statystyki

Waloryzacja emerytury w 2014 roku. Świadczenia z ZUS wzrosną o 1,6 proc.

autor: Grzegorz Osiecki11.02.2014, 14:27; Aktualizacja: 11.02.2014, 16:13

W 2014 roku renty i emerytury wzrosną o 1,6 proc.  – wynika z naszych wyliczeń.

Reklama


Reklama


GUS podał wskaźnik wzrostu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Wyniósł on 2,5 proc.

Na wskaźnik waloryzacji emerytury i rent w tym roku składa się inflacja w gospodarstwach emerytów i rencistów, która wyniosła 1,1 proc. oraz 20 proc. podanego dziś przez GUS realnego wzrostu płac, który wynosi 0,5 proc.

O waloryzacji rent i emerytur w 2014 r. przeczytasz także tu >>

Suma tych danych daje wskaźnik 1,6 proc., o który zostaną powiększone emerytury i renty. To mniej niż zakładał rząd w projekcie budżetu, w którym zapisał 2,14 proc. Powodem była niższa od spodziewanej inflacja, za to wyższy od zakładanego w budżecie był wzrost płac.

Oficjalnie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur ma potwierdzić w ciągu kilku dni minister pracy.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji od 1 marca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • ABC(2014-03-03 20:11) Odpowiedz 00

    zara zaniose do monopolowego i nakupie za te 16,00 zl piwa i bede chlal caly miesiac a jeSZcze i na fajki zostanie -DZIEKI PANIE TUSKU I RESZTA ZLODZIEJ JAK WYTRZEZWIEJEMY TO POJDZIEMY NA WYBORY A WY DO OBORY.

  • rencisci(2014-02-11 20:34) Odpowiedz 00

    panstwo polskie jest nieudolne jak ukraina,niedugo rencisci i nieplnsprawni wyjda na ulice pod sej tam tkwi cale zlo...

  • emeryt 40 lat pracy(2014-02-11 17:07) Odpowiedz 00

    Do" wyjdźmy na ulicę "
    A tak po za tym czujesz się dobrze ???

    Waloryzacja to nie zapomoga, ani socjal ,ani zasiłek , lecz wyrównanie SIŁY NABYWCZEJ wcześniej wypracowanego i przyznanego przez ZUS ,świadczenia emerytalnego .

    Ponieważ inflacja jest podawana procentowo , składki na ZUS były płacone procentowo od zarobków , to i WALORYZACJA MUSI BYĆ PROCENTOWA .

  • Jaromir(2014-02-11 17:17) Odpowiedz 00

    Do: 3 WKURZONY EMERYT z IP: 62.233.228.* , 9 Maria 7 z IP: 46.169.122.* , 18 do qwerty - nr 13 z IP: 78.88.83.* i innych
    Nie masz się czego wkurzać. Jest inflacja powszechna i inflacja emerycka, która była w zeszłym roku wyższa (1,1%) niż ta powszechna (0,9%). Bardzo dużo w tym względzie wyjaśnił qwerty. Nie wiem dlaczego, bo zwykle (w poprzednich latach) emerycka była niższa – prawidłowo, ponieważ emeryci nie ponoszą kosztów nauki! Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości – my już nie musimy uczyć się w szkołach i na uczelniach (ponosić kosztów), bo już to nam nie jest potrzebne. I JEST taki właśnie przepis - też go kiedyś szukałem. A tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Koszyk_inflacyjny możesz znaleźć co i ile drożało w latach 2006 – 2011. Niektóre z tych artykułów i usług: napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, edukacja oraz restauracje i hotele nie są wskazane emerytom – alkohole (z wyjątkiem własnych nalewek), papierochy (szkodzą zdrowiu), restauracje tak jak papierochy. Hotele nie szkodzą zdrowiu, ale mocno szkodzą emeryckim kieszeniom i portfelom. Za to wydatki NA ZDROWIE na pewno są DUŻO większe niż na przeciętnego członka (ha, ha) społeczeństwa. Może zeszłoroczny wzrost emeryckiej inflacji był właśnie spowodowany wzrostem cen LEKARSTW? Pytam, bo DZIEKI BOGU mnie zdrowie nadal dopisuje i nie odczuwam wzrostu cen lekarstw. Oby tak dalej!

    W tym roku NIE MA CO NARZEKAĆ! Niska inflacja, to i niska waloryzacja, w dodatku OBYDWIE PROCENTOWE! Gdyby tylko nie ta WALORYZACJA KWOTOWA 2012! :-(

    Na koniec będę jednak niegrzeczny – do: 21 wyjdźmy na ulice z IP: 80.54.39.*
    Z takich jak Ty i z bomisiów nie trzeba robić głupków!
    Pozdrawiam.

  • Jaromir(2014-02-11 17:26) Odpowiedz 00

    EMERYCIE wydukany waloryzacją kwotową w 2012 r., CHODŹ na WSZYSTKIE WYBORY i GŁOSUJ NA KOGO CHCESZ, byle tylko NIE NA obecnych (p)OSŁÓW!
    Masz do wyboru 3 możliwości:
    1. Jeżeli nie pójdziesz na wybory, to SAM SOBIE ZASZKODZISZ, ponieważ ilość ważnych głosów oddanych na obecnych (p)OSŁÓW będzie stanowić WIĘKSZY PROCENT WAŻNYCH głosów i tym więcej będą mieć do powiedzenia owe (p)OSŁY.
    2. Gdy pójdziesz głosować i oddasz nieważny głos, to efekt BĘDZIE TAKI SAM jak wyżej.
    3. TYLKO głosowanie na każdą inną partię pozwoli oderwać ryje obecnych (p)OSŁÓW od koryta!
    W Australii udział w wyborach jest OBOWIĄZKOWY, a brak udziału „owocuje” KARĄ FINANSOWĄ! Buraki powiedzą, że tam nie ma demokracji i wolności bo jest przymus. Oczekujesz czegoś od państwa, to chociaż bierz udział w wyborach! W ostatnich wyborach parlamentarnych w Niemczech w 2013 r. udział wzięło ponad 70% uprawnionych do głosowania!

  • Tuskoebus(2014-02-12 14:18) Odpowiedz 00

    Mordy w k.beł i robić macie do wieku 67 lat na moich uprzywilejowanych.
    POtem dostaniecie jałmużnę z ZUS i OFE.

  • STANSI(2014-02-11 17:37) Odpowiedz 00

    PANIE TUSK PODZIEKUJĘ PANU ZA TAKA WYSOKA WALORYZACJĘ PRZY WYBORACH ...NAPEWNO

  • jerzy(2014-02-12 14:27) Odpowiedz 00

    Na pewno nikt z emerytow nie zagłosuje w wyborach na PO.

  • GUS(2014-02-11 17:44) Odpowiedz 00

    W koszyku inflacyjnym emerytów są np. ziemniaki, których cena w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o 100 procent, rok temu 1 kg ziemniaków kosztował 1 zł., lub 1,5 zł., a w tym roku jest to 2 zł., lub 2,50 zł.; wzrosły również opłaty za mieszkanie, lekarstwa; można odnieść wrażenie, że GUS zaniża dane ...

  • bbb(2014-02-11 18:46) Odpowiedz 00

    Niech se oni wezmą te pieniądze pajace.

  • Sdziadek(2014-02-11 19:03) Odpowiedz 00

    NIE nazekajcie tak glosno- dobre i te 16 zl bo zlodzieje znow ustala ze jesli emeryci z takij sumy sa nie zadowoleni to zniesmy coroczna waloryzacje i dadza nam dopiero za 4 lata wtedy dostana 6,4 % --przekroczy 5% TAK TO ZA SWOICH RZADOW ZROBIL MILLER ZE SWOIM SLD.. Wzwiasku ztym SLD oddajac wladze nie zabezpieczyl srodkow na waloryzacje kiedy obejmowal PIS.. Pomimo to PIS i tak z kads zdobyl iakies pieniadze i dal doslownie po pare zl.. I NATYCHMIAST PRZYWROCIL COROCZNA WALORYZACJE KTORA OBOWIAZUJE DO DZIS--tak ze uwazajcie..I PRZESTANCIE BEZCZELNIE KLAMAC ZE TO PIS OSZUKAL EMERYTOW..

  • Jaromirze...(2014-02-11 19:19) Odpowiedz 00

    Inflacja"emerycka" była wyższa od inflacji "ogółem" w każdym roku podanym w tabeli komunikatów GUS, czyli od roku 2008:

    www.stat.gov.pl/gus/komunikaty_PLK_HTML.htm

  • Pan Emeryt(2014-02-12 15:54) Odpowiedz 00

    Typowa metoda skłócania polactwa ha,ha!!!

  • eliot(2014-02-11 20:29) Odpowiedz 00

    chętnie swoją rewaloryzację oddam na trumnę dla rządzących niech się udławią.

  • Sdziadek(2014-02-11 21:08) Odpowiedz 00

    @@@ Rencisci nie wyjda na ulicach bo z glodu nie maja juz sily a chorzy nie maja na leki.. Najleprze wyjscie i nadzieja -narazie to to ze rodzina dostanie 4.300zl na pochowek.

  • wkurzony emeryt(2014-02-12 13:59) Odpowiedz 00

    mam nadzieję ,że po tej waloryzacji, żaden emeryt nie zagłosuje na ten rząd .

  • emeryt(2014-02-12 19:23) Odpowiedz 00

    to co rzad proponuje z waloryzacja na ten rok to jest upodlenie godnosci czlowieka ,a nie waloryzacja. panie premierze czy panu nie jest wstyt za taka paranoje wobec ludzi ktorzy budowali ten kraj. kiedy wreszcie ktos powaznie sie za to wezmie chyba sa jeszcze wtym kraju madrzy ludzie bo to przeciez piekny kraj tylko czeba madrych ludzi rzadzacych a nie karierowiczow za wszelka cene bo jusz zagranica sie znas smieja .kiedy to sie skonczy ta farsa ? wtym kraju .

  • stark(2014-02-11 22:44) Odpowiedz 00

    0,9 % ??
    conajmniej 9 %.
    GUS to oszuści !!!

  • y. shwantz(2014-02-11 23:05) Odpowiedz 00

    No przecie to wy, emeryty /bo w latach 70-83/ przewróciliśta komunę i skopali ją. A szczególnie te robole /"do miasta pójdę, panem będę"/, fornale /w PGR/ i chłopy /małorolne/. Miast być podporą socjalizmu za darmowe szkoły z internatem to dali się podpuścić tym za '68.

  • emeryt Piotr(2014-02-12 19:36) Odpowiedz 00

    Młodzi wypierniczajcie z tego grajdoła bo w przeciwnym razie będziecie biebę klepać jak my emeryci