statystyki

Przejście z wcześniejszej emerytury na powszechną korzystniejsze przed końcem roku

autor: Marek Opolski07.12.2012, 09:06; Aktualizacja: 07.12.2012, 09:08
Podniesienie wieku emerytalnego nie spowoduje ograniczenia prawa do ochrony przed zwolnieniem osób w wieku przedemerytalnym.

Podniesienie wieku emerytalnego nie spowoduje ograniczenia prawa do ochrony przed zwolnieniem osób w wieku przedemerytalnym.źródło: ShutterStock

Wcześniejsi emeryci, którzy do końca grudnia przejdą na świadczenie powszechne, mogą liczyć na wyższe sumy z ZUS, niż gdyby zrobili to już po Nowym Roku. Unikną bowiem pomniejszenia zgromadzonych środków o kwoty uzyskane do tej pory.

reklama


reklama


Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. uprawnione do świadczenia z ZUS przed uzyskaniem wieku uprawniającego do zakończenia aktywności zawodowej mogą po jego osiągnięciu (60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni) ubiegać się o emeryturę powszechną. ZUS oblicza wówczas na nowo jej wysokość, uwzględniając:

● bieżącą kwotę składek (włącznie z podwyżkami),

● aktualną wysokość zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz

● średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na świadczenie.

Ważna data

Od 1 stycznia 2013 r. zasady wyliczania emerytury powszechnej ulegną zmianie. Niestety na niekorzyść świadczeniobiorców. Podstawa obliczenia wysokości wypłat będzie w każdym przypadku pomniejszana o kwoty pobranych wcześniejszych emerytur, przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tym samym obowiązujące przepisy są znacznie korzystniejsze dla osób na wcześniejszej emeryturze, gdyż nie przewidują pomniejszania podstawy obliczenia świadczenia 60-letnich kobiet, czy 65-letnich mężczyzn.

Nowe regulacje będą miały zastosowanie do wszystkich emerytur, do których prawo powstanie po 31 grudnia 2012 r. Oznacza to, że osoba, która najpóźniej jeszcze w tym miesiącu spełni warunek wymagany do uzyskania tego świadczenia (tj. ukończy powszechny wiek emerytalny) i zgłosi wniosek o jego przyznanie, będzie miała je obliczone według obecnych zasad.

Obniżenie wpłat

Zgłoszenie wniosku o emeryturę powszechną jeszcze w 2012 r. zamiast w przyszłym i kolejnych może być szczególnie korzystne dla osób, które długo pobierały wcześniejszą emeryturę. W razie wystąpienia z wnioskiem po 31 grudnia 2012 r. podstawa obliczenia wypłaty zostanie pomniejszona o znaczną kwotę, co mocno odbije się na wysokości nowo przyznanego świadczenia.

Znacznego pomniejszenia podstawy obliczenia emerytury nie zrekompensuję nawet niższe średnie dalsze trwanie życia, które ZUS zastosuje w razie późniejszego zgłoszenia wniosku o emeryturę, ani też dodatkowe waloryzacje składek i kapitału początkowego.

Przykład: Zmieniona wysokość świadczenia

Anna D. od listopada 2007 r. jest uprawniona do wcześniejszej emerytury. Pod koniec listopada tego roku ukończyła powszechny wiek uprawniający do zakończenia aktywności zawodowej, czyli 60 lat. Obecnie zastanawia się, czy wystąpić z wnioskiem o świadczenie przysługujące z tytułu osiągnięcia tego wieku jeszcze w 2012 r., czy też zaczekać kilka miesięcy. Gdyby o emeryturę powszechną wystąpiła w grudniu tego roku (mając ukończone 60 lat), zakładając, że kwota składek na ubezpieczenie emerytalne oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego wyniesie łącznie 450 560 zł, to wysokość wypłat zostanie ustalona na poziomie 1768,29 zł (450 560 zł/254,8 miesięcy, tj. średnie dalsze trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat). Gdyby ubezpieczona wystąpiła z wnioskiem o emeryturę powszechną dopiero w marcu 2013 r. (po ukończeniu 60 lat i 3 miesięcy), to zakładając, że kwota składek i kapitału będzie nieco wyższa (np. 457 300 zł), a łączna suma pobranych wcześniejszych wypłat wyniesie 92 500 zł (przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne), emerytura powszechna zostanie obliczona w następujący sposób:

(457 300 zł – 92 500 zł)/252,6, tj. średnie dalsze trwanie życia dla wieku 60 lat i 3 miesięcy = 1444,18 zł.

Podstawa prawna

Art. 24–26 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Art. 1 pkt 6 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637). Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 23 marca 2012 r. w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn (M.P. z 2012 r. nr 182).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • ?(2012-12-13 11:09) Odpowiedz 00

    nie rozumiem, w marcu przeszłam na wcześniejszą, bo powiedzieli, że po 60 tce niżej płacą

  • mikołaj(2012-12-15 08:35) Odpowiedz 00

    Złodzieje , aby tylko zabrać najbiedniejszym . A zakłady pracy wprost zmuszały do odejścia na wcześniejszą emeryturę , żeby zmiejszyć zatrudnienie a teraz wielka lipa . Kobiety urodzone do 1952 r mają przeliczoną emeryturę a kobiety urodzone w 1953 r ( bo przedłużyli o jeden rok ustawę ) nie będą mogły skorzystać .

  • Justyna(2012-12-15 08:43) Odpowiedz 00

    Odchodząc na wcześniejszą emeryturę byłam świadoma że będę miała okrojoną ale jak skończę 60 lat otrzymam pełną , to tylko w Polsce tak może być . Na nic nie można liczyć i planować . To skandal tego rządu . Przecież jeśli chodzi o kobiety to dokładnie pozostał tylko rocznik 1953 , więc czy nie można było tej grupie to pozostawić ku sprawiedliwości do pozostałych kobiet z grupy wcześniejszych emerytur . Ale po co , można na biedakach zarobić , mimo że to takie małe kwoty .

  • M.J.(2012-12-17 11:16) Odpowiedz 00

    Do Tina: Sprawdź to jeszcze raz!, najlepiej w innym oddziale ZUS. Tabele dochodzenia do wieku "67" są ułożone tak, że wzrost o 1 miesiąc przypada co 4MIESIĄCE! OSOBA ORODZONA W LIPCU 1953 POWINNA MÓC ZŁOŻYĆ WNIOSEK 2 MIESIĄCE PO URODZINACH.Pozdrawiam.

  • emeryt na wcześniejszej emeryturze.(2012-12-11 14:55) Odpowiedz 00

    Wszystko to jest jakieś dziwne szczególnie gdy dotyczy to mężczyzn bo do końca 2012r przechodzi na powszechną emeryturę rocznik 1947 a ten rocznik niema wyliczonego kapitału początkowego ,więc o co tu chodzi.

  • Ana(2012-12-11 22:09) Odpowiedz 00

    Do Mariny N.
    Moim zdaniem nie odwieszać emerytury , bo z wnioskiem o emeryturę możesz wystąpić dopiero po ukończeniu 60 lat.Nastąpi to dopiero w 2013r.Jeśli przepisy w/w będą obowiązywać to podstawa wyliczenia emerytury byłaby pomniejszona o kwotę odwieszonej pobranej emerytury.

  • M.J.(2012-12-12 10:57) Odpowiedz 00

    Następne kretyńskie posunięcie tego rządu! Skoro rząd proponuje obniżki już naliczonych świadczeń, to "pracujący emeryci" zejdą do "czarnej strefy" i nie oddadzą temu pazernemu Państwu ani jednej złotówki w formie : składek emerytalno- rentowych, składek chorobowych, składek do NFZ i podatku PIT. Pracodawcy będą jeszcze chętniej zatrudniać emerytów, emeryci pracować- A STRACI TYLKO BUDŻET. BO PO CO PŁACIĆ, SKORO EMERYTA NIE WZROSNIE? Tak głupich ludzi jak polscy prawodawcy, nie ma chyba wielu na świecie. Pozdrawiam.

  • M.J.(2012-12-12 11:00) Odpowiedz 00

    Do Mariny N: ODWIESIĆ, BO NAWET JEŚLI EMKA WYLICZONA PO "60" BĘDZIE NIŻSZA, TO MA PANI PRAWO ZATRZYMAĆ WYŻSZE ŚWIADCZENIE, JEŚLI JE PANI ZACZNIE POBIERAĆ! Pozdrawiam.

  • ludek(2012-12-11 04:25) Odpowiedz 00

    Jestem pracującym wcześniejszym emerytem i chcę przejść na emeryturę powszechną-kapitał poxcztkowy mam wyliczony, wiek uprawnia mnie do emerytury powszechnejJakie dokunenty potrzebne są do tej operacji?Tylko wniosek?

  • Ana(2012-12-11 21:38) Odpowiedz 00

    Ustawa z 11 maja 2012r uniemożliwia osobom urodzonym w 1953r przebywającym na wcześniejszych emeryturach na przejście na emeryturę na zasadach , gdzie kobiety z min.30 letnim stażu pracy i wieku 55 lat jako ostatni rocznik na tych warunkach mogły przejść.Te osoby nie mają 60 lat aby złożyć wniosek o emeryturę do końca 2012roku.Ktoś zgubił po drodze rok.Poprzednie warunki powinny obowiązywać do 31.12.2013 roku a nie 31.12.2012r.Emerytury dla tego rocznika 0d 2013 r będą wyliczane (podstawa) po odjęciu kwot pobranych na wcześniejszych emeryturach.To niesprawiedliwe!!!
    Przeszli oni na wcześniejsze emerytury tak samo jak Ci z 2007r - a Ci do końca tego roku mają możliwość złożyć wniosku . Czy ktoś wie - czy na pewno to będzie obowiązywać od nowego roku?

  • Tina(2012-12-17 19:45) Odpowiedz 00

    Ustawa z dnia 11.05.2012r Dz.U.z 06.06.2012 r art.24 ust.1a :b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:
    „1a. Wiek emerytalny dla kobiet urodzonych w okresie:
    1) do dnia 31 grudnia 1952 r. wynosi co najmniej 60 lat;
    2) od dnia 1 stycznia 1953 r. do dnia 31 marca 1953 r. wynosi co najmniej 60 lat i 1 miesiąc;
    3) od dnia 1 kwietnia 1953 r. do dnia 30 czerwca 1953 r. wynosi co najmniej 60 lat i 2 miesiące;
    4) od dnia 1 lipca 1953 r. do dnia 30 września 1953 r. wynosi co najmniej 60 lat i 3 miesiące;
    5) od dnia 1 października 1953 r. do dnia 31 grudnia 1953 r. wynosi co najmniej 60 lat i 4 miesiące;

  • tina(2012-12-15 16:55) Odpowiedz 00

    Wyliczenie niekorzystnej , podstawy wcześniejszej emerytury to jedna sprawa.Druga to późniejsze od 1do 4 m-cy przejście na emeryturę osób ur.w 1953r. Np.urodzeni w III kwartale np.lipcu, najwcześniej moga złożyć wniosek o emeryturę w listopadzie.Tak mnie poinformowano w ZUS.

  • Kola(2013-04-05 19:02) Odpowiedz 00

    To jest nieuczciwe ze strony rządu, sporo osób takich jak ja z rocznika 53 zostało zmuszonych do przejścia na wcześniejszą emeryturę na zasadzie wyboru mniejszego zła. W ramach redukcji zostaliśmy postawieni pod ścianą bo albo my albo młodzi ludzie którzy nie mogli skorzystać z niczego więc wybór był jeden. W tej chwili nasze władze fundują nam następny prezent

  • Magda(2013-05-02 17:29) Odpowiedz 00

    zus dysponuje bazą danych o osobach które przechodziły na wcześniejsze emerytury i powinien automatycznie przeliczać te emerytury na powszechne a nie czekać aż ktoś się sam upomni. - to jest jawne okradanie ludzi...

  • Wandek(2013-05-23 17:41) Odpowiedz 00

    Dzis bylam w ZUSie. Dowiedzialam sie, ze kobiety ur. w 1952 r mogly skladac wnioski o przeliczenie emerytury wczesniejszej bez odliczania pobranych swiadczen tylko do 31.12.12 r.
    Czy to prawda??? Bylby to rozboj- a jak ktos lezal w szpitalu wtedy???Jest ktos zorientowany???

  • Amira(2013-12-04 01:27) Odpowiedz 00

    EMERYT...kolego jeżeli chodzi o komunę to przy dzisiejszych złodziejach są czyści jak łza. Teraz przekazano składki z OFE do ZUS bez niczyjej zgody, 150 miliardów skarb państwa sobie przejął czy ktoś kogoś pytał o zgodę? Trybunał jeszcze nie zatwierdził a emerytury 67 wprowadzono od czerwca 2013 roku.

  • irma(2013-01-23 14:06) Odpowiedz 00

    Nie ma konkretnych wyjaśnien gdzie można skladać odwołanie od orzeczenia Trybunalu Konstucyjnego z dnia 13 listopada 2011 r syg,2/12 nikt biednym ludziom nie powie, a prawnicy chcą pieniadze

  • Justa01(2013-01-11 19:02) Odpowiedz 00

    Do Kazimierza poz.36
    Popieram Pana komentarz w 100 %. Ciągła manipulacja przepisami (ustawami)w sprawach: przyznawania emerytur, rent, wypłacania świadczeń a następnie ich odbieranie lub pomniejszanie , waloryzacja świadczeń itd. to w świetle niby obowiązujących przepisów "PRAWNYCH" stanowi matactwo rządu a raczej naszych rodaków -wybrańców, którzy chyba przez przypadek zasiedli w Sejmie i głosują za wprowadzenie przekrętów na zasadzie-" udo się ?czy się nie udo ? przy robieniu narodowi
    z mózgu wody. Uważam też, że emerytowi pracującemu ( na wcześniejszej emeryturze} powinny być doliczone do kapitału wpłacone składki emerytalno-rentowe. To jest następny przekręt i okradanie emerytów. Wszystkie nowe sprawy dot. reformy emerytalnej kwalifikują się do weryfikacji prawnej i rozpatrzenia nie przez TK lecz przez Strazburg, gdyż tam myślą a nie czytają gazety przed złożeniem swojego podpisu.

  • M.J.(2012-12-19 09:53) Odpowiedz 00

    Do Tina: To znaczy, że Tusk oszukał emerytów po raz kolejny! Sama słyszałam, jak w mówił w Sejmie, że wiek emerytalny będzie wzrastał o 3 miesiące na rok, na co wskazyją tabele dochodzenia do wieku "67", tj. rok 2020/m/ i 2040/ k/. TO SIĘ "NIE TRZYMA KUPY"! Gdyby wiek rósł 4 miesiące na rok, to : męzczyźni za 5 lat- rok 2017, a kobiety- rok 2033! KTO SPRAWDZA TE USTAWY? GDZIE SĄ sWIETNIE OPŁACANI PRAWNICY Z BIURA LEGISLACYJNEGO?! Pozdrawiam.

  • M.J.(2012-12-19 09:56) Odpowiedz 00

    Autokorekta: Mężczyźni za 6 lat, tj. w roku 2018. Przepraszam.