Kodeks pracy zapewnia trwałość zatrudnienia osobom, którym brakuje mniej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, jednak pod warunkiem, że z osiągnięciem tego wieku okres zatrudnienia będzie umożliwiał im uzyskanie prawa do emerytury.
Uprawnienie to przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę - bez znaczenia, czy jest to kontrakt zawarty na czas określony, nieokreślony czy na okres próbny. Co więcej, nie liczy się także wymiar etatu, może więc to być nawet 1/4. Dodatkowo, jeśli dana osoba jest zatrudniona jednocześnie u kilku pracodawców, korzysta z ochrony u każdego z nich.
Od 1 stycznia 2013 roku zaczęto podwyższać wiek emerytalny, jednak osoby, które przed tą datą zostały objęte ochroną przed zwolnieniem, mogą z niej korzystać aż do osiągnięcia podwyższonego wieku uprawniającego do emerytury nawet wtedy, gdy potrwa to więcej niż 4 lata. W praktyce dotyczy to kobiet urodzonych w latach 1953-1956 oraz mężczyzn urodzonych w latach 1948-1951.
Ochrona przedemerytalna nie obowiązuje jednak, jeśli pracownik uzyskał prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Ochrona nie obowiązuje również w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy.
Ponadto pracodawca może nie stosować się do zasad ochrony, jeśli zaistnieją podstawy do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Szczegółowo o tym, kiedy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym, przeczytasz tutaj>>
W przypadku, gdy pracodawca wypowiedział umowę o pracę w okresie trwania ochrony przedemerytalnej, a pracownik czuje się z tego powodu poszkodowany, może złożyć odwołanie do sądu pracy i żądać odszkodowania lub przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Jeśli zostanie przywrócony do pracy, przysługuje mu wynagrodzenie za cały czas pozostawania bez zatrudnienia.
Komentarze(14)
Pokaż:
Nasz syetem emerytalny jest sprzeczny z konstytucyjnym przepisem równości obywateli wobec prawa.
Tych należy zutylizować.
Bo liczą się tylko uprzywilejowani , wcześni emeryci PO -mani.
i wcześniejszą emeryturę ! To ewenement na skalę Światową
1,Wypowiedzenie ze względu na likwidację etatu (3 miesięczna odprawa)
2.Wypowiedzenie warunków przez pracownika (brak odprawy) ze słowną umową prezesa ,że zostanie zatrudniony na czas określony (2 lata) z możliwością przedłużenia.
Ot nam P.O. prawo pracy zorganizowała.
Tych należy zutylizować.
Bo liczą się tylko uprzywilejowani , wcześni emeryci PO -mani.