ale są tacy co ledwo dopinaja bilans i szukają sposobów tańszej siły roboczej , a państwo od początku założenia firmy dusi podatkami składkami, jedno wyjście to aby była praca powinno pomoc się takim w płaceniu składek, inaczej zamkną interes i po ptakach w raju podatkowym.

 • Inspektor Pracy(2015-06-25 15:02) Odpowiedz 00

  Towarzystwo Ekonomistów Polskich- chce zarobić na frajerach -Im ***** a sobie równo.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama