statystyki

Zmiany w emeryturach górniczych: Koniec przywilejów?

autor: Bożena Wiktorowska09.10.2012, 06:38; Aktualizacja: 09.10.2012, 08:34
  • Wyślij
  • Drukuj
Górnicy już wielokrotnie walczyli o swoje przywileje pod Sejmem.

Górnicy już wielokrotnie walczyli o swoje przywileje pod Sejmem.źródło: newspix.pl

Jak ustalił DGP, rząd przygotował scenariusze zmian w emeryturach górniczych. W kopalniach trwa odliczanie do expose premiera, w którym zapewne zapowie cięcie przywilejów. W kopalniach obecnie pracuje od 3 do 7 proc. górników, którzy już mają uprawnienia emerytalne.

reklama


reklama


– Resort pracy oficjalnie zaprzecza, że pracuje nad projektami ustaw zmieniającymi zasady przechodzenia przez górników na emerytury. Ale już sam minister Władysław Kosiniak-Kamysz przyznaje, że są prowadzone prace analityczne – mówi Jarosław Grzesik, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Jak ustaliliśmy, są one bardzo zaawansowane. Rząd ma gotowe trzy scenariusze dotyczące przyszłości emerytur górniczych. Pierwszy z nich, popierany przez wicepremiera Waldemara Pawlaka, zakłada utrzymanie obecnego systemu emerytalnego bez zmian. Tyle że, jak twierdzi Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy, budżet tego nie wytrzyma. – Od 2015 roku emerytury w systemie powszechnym będą ustalane wyłącznie na podstawie zgromadzonego kapitału oraz dalszego trwania życia. I dopiero wówczas okaże się, że różnica między emeryturami górniczymi i pracowniczymi może wynieść nawet 200 proc. – wylicza.

Drugi wariant przewiduje, że prawo do emerytury zostanie ograniczone wyłącznie do osób zajmujących się wydobyciem. To oznaczałoby, że elektryk lub mechanik, który również pracuje pod ziemią, straciłby prawo do świadczenia górniczego (czyli już po 25 latach, i to bez względu na wiek). Rząd jest właśnie na etapie liczenia pracowników kopalni, którzy wypadliby z systemu. Według Wyższego Urzędu Górniczego w Polsce w kopalniach jest zatrudnionych ponad 210 tys. osób, z czego pod ziemią pracuje 125 tys. Rząd chce ograniczyć tę liczbę o co najmniej 20 tys. osób. Obecnie ich przywileje emerytalne kosztują budżet 4 mld zł rocznie.

– Nie zgodzimy się na to, bo lista uprawnionych do emerytur górniczych już i tak jest okrojona. Jeśli rząd nie będzie chciał z nami rozmawiać, to wyjdziemy na ulice – ostrzega Andrzej Chwiluk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Trzecie rozwiązanie to włączenie górników do emerytur pomostowych. W praktyce oznaczałoby to, że prawo do nich mieliby tylko ci, których praca uznana zostałaby za wykonywaną w szczególnych warunkach. Dla górników wejście w życie tego wariantu oznacza zakaz pracy po przejściu na pomostówkę (obecnie górnik na emeryturze może pracować), a dla kopalni opłacenie składek ekstra na Fundusz Emerytur Pomostowych.

W kopalniach obecnie pracuje od 3 do 7 proc. górników, którzy już mają uprawnienia emerytalne. W Kompanii Węglowej takich osób jest 2365, w Katowickim Holdingu Węglowym – 307, a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – 1038.

Równocześnie emerytowani górnicy po odejściu z kopalni często wracają do pracy już jako pracownicy firm zewnętrznych. Wybór mają duży. Takich przedsiębiorstw jest ponad 1,6 tys. Tylko w kopalniach węgla kamiennego łącznie zatrudniają 24 tys. górników.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • ed(2012-10-09 09:49) Odpowiedz 00

    Do nr 3
    a dlaczego nie żądasz paragonu? Nikt nie mógłby sprzedawać poza kasą, gdyby konsumenci wołali o paragony!!!

  • krol(2012-10-09 08:39) Odpowiedz 00

    Jakie EXPOSE ?
    Już wygłosił,tak jak wszyscy premierzy-po utworzeniu rządu - expose jest jedno!
    Teraz to może być tylko jeden ze steków bzdur dla zakłamania tego co wszyscy widzą.

  • klakier(2012-10-09 09:53) Odpowiedz 00

    Panie Tusk- CHCIAŁBYM, aby to była prawda !!, ale PRZYWILEJE powinny być jednakowe dla wszystkich Polaków. Należy ZLIKWIDOWAĆ "socjal" w adm. państwowej-- NATYCHMIAST, lub NAKAZAĆ go realizować wszystkim pracodawcom. Dlaczego BANDYCI z Solidarnośći, walczący z komunizmem, CHCĄ utrzymania PRZYWILEJÓW komunistycznych w Firmach gdzie rządzą.

  • zx(2012-10-09 10:02) Odpowiedz 00

    No i Tusk znalazł receptę na poprawę sondazy nic tak Polaka nie ucieszy jak to ze innemu cos zabiorą chociazby sam g... z tego miał

  • qwerty(2012-10-09 10:14) Odpowiedz 00

    Tusk liczy na punkty sondazowe dzięki podsycaniu nienawiści do górników, nauczycieli i KRUSowców. A polactwo da się na to nabrać, bo nie wie, że za chwilę kolejne grupy będą "obrabiane" przez rząd - np. urzędnicy itp.

  • ppawel(2012-10-09 08:37) Odpowiedz 00

    Ciekawe kiedy rząd się przyjży tym wszystkim prywaciarzom co płacą "pod stołem" lub nie nabijają na kase fiskalną???

  • Ferdek(2012-10-09 08:12) Odpowiedz 00

    Dlaczego od 2015 r trzeba od 2013 tak jak wszyscy.

  • ted(2012-10-09 15:59) Odpowiedz 00

    Dla jednych super przywileje,dla drugich kłamstwo,oszustwo,złodziejstwo,podłe państwo taki wniosek nasuwa się gdy ocenimy sposób traktowania obywateli objętych powszechnym systemem emerytalnym,przecież za to ktoś by musiał stanąć przed sądem.

  • ted(2012-10-09 16:25) Odpowiedz 00

    emerytury górnicze są wypłacane niezgodnie z prawem,oni mają jeszcze taki przywilej że po przejściu na emeryturę nie tracą prawa do rent,tak tak pobierają i EMERYTURĘ I RENTĘ,to są cuda w wykonaniu ZUSu panie Derdziuk niech pan rzeknie tylko słowo (razy 1,8)a będzie podwyższona emerytura moja,górnicy żyją na koszt swoich sąsiadów.

  • tik(2012-10-10 09:10) Odpowiedz 00

    Niech idą na emerytury, stany spoczynku, ale niech opłacą składki w całości pokrywające późniejsze świadczenia. Wtedy znana będzie cena węgla i wszystkich kosztów służb itd. itp.

  • Dobrze zarabiający Nauczyciel(2012-10-10 22:25) Odpowiedz 00

    Do HEJ HEJ i zwyczajnie się nie dajcie.Macie siłę i poparcie w związkach,wiem,że tego wam zazdroszczą inne grupy zawodowe.Jak chcą rządy parszywe zrobić porządek,to wskaże kierunek Szwajcaria jednakowa emerytura i wiek dla tych,którzy ciężko pracowali.Każdemu należy się szacunek bez względu jaką pracę wykonywał.

  • obywatel(2012-10-09 07:45) Odpowiedz 00

    Oby to była prawda. Świętych krów w naszym kraju jest aż nadmiar dlatego składki na ZUS są tak wysokie.

  • renia(2012-10-16 21:25) Odpowiedz 00

    A piguły chcą zarabiać 5000 zł. Ilu górników tyle ma???

  • q(2012-10-27 08:12) Odpowiedz 00

    jestem za pracuje w kopalni około 2 lat robota ciężka ale sam sobie taką wybrałem nikt mnie na siłe nie trzyma ,chętnie założył bym swój biznes ,niestety u nas na śląsku emerytowani górnicy zabierają zwykłym ludziom chleb ,często nie płacą podatków zaniżają stawki ,nie jesteśmy z nimi w stanie konkurować ,mają po 4 tys emerytury płacą tylko zdrowotne ,każdy z nich marzy tylko o emeryturze i potem już sobie załątwia nowe zajęcie ,takiego czegoś niema nigdzie na świecie

  • rencista(2013-02-01 00:02) Odpowiedz 00

    Te byki 40 letnie to są ci co, kierownikom klamki czyscili i, w **** grali na dole, lub na wierchu kopalni. To jest prawda.

  • prywaciarz(2012-10-15 21:29) Odpowiedz 00

    do 3
    ppawel ,
    co ty wiesz o prywaciarzach ?, Zarejestruj własny interesik ,zatrudnij takich samych wykwalifikowanych pracusiów i zapłać im " nad stołem " a wtedy pogadamy , po 5 latach , o ile us ,zus ,is , uks ,sanepid , pih , ip albo komornicy cię nie rozszarpią , mondralo , ciesz się że jeszcze ktoś ci płaci .

  • krys(2014-01-13 20:18) Odpowiedz 00

    Polski rząd skończy tak samo jak Białoruś, niech się zainteresują emeryturami Policji,15lat pracy i lecenia w ciula odchodzą i podejmują inną prace.Mówią że praca w policji jest stresująca,to niech sie zaamienią z górnikami w tedy zobaczą jaki stres przeżyją i powiedzą że wolą pracować do 60 nieroby i oszołomy!!!

  • adam emeryt od 1997(2014-02-16 14:16) Odpowiedz 00

    Na razie to związkowcy zabrali prawo do dożywotniego prawa do deputatu węglowego podpisując porozumienie ^.02.2014 r z kampanią węglową a mówią że prawo nie działa wstecz deputat to nie przywilej prawo nadane

  • adi(2014-04-16 12:08) Odpowiedz 00

    a w rządzie pracuje połowa emerytów 6tys emerytury i po 30-40tyś zarabiają tym panom się proszę przyjrzeć a wy patrzycie na mundurowych w ochronie co zarobi 1500zł górnika w firmie 2500zł ci ludzie pracują a ci w rządzie pierdzą w stołki i grubą kase biorą.

  • pola(2012-10-15 17:36) Odpowiedz 00

    Ludzie ależ dajecie się wciągać w to szczucie jednych na drugich.Przecież liberałom tylko o to chodzi byśmy się między sobą pozabijali a wtedy oni robią co chcą,biorą taką kasę o której przeciętny Polak może tylko pomarzyć,a przy tym takich przywilejów jakie mają politycy nie ma nikt.
    Za pierdzenie w stołek,wymyślanie bzdurnych ustaw itd.Eurodeputowani mogą iść na emeryturę w wieku 55 lat i dostają około 6 tyś euro.Wystarczy jedna kadencja w Brukseli.
    Ja pracuję w sklepie za marne pieniądze ale nigdy bym nie zazdrościła niczego górnikom czy rolnikom.
    Większość osób przyjmując się do pracy brała też to pod uwagę że ma prawo do wcześniejszej emerytury,w innym razie wielu z tych osób na pewno by nie poszła do pracy na kopalnie.
    Cz y My Polacy wreszcie przejrzymy na oczy i weźmiemy się za tych drani przy korytach???