statystyki

Oręziak: Gra o nasze emerytury to nie ruletka

30.07.2013, 08:42; Aktualizacja: 30.07.2013, 08:45

Otwarte fundusze emerytalne są efektem przeprowadzonej w 1999 r. prywatyzacji znacznej części polskiego systemu emerytalnego. W jej wyniku niemal 40 proc. składki emerytalnej przeznaczonej na wypłatę bieżących świadczeń skierowano do OFE, czyli do gry na rynku finansowym. Z tego powodu w ZUS powstał ogromny ubytek, brakuje na świadczenia dla 5 mln obecnych emerytów. Dług publiczny, który rząd zaciągnął od 1999 r., by pokryć ten ubytek, osiągnął już niemal 300 mld zł (z odsetkami) i jest znacznie wyższy od aktywów zgromadzonych w OFE, wynoszących na koniec czerwca 2013 r. 272 mld zł.

Reklama


Reklama


Ten dług sam się nie spłaci. Oznacza konieczność zapłacenia wyższych podatków w przyszłości. Członkowie OFE otrzymują go „w spadku” wraz z aktywami znajdującymi się w OFE. Dług ten niestety obciąża też pozostałych obywateli, zagraża niewypłacalnością państwa w nieodległym czasie w przypadku dalszego utrzymywania przymusowego filaru kapitałowego. Jeżeli dalsze finansowanie OFE długiem będzie niemożliwe, konieczne będą znaczne podwyżki podatków i brutalne cięcia wydatków publicznych. By utrzymać OFE w obecnym kształcie, w 2013 r. potrzeba około 30 mld zł, w tym ok. 12 mld zł to transfer składki przez ZUS do OFE, a reszta to odsetki od długu publicznego wynikającego z istnienia OFE. Każdego roku będzie to coraz więcej, bo składka idąca do OFE (obecnie 2,8 proc. wynagrodzenia) będzie rosła i wyniesie 3,5 proc. w 2017 r.

O tym że OFE są rozwiązaniem szkodliwym, świadczy też możliwy ogromny spadek wartości ich aktywów w krótkim czasie. W samym tylko czerwcu 2013 r. aktywa netto OFE spadły o ponad 9 mld zł. Oznacza to, że pieniądze przekazane do OFE przez ZUS w tym okresie nie tylko nie zostały pomnożone, ale mogły zostać w całości stracone. W dodatku „wyparowała” większość zysków osiągniętych przez OFE, np. w 2012 r. Te gigantyczne spadki mogą stać się realną stratą dla tych osób, które już za kilka miesięcy idą na emerytury, a ich aktywa z OFE trzeba będzie spieniężyć. Nie stanowią dla nich żadnej pociechy zapewnienia obrońców OFE, że spadki rynkowych cen aktywów nie są stratą, dopóki nie następuje zbycie na rynku danego aktywu. Może się okazać, że wielu lat, a nawet pół życia nie wystarczy, by odrobić spadki cen aktywów finansowych. A jeśli nawet kiedyś się to uda, to kto zagwarantuje, że w następnym miesiącu czy roku te ceny znowu nie spadną o kilkadziesiąt procent?

Obecnie główne indeksy giełdy w Warszawie są ciągle o 30–40 proc. niższe niż w okresie szczytu w 2007 roku. Kryzys z 2007 r. wystąpił zaledwie kilka lat po kryzysie z lat 2000–2003, kiedy to ceny akcji na rynkach międzynarodowych spadły o 50–70 proc. Niesprawiedliwe jest więc przymusowe opieranie części emerytury na wynikach inwestowania na rynku finansowym. Ze względu na ryzyko można to porównać z grą w ruletkę. A przecież emerytura to są pieniądze konieczne, by przeżyć. Nie wolno przymuszać milionów Polaków do gry na rynku finansowym. Można w niej uczestniczyć tylko dobrowolnie. Stopy zwrotu podawane przez PTE dotyczą przeszłości i nie stanowią żadnej gwarancji na przyszłość. Poza tym to, co OFE „zarabiają” dla polskiego emeryta, to głównie odsetki od polskich obligacji skarbowych, stanowiących w istocie ciężar dla nas wszystkich. Tym więcej zarabiają, im wyższe odsetki od długu płaci Polska!

OFE powinny być w całości i jak najszybciej zlikwidowane nie tylko dlatego, że rujnują finanse publiczne Polski, ale dlatego, że krzywdzą przyszłego emeryta. Rząd zapewne zdaje sobie z tego sprawę, ale nie zaproponował likwidacji OFE, starając się postępować ostrożnie. Wynikać to może z jednej strony z nieformalnej presji wywieranej przez agencje ratingowe, grożące naszemu krajowi obniżką ocen. Agencje te w istocie wspierają głównych beneficjentów OFE, czyli wielkie zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe i banki, będące akcjonariuszami działających w Polsce towarzystw emerytalnych (PTE). Z drugiej strony realizowana od kilkunastu lat propaganda medialna wytworzyła w umysłach Polaków obraz OFE jako źródła godziwych emerytur, niektórzy ciągle wierzą w emerytury „pod palmami”.

Propaganda ta, finansowana głównie ze źródeł zagranicznych, miała na celu przede wszystkim podważenie społecznego zaufania do państwowych emerytur i ZUS. Kreowano czarny obraz ZUS i zagrożeń związanych ze starzeniem się społeczeństwa. OFE były eksponowane jako wspaniały sposób pomnażania pieniędzy na emerytury. Przymusowe OFE, pod presją Banku Światowego, wprowadzono jedynie w nielicznych krajach, głównie Ameryki Łacińskiej oraz Europy Środkowej i Wschodniej – krajach, które nie potrafiły się obronić przed ekspansją międzynarodowych instytucji finansowych. Obowiązkowy filar kapitałowy w tych państwach stał się dla tych instytucji żyłą złota, a dla emerytów ogromnym zagrożeniem. Przestrogą dla Polaków powinny być doświadczenia Chile, gdzie po niemal 30 latach funkcjonowania OFE dwie trzecie członków tych funduszy nie wypracowało żadnej emerytury i bez pomocy państwa pozostałoby bez środków do życia. Niektórym krajom (np. Argentyna, Węgry) już udało się doprowadzić do całkowitej likwidacji przymusowych OFE.

Im dłużej OFE będą utrzymywane w Polsce, nawet w ograniczonej postaci, tym większe będą straty społeczne i gospodarcze. Rząd stara się pokryć część dodatkowego deficytu w budżecie na 2013 r., planując cięcie wydatków na kwotę 8 mld zł, ale bez dotykania OFE. Nawet gdy uda się te dotkliwe cięcia przeprowadzić, to kto zapewni, że ten wysiłek nie będzie zmarnotrawiony kolejnym spadkiem aktywów w OFE? Zważywszy że w OFE są akcje o wartości około 106 mld zł, to spadek cen akcji np. o 3 proc. w ciągu jednego dnia, co ostatnio miało miejsce, powoduje spadek aktywów OFE o ponad 3 mld zł. Jak bolesne muszą być redukcje wydatków na szpitale, leki, zasiłki, by zaoszczędzić w budżecie choć 1 mld złotych?

W imię czego te poświęcenia? By wąska grupa instytucji finansowych, a także graczy giełdowych oraz powiązanych z nimi maklerów, doradców i ekspertów mogła zarabiać na OFE. Wielki strumień pieniędzy publicznych pochodzących ze składek emerytalnych jest inwestowany w akcje nielicznych spółek (obecnie ponad 250), a w Polsce działa przecież ponad 3 mln firm. Nie mają one dostępu do tego finansowania, co narusza warunki konkurencji. Reklamowane przez obrońców OFE zasilanie gospodarki tymi składkami oznacza, że te publiczne pieniądze są faktycznie przechwytywane przez garstkę podmiotów. Do tego PTE mają nieograniczoną władzę w wybieraniu według swego uznania firm, w których akcje inwestują pieniądze z OFE. Mogą to być różne podmioty powiązane z nimi, w tym banki albo np. spółki medialne, po to by łatwiej realizować propagandę na rzecz OFE.

Kluczowa rzecz: całe to zasilanie giełdy przez OFE odbywa się kosztem zadłużania państwa. Pieniądze z OFE trafiają zatem do wybrańców, a całe społeczeństwo ma wielki dług do spłacenia. Ci beneficjenci straszą, że giełda załamie się, jeśli aktywa OFE przejdą do ZUS. Po pierwsze akcje nie muszą być zbywane w krótkim czasie. Po drugie Polska nie może być wiecznie zakładnikiem giełdy. Ważniejsze jest ratowanie przyszłych emerytur i uwolnienie środków na rzecz rozwoju gospodarczego. Przedstawione przez rząd propozycje zakładające dobrowolność udziału w OFE idą w dobrym kierunku. Potrzebna jest jeszcze odwaga w przeprowadzeniu koniecznych zmian.

Prof. Leokadia Oręziak Szkoła Główna Handlowa

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Fix(2013-07-30 21:40) Odpowiedz 10

  Pieniądze z prywatyzacji miały uzupełnić budżet ZUS, który został pomniejszony o składki na OFE.

  Takie były założenia reformy.

  Do OFE idą na rachunek emerytów pieniądze pożyczone przez państwo od OFE.
  Taka operacja jest księgowana jako dług publiczny.

  Urósł on z tego powodu o 170 mld złotych, czyli 11–12 proc. PKB.
  Gdyby nie to, relacja długu do PKB zamiast 56,8 proc. wynosiłaby 44 procent.
  Czyli wskaźnik ten byłby niższy u nas niż w Czechach, które mają 46 proc. długu do PKB.

  Czy jest więc działaniem wolnorynkowym pobieranie daniny i przekazywanie jej instytucjom prywatnym, co tworzy niepotrzebnie wyższy deficyt i dług publiczny państwa.

  Do tego 24,5 mln zł zarobiło w 2012 r. łącznie ok. 40 osób zasiadających w zarządach Otwartych Funduszy Emerytalnych.

  Przeciętnie dostali po 6 tys. zł podwyżki

  Średni roczny zarobek wyniósł 636 tys. zł (nie tylko pensje, ale też premie roczne i inne świadczenia).

  Daje to średnio 53 tys. zł miesięcznie, czyli wzrost wyniósł 13 proc., bo w 2011 r. było to 47 tys. zł.
  A w 2012 r. przeciętne zarobki w Polsce zwiększyły się tylko o 3,5 proc. - do 3591 zł; inflacja w tym czasie wzrosła o 3,6 proc.

 • tata2(2013-08-01 21:17) Odpowiedz 00

  Dziękuję za słowa poparcia wyrażone w postach powyżej, cieszę się że jest więcej osób, które widzą co tak naprawdę wyprawia Gang Olsena dowodzony przez Dyzmę. Niestety zapłacimy za to wszyscy.

 • saba(2013-07-31 05:47) Odpowiedz 00

  Stan rozwiązań emerytalnych tak nabrzmiał, że pora na jego racjonalną zmianę. Chyba od tzw. emerytury obywatelskiej nie uciekniemy. Wskazują na to demografia i prognozy rozwoju gospodarczego. Druga część emerytury powinna mieć charakter kapitałowy, lecz zarządzana przez obywatela indywidualnie, np poprzez TFI. Odsetki od kumulowanego kapitału nie powinny być obciążane podatkiem Belki, z chwilą uruchomienia świadczeń emerytalnych. Towarzystwa emerytalne do niezwłocznej likwidacji.

 • POLAK(2013-07-31 06:59) Odpowiedz 00

  Dlug rzad powinien pokryc do ZUS z wlasnych oszczednisci poniewaz ciagle siega swoimi lapami po cudze tzn nasze pieniadze i pokrywa sobie swoje dlugi.No nasze pieniadze wypracowane i odlozone wiec wara od nich.Zamiast nagrod i wszelakich wygod lacznie z ubiorami nalezy sobie ukrucoc wkoncu pasa i oszczedac!!!

 • MK(2013-08-01 19:43) Odpowiedz 00

  OFE - pozostawić w rękach obywateli !
  ZUS - w obecnym kształcie jest nie do utrzymania ,teoretycznie im dłuższa aktywność zawodowa tym wyższa emerytura . Faktycznie to kolejna kłamstwo rządu D. Tuska .Chodzi o to ,by ciemny lud w to uwierzył !
  Popieram tata2 !

 • mx(2013-07-31 08:31) Odpowiedz 00

  Popierałem i popieram jasne spojrzenie p. Oręziak poparte właściwą analizą ekonomiczną. A jeśli ktoś chce by o jego emeryturę grano na giełdzie - to gratuluję.

 • roman(2013-08-01 20:43) Odpowiedz 00

  OFE zlikwidować i koniec a ludzi odpowiedzialnych za ten skok na pieniadze obywateli z tego rozliczyć.
  W Europie wszyscy maja państwowe systemy emerytalne i każdy kraj do takiego systemu dopłaca sporo bo od lat jest niż demograficzny.Polska nie jest tu wyjątkiem ani też nie przodujemy w dopłacaniu do tego systemu a gdybyśmy nie mieli OFE to pożyczek byłyby o wiele mniejsze a jak niektórzy ekonomiści policzyli do 2010 roku Zus by się całkowicie równoważył w starym systemie a tak od 14 lat łatamy dziurę w Zusie pożyczkami a zarobiły tylko zarządy OFE a MY mamy mniej niż po waloryzacji w ZUS.
  Po co mi oddawać pieniądze tam gdzie mam to samo albo i mniej niż miałbym w ZUS a z drugiej strony kraj się zadłuża,chętnie oddam te moje składki z OFE do ZUS-u bo jak widzę że wystarczy lekkie wahanie na giełdzie a mi na koncie topnieje to obawiam się że przy większej bessie nie zostanie mi tam nic.Państwo mi da choćby minimalną e,emeryturę a OFE nie gwarantuje nic.

 • tata2(2013-08-01 21:04) Odpowiedz 00

  Roman, chciałbym wierzyć w to co Ty! Niestety to właśnie nasz piękny kraj zajmuje 220 miejsce pod względem dzietności na świecie oraz tylko z Polski w ostatniej dekadzie wyjechało 5 milionów młodych ludzi, którzy powinni 40 lat płacić składki emerytalne w Polsce - zapłacą je ale w Anglii!!! Pieniędzmi z OFE nasz nierząd pobawi się dwa lata do następnych wyborów a potem jak kasa się skończy to następny premier będzie musiał podnosić podatki i jeszcze bardziej się zadłużać żeby wystarczyło na emerytury! Dużymi krokami gonimy Grecję!

 • Badziak(2013-07-31 09:18) Odpowiedz 00

  Nawiedzone , porąbane babsko - widzące tylko czubek swojego nosa. Czy ona jeszcze potrafi analizować całość zagadnień czy tylko wybrane obszary pasujące do jej teorii ?
  Głosi absurdalne tezy , przekonuje do nich ludzi manipulując nimi poprzez sączenie jadu i napuszczania "ciemnego ludu - który wszystko kupi " na te "złe , niegodziwe zarządy OFE" rujnujące nasz biedny kraj. A przecież to nasi politycy , nasze rządy , nasi posłowie są przyczyna wszelkiego zła , to oni ustalali zasady wynagradzania prezesów OFE itp. , to oni pielęgnują i utrwalają przywileje mundurowych , sędziów , prokuratorów ,..., to oni niszczą fundamenty naszych polskich finansów , to oni dzisiaj myślą ( i dyskutują w swoim gronie )o przyznaniu sobie specjalnych ( wysokich " świadczeń emerytalnych , jak i przyznaniu przywilejów kolejnym grupom społecznym. Przywileje to paranoja , paranoja to polska specjalność , im jest gorzej z finansami państwa tym poprawia się relatywna sytuacja uprzywilejowanych , w relacji do sytuacji zwykłych obywateli. Czy to normalne ? czy to logiczne ??, ja mam wrażenie że to po prostu kretynizm .

 • realista(2013-08-01 16:35) Odpowiedz 00

  Dopóki będą OFE to choćby wszystkim wszystko pozabierali nasz system emerytalny tego nie wytrzyma.Jeżeli zabiera się ponad 7% składek a trzeba wypłacać kasę dzisiejszym emerytom to niestety trzeba na tę wyrwę się zapożyczać.
  Dość że OFE nie dały nam więcej tak jak obiecywały to jeszcze będziemy w formie podatków spłacać zadłużenie.
  Nie mamy ani wczasów pod palmami,dziedziczenie to fikcja,przez te wszystkie lata OFE składki tylko zabierały+wysokie prowizje 10%+obsługa konta a My mamy mniej niż w ZUS.Teraz kiedy zaczęły wypłacać pierwsze emerytury to okazuje się że to są grosze i jeszcze mają problem jak to zrobić by nie było to dożywotnio.
  ZUS choć też ma swoje wady ale cały czas emerytury wypłaca,do tego rewaloryzacja jest wyższa niż zysk w OFE,ciągle się straszy że w ZUS są wirtualne pieniądze a w OFE prawdziwe a faktycznie jest na odwrót.
  Emeryci dostają żywą gotówkę od początku istnienia ZUS a OFE teraz kasę mają a jak będzie jaki krach na giełdzie to zostaniemy z niczym.Nikt nie jest w stanie zapewnić co będzie za 5 lat a co dopiero co będzie za 35-40 lat.
  Powinno się wrócić do systemu emerytalnego z przed 1999 roku czyli cała składka te ponad 19% do ZUS-u a jak kto chce dobrowolnie,dodatkowo i na własne ryzyko niech sobie jest w OFE ale beż możliwości korzystania z pomocy społecznej w razie bankructwa funduszu.
  Kiedyś też byli rolnicy,mundurowi,prokuratorzy czy górnicy z odrębnymi przepisami i wszystko się prawie domykało,poza tym dzięki tym grupom bezrobocie nie wynosi 30% a 13%,ja pracuję w markecie i nigdy nie zaglądam innym do kieszeni,bo ciągle jest nagonka na kolejne grupy ludzi a tymczasem Ci co naprawdę korzystają z przywilejów czyli politycy i tzw,biznesmeni mają się dobrze i śmieją się z nas że się kłócimy między sobą.
  Przedsiębiorcy też ciągle narzekają a okazuje się że po wliczeniu wszystkiego w koszty od ołówka po limuzyny płaca mniejsze podatki niż przeciętny Polak lub nie płacą podatków wcale.Zarobki w Polsce są na skandalicznie niskim poziomie i każdy zrozumie pracodawcę jeżeli widzi że ma ciężko ale jak pracownik widzi że pracodawca kupuje kolejne luksusy a dla pracownika nie ma szans na godziwy zarobek to jest to bardzo nie w porządku.

 • Badziak(2013-07-31 09:24) Odpowiedz 00

  Tata 2 ( post. 8 ) rozsądny wpis . Niestety niewiele jest takich na tym forum.

 • Do 21 - mniej pustej demagogii więcej faktów.(2013-07-31 09:55) Odpowiedz 00

  1.Nikt zdrowy na umyśle nie lokuje swojej przyszłości w HAZARDZIE /i to jeszcze z dopłatą/ - musieli to zrobić CHORZY na GŁOWĘ.
  2.Podajcie swoje straty akcyjne za I półrocze 2013r. wg mnie sięgają one przeszło 20%, tzn 15 - 20mld zł, chcę się mylić, proszę mnie poprawić jeżeli nie jest to prawdą.

 • tata2(2013-08-01 17:06) Odpowiedz 00

  Do 30
  Nie jesteś realistą tylko fantastą!
  Zgadzam się, że OFE to system kapitałowy i poniekąd nieprzewidywalny (tak jak rynek), natomiast czy w związku z tym mamy pozwolić by teraz w ciągu dwóch lat roztrwoniono (zasypano dziurę budżetową) środkami gromadzonymi przez kilkanaście lat w OFE. A skąd ten niewydolny system ZUSowski weźmie (komu ukradnie) żeby zapłacić świadczenie nam. WSZYSCY MÓWIĄ ŻEBY BRAĆ KASE Z OFE TYLKO NIKT NIE MÓWI SKĄD POTEM LUDZIOM ODDAĆ!!!
  Już dziś niektórzy podobno liberałowie mówią o emeryturze równej dla wszystkich, tylko czemu składki są zróżnicowane a dlaczego niektórzy nie płacą wcale?! Każde rozwiązanie zmierza do tego żeby okraść szarego Polaka a dogodzić pieszczochom rządu. Chciałbym żeby emerytury w całości zależały od ZUS, niestety dopóki rządzą nami głupcy, zdrajcy i karierowicze im mniej kasy w ich łapach tym lepiej dla kraju!

 • tata2(2013-07-31 11:35) Odpowiedz 00

  Do AntyOFE i Polka
  Ja też bym chciał, żeby emerytury wypłacał tylko ZUS, żeby gwarantował je Skarb Państwa. Niestety od 1999 roku żadna ekipa rządząca nie podjęła się przeprowadzenia reform, które miały być przeprowadzone wraz z wprowadzeniem OFE! Założenia były takie, że pieniądze z prywatyzacji zostaną przeznaczone na wypłatę emerytur w czasach gdy demografia nie pozwoli na pokrycie świadczeń ze składek oraz że PRZYWILEJE EMERYTALNE zostaną zlikwidowane. Niestety pieniądze z prywatyzacji się rozeszły a przywileje pozostały! Nikt też wtedy nie mówił o wydłużeniu wieku emerytalnego i obniżeniu przelicznika emerytur.
  W przeciwieństwie do Was AntyOFE i Polka nie mam tyle zaufania do polskiego rządu, uważam że działa na szkodę przeciętnego obywatela. Nie jestem fanem OFE ale uważam, że jest znacznie pewniejszy niż rząd który klęka przed związkami zawodowymi grup uprzywilejowanych, który przedkłada kolejne wybory nad mądre i racjonalne rządzenie, który waloryzuje świadczenia kwotowo, zadłuża się ponad miarę!
  Dziś emerytura to około 60% ostatniej pensji, za 20-30 lat będzie to około 30% odpowiedzcie sobie same dlaczego przy wydłużonym wieku emerytalnym i likwidacji większości świadczeń pomostowych nasze emerytury zmaleją tak drastycznie i na co faktycznie zostaną przeznaczone NASZE 45 lat zbierane składki!
  Pomijam milczeniem politykę prorodzinną polskiego "rządu" która powinna przeciwdziałać starzeniu i wyludnianiu się polskiego społeczeństwa!
  Życzę samodzielnego myślenia, przyklaskiwanie takim autorytetom w przyszłości nie zapewni Wam i Waszym najbliższym środków do przeżycia!
  P.S. Badziak ma rację - to nasz "rząd" zapewnił zarządom OFE takie prowizje, to oni przez kilkanaście lat tolerowali taki stan rzeczy - ufajcie im dalej!!!

 • Badziak(2013-07-31 11:53) Odpowiedz 00

  Tata 2 ( post.23 ) - dokładnie tak samo postrzegam sytuacje w obszarze emerytur. Nie mam też cienia wątpliwości , iż władza szuka sposobu na to , aby kolejny raz wydymać i ograbić "ciemny lud - który wszystko kupuje , nawet największe głupoty " . Spokojni mogą być jedynie uprzywilejowani ( sędziowie , prokuratorzy , mundurowi ...) ich sytuacja się nie pogorszy , a nawet w relacji do zwykłych obywateli znacząco się poprawi ( albowiem zwykłym szarym ludziom ograniczy się i tak już skandalicznie niskie świadczenia emerytalne ).

 • Do 23 tata2 - sporo nieścisłości u ciebie.(2013-07-31 15:59) Odpowiedz 00

  1.ZUS ma gwarancje skarbu państwa i zawsze miał.
  2.Przywileje rozdawali różni politycy, kupowali sobie głosy poparcia - jeden rząd, bez poparcia opozycji nie ma wielkich szans na ich likwidację.
  3.Rozmnażanie, to droga do slamsów, BEZROBOCIE nas zabija /miliony młodych zdrowych trzeba utrzymywać/.
  4.Jeżeli ktoś chce lokować swoją przyszłość w hazardzie /OFE/, jego prywatna sprawa, ale na własną odpowiedzialność - bez przymusu, bez dopłat.

 • Polka(2013-07-30 22:44) Odpowiedz 00

  Do tata 2 !
  A ja wolę ZUS ! I dlatego powinna być dobrowolnosć przekazywania składek do OFE!
  Każdy niech ryzykuje na własny rachunek!
  Tylko trochę zresztą poczekajmy jak znikną pieniądze z OFE,tak jak w Argentynie !

 • Badziak(2013-08-02 13:55) Odpowiedz 00

  Niestety nie ma na forach dot. spraw emerytalnych wielu tak rozsądnie myślących ludzi jak tata 2 .Gość ma rację , ale niestety "ciemny lud" kupuje raz za razem kolejne ściemy naszego wybitnego kłamczucha i oszusta politycznego - dorównującego tymi przymiotami niejakiemu Nikodemowi Dyzmie.
  Czy taki ktoś , ma moralne przymioty aby sprawować tak wysoki urząd w państwie jaki obecnie piastuje ? Czy to nie jest powodem do wstydu dla Polaków ? a ja myślę , że w polskim interesie jest jak najszybciej popędzić drania i szkodnika , aby nie czynił kolejnych szkód w państwie .

 • tata2(2013-07-31 21:57) Odpowiedz 00

  Do 25!
  Nie rozśmieszaj mnie bo mam zajady!
  Nieścisłości to masz w głowie i wyraźnie hula tam wiatr!
  A tak poważnie to o jakich gwarancjach mówisz, czym państwo gwarantuje - chyba tylko moją pensją, że może całą mi zabiorą żeby dać młodym górnikom NALEŻNE świadczenie emerytalne. A gdzie były owe gwarancje gdy wydłużali wiek emerytalny?! Zawarłem z ZUS umowę, płacę składki i w wieku 65 lat państwo powinno przyznać mi emeryturę - i co ?! gó..o! Wypłaci 2 lata później (67 lat) a może jeszcze dalej BO NIE MA PIENIĘDZY!!! A czy Ty zagwarantujesz mi, że dostanę emeryturę w wieku 67 lat?! czy jesteś pewny/a, że nie wydłużą ponownie wieku emerytalnego tak żeby mało kto dożył?! O jakich gwarancjach mówisz!!!
  Jeśli uważasz że "rozmnażanie to droga do slamsów" to mam nadzieje że się nie rozmnożysz, lepiej żebyś nie miał/a potomstwa!
  Hazard OFE powoduje że masz określone środki na koncie, które są tam faktycznie i podlegają dziedziczeniu, hazard ZUS polega na tym, że kasa jest pusta, kraj się zadłuża coraz mocniej a politycy chcą zabrać Ci to co masz zebrane do tej pory żeby ukryć swoją bezradność! Oczywiście o dziedziczeniu nie ma mowy!
  Życzę rozumu!

 • dobro emerytów dla rostowskiego to zło konieczne..(2013-07-30 11:00) Odpowiedz 00

  tak jak ustawa o emeryturach czyli szarada.Oszukali wcześniejszych emerytów ze spełnionymi warunkami do 2008r.ustawa zrobiona pod kobiety rocznik 1953,zaś mężczyzn rocznik 1949-1953 niezgodnie z konstytucjąRP okradziono.Artykuł 29 był przerabiany przez TK w 2007r.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama