statystyki

Zmiany w emeryturach górniczych: Koniec przywilejów?

autor: Bożena Wiktorowska09.10.2012, 06:38; Aktualizacja: 09.10.2012, 08:34
Górnicy już wielokrotnie walczyli o swoje przywileje pod Sejmem.

Górnicy już wielokrotnie walczyli o swoje przywileje pod Sejmem.źródło: newspix.pl

Jak ustalił DGP, rząd przygotował scenariusze zmian w emeryturach górniczych. W kopalniach trwa odliczanie do expose premiera, w którym zapewne zapowie cięcie przywilejów. W kopalniach obecnie pracuje od 3 do 7 proc. górników, którzy już mają uprawnienia emerytalne.

Reklama


Reklama


– Resort pracy oficjalnie zaprzecza, że pracuje nad projektami ustaw zmieniającymi zasady przechodzenia przez górników na emerytury. Ale już sam minister Władysław Kosiniak-Kamysz przyznaje, że są prowadzone prace analityczne – mówi Jarosław Grzesik, szef Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”.

Jak ustaliliśmy, są one bardzo zaawansowane. Rząd ma gotowe trzy scenariusze dotyczące przyszłości emerytur górniczych. Pierwszy z nich, popierany przez wicepremiera Waldemara Pawlaka, zakłada utrzymanie obecnego systemu emerytalnego bez zmian. Tyle że, jak twierdzi Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy, budżet tego nie wytrzyma. – Od 2015 roku emerytury w systemie powszechnym będą ustalane wyłącznie na podstawie zgromadzonego kapitału oraz dalszego trwania życia. I dopiero wówczas okaże się, że różnica między emeryturami górniczymi i pracowniczymi może wynieść nawet 200 proc. – wylicza.

Drugi wariant przewiduje, że prawo do emerytury zostanie ograniczone wyłącznie do osób zajmujących się wydobyciem. To oznaczałoby, że elektryk lub mechanik, który również pracuje pod ziemią, straciłby prawo do świadczenia górniczego (czyli już po 25 latach, i to bez względu na wiek). Rząd jest właśnie na etapie liczenia pracowników kopalni, którzy wypadliby z systemu. Według Wyższego Urzędu Górniczego w Polsce w kopalniach jest zatrudnionych ponad 210 tys. osób, z czego pod ziemią pracuje 125 tys. Rząd chce ograniczyć tę liczbę o co najmniej 20 tys. osób. Obecnie ich przywileje emerytalne kosztują budżet 4 mld zł rocznie.

– Nie zgodzimy się na to, bo lista uprawnionych do emerytur górniczych już i tak jest okrojona. Jeśli rząd nie będzie chciał z nami rozmawiać, to wyjdziemy na ulice – ostrzega Andrzej Chwiluk, przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Trzecie rozwiązanie to włączenie górników do emerytur pomostowych. W praktyce oznaczałoby to, że prawo do nich mieliby tylko ci, których praca uznana zostałaby za wykonywaną w szczególnych warunkach. Dla górników wejście w życie tego wariantu oznacza zakaz pracy po przejściu na pomostówkę (obecnie górnik na emeryturze może pracować), a dla kopalni opłacenie składek ekstra na Fundusz Emerytur Pomostowych.

W kopalniach obecnie pracuje od 3 do 7 proc. górników, którzy już mają uprawnienia emerytalne. W Kompanii Węglowej takich osób jest 2365, w Katowickim Holdingu Węglowym – 307, a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej – 1038.

Równocześnie emerytowani górnicy po odejściu z kopalni często wracają do pracy już jako pracownicy firm zewnętrznych. Wybór mają duży. Takich przedsiębiorstw jest ponad 1,6 tys. Tylko w kopalniach węgla kamiennego łącznie zatrudniają 24 tys. górników.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • krol(2012-10-09 10:25) Odpowiedz 00

    ZX - 10/10 sama prawda,zawistnym i zmanipulowanym narodkiem dzeicinnie łatwo sterować

  • renia(2012-10-16 21:25) Odpowiedz 00

    A piguły chcą zarabiać 5000 zł. Ilu górników tyle ma???

  • ted(2012-10-09 15:59) Odpowiedz 00

    Dla jednych super przywileje,dla drugich kłamstwo,oszustwo,złodziejstwo,podłe państwo taki wniosek nasuwa się gdy ocenimy sposób traktowania obywateli objętych powszechnym systemem emerytalnym,przecież za to ktoś by musiał stanąć przed sądem.

  • tik(2012-10-10 09:10) Odpowiedz 00

    Niech idą na emerytury, stany spoczynku, ale niech opłacą składki w całości pokrywające późniejsze świadczenia. Wtedy znana będzie cena węgla i wszystkich kosztów służb itd. itp.

  • Dobrze zarabiający Nauczyciel(2012-10-10 22:25) Odpowiedz 00

    Do HEJ HEJ i zwyczajnie się nie dajcie.Macie siłę i poparcie w związkach,wiem,że tego wam zazdroszczą inne grupy zawodowe.Jak chcą rządy parszywe zrobić porządek,to wskaże kierunek Szwajcaria jednakowa emerytura i wiek dla tych,którzy ciężko pracowali.Każdemu należy się szacunek bez względu jaką pracę wykonywał.

  • obywatel(2012-10-09 07:45) Odpowiedz 00

    Oby to była prawda. Świętych krów w naszym kraju jest aż nadmiar dlatego składki na ZUS są tak wysokie.

  • Ferdek(2012-10-09 08:12) Odpowiedz 00

    Dlaczego od 2015 r trzeba od 2013 tak jak wszyscy.

  • ppawel(2012-10-09 08:37) Odpowiedz 00

    Ciekawe kiedy rząd się przyjży tym wszystkim prywaciarzom co płacą "pod stołem" lub nie nabijają na kase fiskalną???

  • krol(2012-10-09 08:39) Odpowiedz 00

    Jakie EXPOSE ?
    Już wygłosił,tak jak wszyscy premierzy-po utworzeniu rządu - expose jest jedno!
    Teraz to może być tylko jeden ze steków bzdur dla zakłamania tego co wszyscy widzą.

  • ed(2012-10-09 09:49) Odpowiedz 00

    Do nr 3
    a dlaczego nie żądasz paragonu? Nikt nie mógłby sprzedawać poza kasą, gdyby konsumenci wołali o paragony!!!

  • klakier(2012-10-09 09:53) Odpowiedz 00

    Panie Tusk- CHCIAŁBYM, aby to była prawda !!, ale PRZYWILEJE powinny być jednakowe dla wszystkich Polaków. Należy ZLIKWIDOWAĆ "socjal" w adm. państwowej-- NATYCHMIAST, lub NAKAZAĆ go realizować wszystkim pracodawcom. Dlaczego BANDYCI z Solidarnośći, walczący z komunizmem, CHCĄ utrzymania PRZYWILEJÓW komunistycznych w Firmach gdzie rządzą.

  • zx(2012-10-09 10:02) Odpowiedz 00

    No i Tusk znalazł receptę na poprawę sondazy nic tak Polaka nie ucieszy jak to ze innemu cos zabiorą chociazby sam g... z tego miał

  • qwerty(2012-10-09 10:14) Odpowiedz 00

    Tusk liczy na punkty sondazowe dzięki podsycaniu nienawiści do górników, nauczycieli i KRUSowców. A polactwo da się na to nabrać, bo nie wie, że za chwilę kolejne grupy będą "obrabiane" przez rząd - np. urzędnicy itp.

  • q(2012-10-27 08:12) Odpowiedz 00

    jestem za pracuje w kopalni około 2 lat robota ciężka ale sam sobie taką wybrałem nikt mnie na siłe nie trzyma ,chętnie założył bym swój biznes ,niestety u nas na śląsku emerytowani górnicy zabierają zwykłym ludziom chleb ,często nie płacą podatków zaniżają stawki ,nie jesteśmy z nimi w stanie konkurować ,mają po 4 tys emerytury płacą tylko zdrowotne ,każdy z nich marzy tylko o emeryturze i potem już sobie załątwia nowe zajęcie ,takiego czegoś niema nigdzie na świecie

  • HEJ HEJ(2012-10-10 19:43) Odpowiedz 00

    do ELA słoneczko nie zapomnij ,że jestem górnik z kopalni Bytom i się tylko roz pytom po góralsku ciupaga

  • grubas007(2012-11-06 13:12) Odpowiedz 00

    tak samo ludzie skorzystaja jak z podatku od kopalni co macie z tego pytam???tak chcieliscie zabrac i zabraliscie ale nic dla ludu wszystko dla rzadu dno

  • POPISowiec(2013-01-09 19:24) Odpowiedz 00

    Jak Solidarność likwidowała Kopalnie , a stworzyła 20 % bezrobocie trzeba było coś zrobić dla transformacji ustrojowej ? Za " Komuny " górnicy pracowali do 55 lat i nie było bezrobocia i to było sprawiedliwe .Teraz wypycha się na siłę na emeryturę i umożliwia dorabianie w Spółkach na Kopalni . Młodzi nie będą pracować bo na studiach ,nie uczy się pracy tylko kombinowania . Bo młody poda ojca o alimenty , bo wie ile ojciec ma górniczej emerytury , a jak jaszcze dorabia to młody ma na godne studiowanie , a nie na nie godną pracę . nie pisze pracy dyplomowej , zmienia kierunek i tak do 30 - ki ? A jaki frajer chciałby pracować w Kopalni do 67 lat ? Polska to piękny kraj dla inteligentnych cwaniaków i nierobów . Praca nie jest w cenie , a przykład wszystkim dała żydowska Solidarność , czy oni widzieli górniczą łopatę tzw. sercówkę ?

  • noname(2012-12-01 21:36) Odpowiedz 00

    ***************** ***** na dół przepracuj w przodku 25 lat,mówię w przodku,nie jakiś elektyk czy marzyniok,czy stygar i inne białe,25 lat w przodku,co temperatura ponad 30 stopni nie ma czym oddychac,a potem ***** oceń czy górnik przepracuje 60 lat???pracuję na kopalni 2 lata,
    to robią na emeryturze Ci co na warsztacie przesiedzieli,elektryk,max 50 lat,po 50 to już w dozorze pracowali.
    Jak ktoś myśli że jest inaczej,całe życie w piekarni pracuję,czy śmieci zbiera,zapraszam na grubę przepracuj w przodku,a potem piszcie bzdety

  • zibi(2013-01-07 06:52) Odpowiedz 00

    przepracowalwm pod ziemią 26 lat w najgorszych warunkach niech te świnie przy korycie przepracoją chociaż miesiąc i pużniej niech decydoją o emeryturach gorniczych