statystyki

Waloryzacja emerytury w 2014 roku. Świadczenia z ZUS wzrosną o 1,6 proc.

autor: Grzegorz Osiecki11.02.2014, 14:27; Aktualizacja: 11.02.2014, 16:13

W 2014 roku renty i emerytury wzrosną o 1,6 proc.  – wynika z naszych wyliczeń.

reklama


reklama


GUS podał wskaźnik wzrostu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Wyniósł on 2,5 proc.

Na wskaźnik waloryzacji emerytury i rent w tym roku składa się inflacja w gospodarstwach emerytów i rencistów, która wyniosła 1,1 proc. oraz 20 proc. podanego dziś przez GUS realnego wzrostu płac, który wynosi 0,5 proc.

O waloryzacji rent i emerytur w 2014 r. przeczytasz także tu >>

Suma tych danych daje wskaźnik 1,6 proc., o który zostaną powiększone emerytury i renty. To mniej niż zakładał rząd w projekcie budżetu, w którym zapisał 2,14 proc. Powodem była niższa od spodziewanej inflacja, za to wyższy od zakładanego w budżecie był wzrost płac.

Oficjalnie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur ma potwierdzić w ciągu kilku dni minister pracy.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji od 1 marca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • bbb(2014-02-11 18:46) Odpowiedz 00

    Niech se oni wezmą te pieniądze pajace.

  • GUS(2014-02-11 17:44) Odpowiedz 00

    W koszyku inflacyjnym emerytów są np. ziemniaki, których cena w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła o 100 procent, rok temu 1 kg ziemniaków kosztował 1 zł., lub 1,5 zł., a w tym roku jest to 2 zł., lub 2,50 zł.; wzrosły również opłaty za mieszkanie, lekarstwa; można odnieść wrażenie, że GUS zaniża dane ...

  • Sdziadek(2014-02-11 19:03) Odpowiedz 00

    NIE nazekajcie tak glosno- dobre i te 16 zl bo zlodzieje znow ustala ze jesli emeryci z takij sumy sa nie zadowoleni to zniesmy coroczna waloryzacje i dadza nam dopiero za 4 lata wtedy dostana 6,4 % --przekroczy 5% TAK TO ZA SWOICH RZADOW ZROBIL MILLER ZE SWOIM SLD.. Wzwiasku ztym SLD oddajac wladze nie zabezpieczyl srodkow na waloryzacje kiedy obejmowal PIS.. Pomimo to PIS i tak z kads zdobyl iakies pieniadze i dal doslownie po pare zl.. I NATYCHMIAST PRZYWROCIL COROCZNA WALORYZACJE KTORA OBOWIAZUJE DO DZIS--tak ze uwazajcie..I PRZESTANCIE BEZCZELNIE KLAMAC ZE TO PIS OSZUKAL EMERYTOW..

  • Jaromirze...(2014-02-11 19:19) Odpowiedz 00

    Inflacja"emerycka" była wyższa od inflacji "ogółem" w każdym roku podanym w tabeli komunikatów GUS, czyli od roku 2008:

    www.stat.gov.pl/gus/komunikaty_PLK_HTML.htm

  • eliot(2014-02-11 20:29) Odpowiedz 00

    chętnie swoją rewaloryzację oddam na trumnę dla rządzących niech się udławią.

  • Pan Emeryt(2014-02-12 15:54) Odpowiedz 00

    Typowa metoda skłócania polactwa ha,ha!!!

  • jerzy(2014-02-12 14:27) Odpowiedz 00

    Na pewno nikt z emerytow nie zagłosuje w wyborach na PO.

  • STANSI(2014-02-11 17:37) Odpowiedz 00

    PANIE TUSK PODZIEKUJĘ PANU ZA TAKA WYSOKA WALORYZACJĘ PRZY WYBORACH ...NAPEWNO

  • emeryt 40 lat pracy(2014-02-11 17:07) Odpowiedz 00

    Do" wyjdźmy na ulicę "
    A tak po za tym czujesz się dobrze ???

    Waloryzacja to nie zapomoga, ani socjal ,ani zasiłek , lecz wyrównanie SIŁY NABYWCZEJ wcześniej wypracowanego i przyznanego przez ZUS ,świadczenia emerytalnego .

    Ponieważ inflacja jest podawana procentowo , składki na ZUS były płacone procentowo od zarobków , to i WALORYZACJA MUSI BYĆ PROCENTOWA .

  • idż na zakupy(2014-02-11 17:01) Odpowiedz 00

    Emerycie trzeba chodzić na wszystkie wybory i pamiętać .Zaczęło się od 2012r. i weszło im w krew,teraz wskażnikowo.
    3 mln kosztowały wycieczki rządzących do egzotycznych krajów,a 1,5 mln. nagrody.
    Niestety w Polsce kwota wolna od podatku wynosi 3.091 zł i została zamrożona już kilka lat temu, zatem można stwierdzić, że realnie wartość ta jest z roku coraz niższa, gdyż, jak każdy ekonomista potwierdzi, wartość pieniądza w czasie spada. Na tle innych państw europejskich nasza Polska kwota wolna jest bardzo niska, gdyż przykładowo w Niemczech wynosi ona 8.130 €, co daje około 34.385,84 zł, we Francji kwota wolna to 5.963 € (25.220,51 zł), w Austrii kwota wolna to 11.000 € (46.524,50 zł), w Wielkiej Brytanii aktualna kwota wolna to 9.440 £ (46.264,50 zł). Zgodnie z danymi GUS za I kwartał 2013 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wynosi w Polsce 3.740,05 zł, oznacza to, że roczne przeciętne wynagrodzenie wynosi 44.880,60 zł. Uwzględniając zaprezentowane powyżej kwoty wolne realne opodatkowanie kwoty 44.880,60 zł wynosi: Kraj Kwota wolna Podatek doza płaty Nominalne opodatkowanie Realne opodatkowanie Austria 46.524,50 zł 0,00 zł 36,5% 0% Francja 25.220,51 zł 1.081,30 5,5% 2,41% Niemcy 34.385,84 zł 1.469,27 zł 14% 3,27% Polska 3.091 zł 7.522,02 zł 18% 16,76% Wielka Brytania 46.264,50 zł 0,00 zł 20% 0% Jak widać z powyższej tabeli wśród przedstawionych państw Polska ma najwyższą realną stawkę opodatkowania. Nawet w krajach, gdzie minimalna stawka podatkowa jest wyższa niż w Polsce dzięki wyższym kwotom wolnym realne opodatkowanie jest znacznie niższe.

  • Jaromir(2014-02-11 17:17) Odpowiedz 00

    Do: 3 WKURZONY EMERYT z IP: 62.233.228.* , 9 Maria 7 z IP: 46.169.122.* , 18 do qwerty - nr 13 z IP: 78.88.83.* i innych
    Nie masz się czego wkurzać. Jest inflacja powszechna i inflacja emerycka, która była w zeszłym roku wyższa (1,1%) niż ta powszechna (0,9%). Bardzo dużo w tym względzie wyjaśnił qwerty. Nie wiem dlaczego, bo zwykle (w poprzednich latach) emerycka była niższa – prawidłowo, ponieważ emeryci nie ponoszą kosztów nauki! Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości – my już nie musimy uczyć się w szkołach i na uczelniach (ponosić kosztów), bo już to nam nie jest potrzebne. I JEST taki właśnie przepis - też go kiedyś szukałem. A tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Koszyk_inflacyjny możesz znaleźć co i ile drożało w latach 2006 – 2011. Niektóre z tych artykułów i usług: napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, edukacja oraz restauracje i hotele nie są wskazane emerytom – alkohole (z wyjątkiem własnych nalewek), papierochy (szkodzą zdrowiu), restauracje tak jak papierochy. Hotele nie szkodzą zdrowiu, ale mocno szkodzą emeryckim kieszeniom i portfelom. Za to wydatki NA ZDROWIE na pewno są DUŻO większe niż na przeciętnego członka (ha, ha) społeczeństwa. Może zeszłoroczny wzrost emeryckiej inflacji był właśnie spowodowany wzrostem cen LEKARSTW? Pytam, bo DZIEKI BOGU mnie zdrowie nadal dopisuje i nie odczuwam wzrostu cen lekarstw. Oby tak dalej!

    W tym roku NIE MA CO NARZEKAĆ! Niska inflacja, to i niska waloryzacja, w dodatku OBYDWIE PROCENTOWE! Gdyby tylko nie ta WALORYZACJA KWOTOWA 2012! :-(

    Na koniec będę jednak niegrzeczny – do: 21 wyjdźmy na ulice z IP: 80.54.39.*
    Z takich jak Ty i z bomisiów nie trzeba robić głupków!
    Pozdrawiam.

  • Jaromir(2014-02-11 17:26) Odpowiedz 00

    EMERYCIE wydukany waloryzacją kwotową w 2012 r., CHODŹ na WSZYSTKIE WYBORY i GŁOSUJ NA KOGO CHCESZ, byle tylko NIE NA obecnych (p)OSŁÓW!
    Masz do wyboru 3 możliwości:
    1. Jeżeli nie pójdziesz na wybory, to SAM SOBIE ZASZKODZISZ, ponieważ ilość ważnych głosów oddanych na obecnych (p)OSŁÓW będzie stanowić WIĘKSZY PROCENT WAŻNYCH głosów i tym więcej będą mieć do powiedzenia owe (p)OSŁY.
    2. Gdy pójdziesz głosować i oddasz nieważny głos, to efekt BĘDZIE TAKI SAM jak wyżej.
    3. TYLKO głosowanie na każdą inną partię pozwoli oderwać ryje obecnych (p)OSŁÓW od koryta!
    W Australii udział w wyborach jest OBOWIĄZKOWY, a brak udziału „owocuje” KARĄ FINANSOWĄ! Buraki powiedzą, że tam nie ma demokracji i wolności bo jest przymus. Oczekujesz czegoś od państwa, to chociaż bierz udział w wyborach! W ostatnich wyborach parlamentarnych w Niemczech w 2013 r. udział wzięło ponad 70% uprawnionych do głosowania!

  • Tuskoebus(2014-02-12 14:18) Odpowiedz 00

    Mordy w k.beł i robić macie do wieku 67 lat na moich uprzywilejowanych.
    POtem dostaniecie jałmużnę z ZUS i OFE.

  • rencisci(2014-02-11 20:34) Odpowiedz 00

    panstwo polskie jest nieudolne jak ukraina,niedugo rencisci i nieplnsprawni wyjda na ulice pod sej tam tkwi cale zlo...

  • Sdziadek(2014-02-11 21:08) Odpowiedz 00

    @@@ Rencisci nie wyjda na ulicach bo z glodu nie maja juz sily a chorzy nie maja na leki.. Najleprze wyjscie i nadzieja -narazie to to ze rodzina dostanie 4.300zl na pochowek.

  • emeryt(2014-02-16 23:12) Odpowiedz 00

    Zdiagnozowano u mnie nową chorobę, prostatę, przepisano mi leki ale nie stać mnie abym mógł wydać jeszcze więcej pieniędzy na leki. Miałem nadzieję że po waloryzacji będę mógł za te grosze wykupić ale jak się zapowiada moja nadzieja jest matką głupich.

  • olo(2014-02-14 12:27) Odpowiedz 00

    Brak mi slow.

  • And(2014-02-13 23:41) Odpowiedz 00

    Panie Kosiniak, emeryci ZUS zbyt dużo żądają! Zabrać im połowę emerytury i dać na KRUS!

  • dorabiający nie-nauczyciel(2014-02-20 06:59) Odpowiedz 00

    Nie podpuszczaj nas emerytów przeciw sobie "Szary pracowniku ZUS'...NIKT CI NIE BRONIŁ być "pierdzi-stołkiem"...a przed nauczycielami to szczególnie obecnie "czapki z głów"...bo tak wychowaliście dzieci ,że trudno ich cokolwiek nauczyć i do czegokolwiek wdrożyć...