statystyki

Marazm po polsku, czyli jak żyje senior

autor: Anna Wittenberg06.08.2014, 06:32; Aktualizacja: 06.08.2014, 08:48
Charakterystyka osób starszych w Polsce na tle międzynarodowym

Charakterystyka osób starszych w Polsce na tle międzynarodowymźródło: DGP

Rodacy, którzy przekroczyli 55. rok życia, są w ogonie Europy. Najwcześniej idą na emeryturę i najgorzej wypadają w testach percepcyjnych.

Reklama


Kiedy tylko polski senior dostanie prawo do emerytury, natychmiast z niego korzysta. Robimy to najchętniej wśród wszystkich Europejczyków – pokazało międzynarodowe Badanie Zdrowia, Starzenia się i Przechodzenia na Emeryturę w Europie (SHARE). Zamiast jednak korzystać w tym czasie z życia, zamykamy się w domu. Przestajemy utrzymywać kontakty z bliskimi, kształcić się i brać udział w aktywnościach społecznych. Efekt? Starsi Polacy najgorzej spośród badanych narodów radzą sobie w testach poznawczych – zapamiętują najmniej słów, najwolniej konstruują wypowiedzi.

Badanie SHARE miało pokazać, jak wygląda i zmienia się sytuacja najstarszych członków europejskich społeczeństw. Naukowcy prowadzący projekt w danym państwie losują z jego populacji grupę badawczą. Później wracają do niej co kilka lat i analizują, jak zmieniała się sytuacja życiowa wybranych respondentów. Opublikowany właśnie raport opisuje zmiany, które zaszły na przestrzeni ostatnich czterech lat. Dane dla Polski nie są optymistyczne.

Spośród tych, którzy w czasie pierwszej części badania jeszcze pracowali, w drugiej zatrudniona była już tylko połowa mężczyzn i co trzecia kobieta. Zdecydowana większość ankietowanych Polek przeszła między kolejnymi rundami badania na emeryturę. Inaczej w przypadku mężczyzn – emerytami zostało tylko 26,2 proc. badanych. Panowie znaleźli z kolei inną furtkę – blisko co dziesiąty zaczął deklarować się jako niepełnosprawny. „Znacząca grupa osób w tej ostatniej kategorii jest charakterystyczną cechą dla Polski, związaną z funkcjonowaniem systemu rentowego” – nie mają wątpliwości autorzy raportu podsumowującego raport SHARE. W żadnym innym kraju decyzja o przejściu na emeryturę nie jest tak silnie związana z nabyciem do niej praw.

Polacy przechodzą, bo mogą. A także dlatego że czują się gorzej niż seniorzy z innych krajów. – Spośród wszystkich Europejczyków to Polacy, obok Węgrów i Estończyków, deklarują najgorszy stan zdrowia – twierdzi dr Maja Rynko, demograf SGH i badacz IBE.

Jak przyznaje ekspertka, w Polsce emerytura kojarzy się z marazmem. – Badania pokazały, że starsi Polacy mają problem nie tylko z pracą, lecz także z aktywnością społeczną, intelektualną i fizyczną. Jeśli nie liczyć uczestnictwa w życiu religijnym, tylko 15 proc. polskich seniorów jest aktywnych społecznie – dodaje. Dla porównania: we Francji, w Szwecji, Austrii czy Niemczech aktywnych jest ponad 40 proc.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • gosc(2015-02-03 05:42) Zgłoś naruszenie 00

    Chcieli nas w eurokolchozie,to wszystkie emerytury do jednego wora ,I podzielic rowno.Ale gumofilce tego nie zrobia.

    Odpowiedz
  • ja(2014-08-06 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    ...a ja nie życzę dożycia 100 lat...wystarczy popatrzeć na "dożywanie" ludzi po 80-tce (przedwojenny materiał) to odechciewa się wszystkiego...
    A tak na marginesie, to na Onecie jest cały artykuł więc po co kupować...

    Odpowiedz
  • polaków 60+pan kamasz zapędza do grobu.........(2014-08-29 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    przez swoją niewiedzę i lenistwo-nie zrobił obiecanej ustawy o pomocy bezrobotnym 60+..Najpierw okradł tych ludzi z wypracowanymi warunkami do 2008r.do wcześniejszych emerytur a rolnikom przydzielił 5-letni okres przejściowy aby inni mogli ztego skorzystać.A nam się wmawia że budżet za mały i trzyma się ludzi 60+ po przepracowaniu niekiedy 45 lat pracy na bezrobociu.To jest dno , pozatym ci ludzie grzebią w śmietnikach aby przeżyć=te lata pastwienia się nad narodem powinny być wpisane do historii jako dni rozpoczęcia wojny z narodem polskim!!!

    Odpowiedz
  • wnerwiony(2014-08-06 20:22) Zgłoś naruszenie 00

    opieka duchowna nad armią. Wydatki Ordynariatu Polowego wynoszą 19,5 mln zł, Prawosławnego Ordynariatu - 2,5 mln zł, a Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego - blisko 1,4 mln zł.
    tu jest kasa dla emerytów i na ich leczenie o KK i dotacjach nie spominam bo to 2 mil złotych

    Odpowiedz
  • staszek(2014-08-06 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zawsze w podanych danych,to przesada.

    Odpowiedz
  • Staszek(2014-08-06 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    Fakt,że dużo piją Polacy.Jednak nie można generalizować sprawy.Widzę,że portal chce zaistnieć i dlatego publikuje w/w dane.

    Odpowiedz
  • bogu(2014-08-06 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Napiszcie chociaż raz o czymś w czym Polacy są dobrzy !

    Odpowiedz
  • mgr inż. S.O.(2014-08-06 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    S.O do o.s. Co za głupi tekst, bowiem mam 65 lat i nigdy nie próbowałem narkotyków, a wódkę piłem tylko zmuszany do tego w okresie prl'u w pracy (zmuszany przez kierownictwo) !

    Odpowiedz
  • Tuskoebus(2014-08-06 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Bo to Wy! macie robić do wieku 67 lat , na moich wczesnych uprzywilejowanych emerytów.
    A najlepiej aż do śmierci!

    Odpowiedz
  • najniższa krajowa przez 35 lat pracy(2014-08-06 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    całe życie to walka o przetrwanie aby nie umrzeć z glodu w tym pieprzonym kraju to na starość już człowiek nie ma siły już na nic

    Odpowiedz
  • zefir(2014-08-06 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Cha!cha!,śmiejcie się z dzisiejszych emerytów.Wy modzi wspominać będziecie z zazdrością emerytury pod palmami swoich rodziców o dziadków..Już skubany system emerytalny postara się o to.

    Odpowiedz
  • gert(2014-08-06 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    absolutnie 100 lat, żyć po to aby wegetować leżąc w łóżku, czy ci odwaliło

    Odpowiedz
  • Nadgóral(2014-08-06 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam, że i tak polskim emerytkom i emerytom żyje się dobrze, według danych GUS (ten Urząd według dzisiejszej propagandy już nie kłamie jak w PRL, nie stosuje danych wyliczonych średnią itp..), wydłuża się czas życia a więc rządzący wydłużyli czas pracy, okupują gabinety lekarskie oraz kupują coraz więcej leków i paraleków, biegają po parkach i uprawiają gimnastykę, na emeryturę przeszli gdy uzyskali odpowiedni czas a na co mieli czekać (gdyby ich małżonek lub krewny mając własną firmę i zatrudniałby ich na etat bez obowiązku pracy, a tak się dzieje bardzo często a ZUS nic nie robi by wykryć te kanty - wyższa emerytura - to by przechodzili na emeryturę w wieku lat 100. Każdemu dożycia tych lat.

    Odpowiedz
  • S.O.(2014-08-06 07:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ta tępota ,,seniorów'' to skutek ciągłego spożywania alkoholu już od dziecka ! W sklepach często widzę, jak obdarty emeryt kupuje pół litra wódki,chleb i papierosy, a młodzież wódkę cytrynówkę w małych buteleczkach !

    Odpowiedz
  • nedza z bieda(2014-08-06 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    do ludek - no i co z tego, że protestujesz, jak nic nie wynika z tego protestu, też byłam na proteście jako niezrzeszona w ubiegłym roku i co mi to dał, wuj z tego, dobrze, ze mi zostało niedużo zycia, bo mam już dosyć patrzenia na okradanie naszego kraju, mam dosyć patrzenia do czego doprowadziły nas solidaruchy

    Odpowiedz
  • aaaa(2014-08-06 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    mamy zbyt niskie emerytury i zarobki aby się porównywać emerytami z innych krajów

    Odpowiedz
  • lolek 71lat(2014-08-07 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno być: jak wegetuje polski, samotny senior lub humanitarna eutanazja starych ludzi!

    Odpowiedz
  • Tańczący z wilkami(2014-08-06 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw był łabędzi śpiew z wrednym podstępem, zwanym Solidarność, potem nie mniej perfidne i jałowe lata czarnych okularów, aż wreszcie przyszła wolność i demokracja bez środków do życia dla 38 milionowego narodu. To jest s...syństwo! A marazm?... głupi wniosek.T

    Odpowiedz
  • ludek(2014-08-06 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    czy nie za łatwo przyznajecie się do głupoty i tępoty?-ja PROTESTUJĘ-a pani Anna niech napisze lepiej na co STAĆ emerytów w Polsce w porównaniu z emerytami zachodnimi-bedą mieć lepiej to i marazm minie

    Odpowiedz
  • km(2014-08-06 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy czytam taki artykuł to robi sie się niedobrze. Dlaczego/ To jasne Wiem bowiem że to wina "góry"!!!

    Odpowiedz