statystyki

Marazm po polsku, czyli jak żyje senior

autor: Anna Wittenberg06.08.2014, 06:32; Aktualizacja: 06.08.2014, 08:48
Charakterystyka osób starszych w Polsce na tle międzynarodowym

Charakterystyka osób starszych w Polsce na tle międzynarodowymźródło: DGP

Rodacy, którzy przekroczyli 55. rok życia, są w ogonie Europy. Najwcześniej idą na emeryturę i najgorzej wypadają w testach percepcyjnych.

Kiedy tylko polski senior dostanie prawo do emerytury, natychmiast z niego korzysta. Robimy to najchętniej wśród wszystkich Europejczyków – pokazało międzynarodowe Badanie Zdrowia, Starzenia się i Przechodzenia na Emeryturę w Europie (SHARE). Zamiast jednak korzystać w tym czasie z życia, zamykamy się w domu. Przestajemy utrzymywać kontakty z bliskimi, kształcić się i brać udział w aktywnościach społecznych. Efekt? Starsi Polacy najgorzej spośród badanych narodów radzą sobie w testach poznawczych – zapamiętują najmniej słów, najwolniej konstruują wypowiedzi.

Badanie SHARE miało pokazać, jak wygląda i zmienia się sytuacja najstarszych członków europejskich społeczeństw. Naukowcy prowadzący projekt w danym państwie losują z jego populacji grupę badawczą. Później wracają do niej co kilka lat i analizują, jak zmieniała się sytuacja życiowa wybranych respondentów. Opublikowany właśnie raport opisuje zmiany, które zaszły na przestrzeni ostatnich czterech lat. Dane dla Polski nie są optymistyczne.

Spośród tych, którzy w czasie pierwszej części badania jeszcze pracowali, w drugiej zatrudniona była już tylko połowa mężczyzn i co trzecia kobieta. Zdecydowana większość ankietowanych Polek przeszła między kolejnymi rundami badania na emeryturę. Inaczej w przypadku mężczyzn – emerytami zostało tylko 26,2 proc. badanych. Panowie znaleźli z kolei inną furtkę – blisko co dziesiąty zaczął deklarować się jako niepełnosprawny. „Znacząca grupa osób w tej ostatniej kategorii jest charakterystyczną cechą dla Polski, związaną z funkcjonowaniem systemu rentowego” – nie mają wątpliwości autorzy raportu podsumowującego raport SHARE. W żadnym innym kraju decyzja o przejściu na emeryturę nie jest tak silnie związana z nabyciem do niej praw.

Polacy przechodzą, bo mogą. A także dlatego że czują się gorzej niż seniorzy z innych krajów. – Spośród wszystkich Europejczyków to Polacy, obok Węgrów i Estończyków, deklarują najgorszy stan zdrowia – twierdzi dr Maja Rynko, demograf SGH i badacz IBE.

Jak przyznaje ekspertka, w Polsce emerytura kojarzy się z marazmem. – Badania pokazały, że starsi Polacy mają problem nie tylko z pracą, lecz także z aktywnością społeczną, intelektualną i fizyczną. Jeśli nie liczyć uczestnictwa w życiu religijnym, tylko 15 proc. polskich seniorów jest aktywnych społecznie – dodaje. Dla porównania: we Francji, w Szwecji, Austrii czy Niemczech aktywnych jest ponad 40 proc.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • gosc(2015-02-03 05:42) Zgłoś naruszenie 00

    Chcieli nas w eurokolchozie,to wszystkie emerytury do jednego wora ,I podzielic rowno.Ale gumofilce tego nie zrobia.

    Odpowiedz
  • ja(2014-08-06 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    ...a ja nie życzę dożycia 100 lat...wystarczy popatrzeć na "dożywanie" ludzi po 80-tce (przedwojenny materiał) to odechciewa się wszystkiego...
    A tak na marginesie, to na Onecie jest cały artykuł więc po co kupować...

    Odpowiedz
  • polaków 60+pan kamasz zapędza do grobu.........(2014-08-29 08:27) Zgłoś naruszenie 00

    przez swoją niewiedzę i lenistwo-nie zrobił obiecanej ustawy o pomocy bezrobotnym 60+..Najpierw okradł tych ludzi z wypracowanymi warunkami do 2008r.do wcześniejszych emerytur a rolnikom przydzielił 5-letni okres przejściowy aby inni mogli ztego skorzystać.A nam się wmawia że budżet za mały i trzyma się ludzi 60+ po przepracowaniu niekiedy 45 lat pracy na bezrobociu.To jest dno , pozatym ci ludzie grzebią w śmietnikach aby przeżyć=te lata pastwienia się nad narodem powinny być wpisane do historii jako dni rozpoczęcia wojny z narodem polskim!!!

    Odpowiedz
  • wnerwiony(2014-08-06 20:22) Zgłoś naruszenie 00

    opieka duchowna nad armią. Wydatki Ordynariatu Polowego wynoszą 19,5 mln zł, Prawosławnego Ordynariatu - 2,5 mln zł, a Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego - blisko 1,4 mln zł.
    tu jest kasa dla emerytów i na ich leczenie o KK i dotacjach nie spominam bo to 2 mil złotych

    Odpowiedz
  • staszek(2014-08-06 18:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zawsze w podanych danych,to przesada.

    Odpowiedz
  • Staszek(2014-08-06 18:08) Zgłoś naruszenie 00

    Fakt,że dużo piją Polacy.Jednak nie można generalizować sprawy.Widzę,że portal chce zaistnieć i dlatego publikuje w/w dane.

    Odpowiedz
  • bogu(2014-08-06 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Napiszcie chociaż raz o czymś w czym Polacy są dobrzy !

    Odpowiedz
  • mgr inż. S.O.(2014-08-06 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    S.O do o.s. Co za głupi tekst, bowiem mam 65 lat i nigdy nie próbowałem narkotyków, a wódkę piłem tylko zmuszany do tego w okresie prl'u w pracy (zmuszany przez kierownictwo) !

    Odpowiedz
  • Tuskoebus(2014-08-06 13:29) Zgłoś naruszenie 00

    Bo to Wy! macie robić do wieku 67 lat , na moich wczesnych uprzywilejowanych emerytów.
    A najlepiej aż do śmierci!

    Odpowiedz
  • najniższa krajowa przez 35 lat pracy(2014-08-06 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    całe życie to walka o przetrwanie aby nie umrzeć z glodu w tym pieprzonym kraju to na starość już człowiek nie ma siły już na nic

    Odpowiedz
  • zefir(2014-08-06 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    Cha!cha!,śmiejcie się z dzisiejszych emerytów.Wy modzi wspominać będziecie z zazdrością emerytury pod palmami swoich rodziców o dziadków..Już skubany system emerytalny postara się o to.

    Odpowiedz
  • gert(2014-08-06 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    absolutnie 100 lat, żyć po to aby wegetować leżąc w łóżku, czy ci odwaliło

    Odpowiedz
  • Nadgóral(2014-08-06 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam, że i tak polskim emerytkom i emerytom żyje się dobrze, według danych GUS (ten Urząd według dzisiejszej propagandy już nie kłamie jak w PRL, nie stosuje danych wyliczonych średnią itp..), wydłuża się czas życia a więc rządzący wydłużyli czas pracy, okupują gabinety lekarskie oraz kupują coraz więcej leków i paraleków, biegają po parkach i uprawiają gimnastykę, na emeryturę przeszli gdy uzyskali odpowiedni czas a na co mieli czekać (gdyby ich małżonek lub krewny mając własną firmę i zatrudniałby ich na etat bez obowiązku pracy, a tak się dzieje bardzo często a ZUS nic nie robi by wykryć te kanty - wyższa emerytura - to by przechodzili na emeryturę w wieku lat 100. Każdemu dożycia tych lat.

    Odpowiedz
  • S.O.(2014-08-06 07:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ta tępota ,,seniorów'' to skutek ciągłego spożywania alkoholu już od dziecka ! W sklepach często widzę, jak obdarty emeryt kupuje pół litra wódki,chleb i papierosy, a młodzież wódkę cytrynówkę w małych buteleczkach !

    Odpowiedz
  • nedza z bieda(2014-08-06 11:45) Zgłoś naruszenie 00

    do ludek - no i co z tego, że protestujesz, jak nic nie wynika z tego protestu, też byłam na proteście jako niezrzeszona w ubiegłym roku i co mi to dał, wuj z tego, dobrze, ze mi zostało niedużo zycia, bo mam już dosyć patrzenia na okradanie naszego kraju, mam dosyć patrzenia do czego doprowadziły nas solidaruchy

    Odpowiedz
  • aaaa(2014-08-06 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    mamy zbyt niskie emerytury i zarobki aby się porównywać emerytami z innych krajów

    Odpowiedz
  • lolek 71lat(2014-08-07 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Powinno być: jak wegetuje polski, samotny senior lub humanitarna eutanazja starych ludzi!

    Odpowiedz
  • Tańczący z wilkami(2014-08-06 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw był łabędzi śpiew z wrednym podstępem, zwanym Solidarność, potem nie mniej perfidne i jałowe lata czarnych okularów, aż wreszcie przyszła wolność i demokracja bez środków do życia dla 38 milionowego narodu. To jest s...syństwo! A marazm?... głupi wniosek.T

    Odpowiedz
  • ludek(2014-08-06 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    czy nie za łatwo przyznajecie się do głupoty i tępoty?-ja PROTESTUJĘ-a pani Anna niech napisze lepiej na co STAĆ emerytów w Polsce w porównaniu z emerytami zachodnimi-bedą mieć lepiej to i marazm minie

    Odpowiedz
  • km(2014-08-06 09:12) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy czytam taki artykuł to robi sie się niedobrze. Dlaczego/ To jasne Wiem bowiem że to wina "góry"!!!

    Odpowiedz