statystyki

Czy można odmówić wypłaty zaległej emerytury? ZUS to nie depozyt bankowy

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska25.06.2015, 18:00
senior, smutek

Czy można odmówić wypłaty zaległej emerytury?źródło: ShutterStock

W związku z prowadzoną wobec mnie egzekucją komorniczą złożyłem w ubiegłym roku, tuż po otrzymaniu zawiadomienia o jej wszczęciu, wniosek w ZUS o zawieszenie emerytury. Nie chciałem, żeby ZUS na wezwanie komornika dokonywał potrąceń z mojej emerytury, bo uważałem, że egzekucja była wszczęta bezpodstawnie. Po wyjaśnieniu kwestii egzekucji wystąpiłem niedawno do ZUS o wypłatę zawieszonego świadczenia, ale ku mojemu ogromnemu zdziwieniu ZUS odmówił mi wypłaty za okres od zawieszenia do złożenia przeze mnie wniosku o jej wypłatę. Podjął jedynie wypłatę bieżącą. Uważam, że taka decyzja organu jest krzywdząca i bezprawna. Czy ZUS miał prawo odmówić mi wypłaty mojej zaległej emerytury?

Wydaje się, że działanie ZUS jest jak najbardziej prawidłowe. Artykuł 103 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna) dopuszcza zawieszenie świadczenia na wniosek osoby uprawnionej do emerytury lub renty. Powołany przepis wskazuje bowiem wprost, że prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba, może ulec zawieszeniu również na wniosek emeryta lub rencisty. Zdarza się, że świadczeniobiorcy próbują wykorzystywać ten przepis, aby uniknąć spłaty swoich zobowiązań, np. podczas prowadzonej egzekucji komorniczej. Skoro nie będą mieli dochodów, z których najłatwiej dokonywać potrąceń (a do takich należą właśnie świadczenia z ubezpieczenia społecznego, bo ZUS jest zobowiązany na każde wezwanie komornika dokonywać stosowanych pomniejszeń), komornik albo umorzy postępowanie, albo sprawa może się przedawni. Czasami wydaje się im, że to dobry sposób na ominięcie przepisów o zmniejszeniu emerytury i renty w przypadku wysokich dochodów osiąganych z innych źródeł. Składają więc wnioski o zawieszenie wypłaty z przekonaniem, że po jakimś czasie (np. kiedy zupełnie przestaną pracować zawodowo) ZUS wypłaci im zaległe kwoty w pełnej wysokości, bo przecież przez cały czas posiadali prawo do świadczenia.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sa(2015-06-26 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Przepisy ZUS działają w jedną stronę ,mają prekluzję 5 lat , a chcieli 10 lat ( i tak jak się kończy termin stosują sztuczki prawne na przedłużenie !!!) , Obywatel jest lany po karku jak tylko się da . Takie mamy prawo ,gdzie tu równość słabszego do organów Państwa. Dlatego jest walka wielu z tym systemem POpartych PSL !!!

    Odpowiedz
  • Ela(2015-06-26 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jak to ZUS nie depozyt bankowy, a składki z OFE to może przechowywać w swoich zasobach. Oczywiście jedno i drugie zgodnie z prawem.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane