statystyki

Praca w warunkach szczególnych? ZUS nierówno traktuje osoby starające się o wcześniejsze emerytury

autor: Bożena Wiktorowska27.09.2012, 06:40; Aktualizacja: 27.09.2012, 08:47
 • Wyślij
 • Drukuj

Coraz więcej pracowników starających się o wcześniejsze emerytury skarży się na nierówne traktowanie przez ZUS. W zakładach o takim samym profilu produkcji osoby zatrudnione na identycznych stanowiskach są bowiem różnie traktowane.

reklama


– Takich spraw trafia do nas coraz więcej. ZUS coraz chętniej wprowadza własną interpretację przepisów, która jest niekorzystna dla ubezpieczonych. W efekcie tego odmowy przyznania świadczeń dostają osoby, które faktycznie ciężko pracowały w trudnych warunkach – denerwuje się Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Problem zakwestionowania świadectwa pracy wystawionego przez pracodawcę osobie zatrudnionej w szczególnym charakterze stał się więc przedmiotem interpelacji poselskiej. Posłanka Małgorzata Marcinkiewicz (RP) zwróciła uwagę, że żadne przepisy nie wymieniają ZUS jako instytucji mającej prawo do sprawdzania warunków pracy w zakładzie pracy. Powodem szczególnego zaniepokojenia jest przypadek pracownika jednej z rafinerii na południu Polski. ZUS uznał, że wykonywana przez niego praca uprawniająca do wcześniejszej emerytury nie była pełniona przez pełną dniówkę.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej broni ZUS. Zdaniem Marka Buciora, wiceministra w tym resorcie, prawo do wcześniejszej emerytury z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze możliwe jest po spełnieniu wymagań określonych w art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Osoba ubiegająca się o takie świadczenie musi nie tylko wykonywać prace wymienioną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43), ale musi ją świadczyć stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ministerstwo zwraca także uwagę, że pracodawcy mogą dla własnych potrzeb organizacyjnych, w oparciu o wykazy resortowe, ustalać zakładowe wykazy stanowisk pracy w szczególnych warunkach. Muszą one być jednak zgodne z przepisami resortowymi. W praktyce oznacza to, że samo zakwalifikowanie pracownika jako wykonującego prace w szczególnych warunkach nie może przesądzać o tym, że praca ta istotnie taką jest.

Natomiast resort, odpowiadając na zarzut odmiennego traktowania pracowników zatrudnionych na analogicznych stanowiskach w różnych firmach, wskazuje, że każdy zakład posiada własną specyficzną organizację, co może determinować odmienną ocenę warunków pracy na poszczególnych stanowiskach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 28

 • 1: Kenaj1952 z IP: 46.238.88.* (2012-09-27 09:44)

  Dzieje się tak dlatego bo ZUS ma przykazane odgórnie by doczepiać się do wszystkiego aby utrudnić przechodzenie na wcześniejsze emerytury ludziom steranym ciężką pracą bo nie należą do osób uprzywilejowanych.Na sprawy sądowe ZUS ma w tym roku przyznane około 8mln złotych i tylko tak można dochodzić roszczeń a że nasze sądy nierychliwe to to trwa.Do tego dochodzą bzdurne przepisy,że starając się o to świadczenie trzeba zwolnić się z pracy i kto ponownie zatrudni taką osobę na etat na czas nieokreślony? Mam określenie na to: eutanazja urzędnicza! Miałem to szczęście,że do mnie się nie można było doczepić chociaż dzięki kolegom wcześniej mogłem zweryfikować moje świadectwo o detale no i zakład istnieje i napisał sprostowanie tak jak chciał ZUS.Dlatego uczulam przyszłych wcześniejszych emerytów utrzymujcie kontakty z kolegami bo to może wam pomóc w batalii z machiną urzędniczą i sądowniczą

 • 2: kadrowa z IP: 212.244.83.* (2012-09-27 10:38)

  wystawiam świadectwa pracy w warunkach szkodliwych moim pracownikom- ZUS doczepia się do wszystkiego , nawet braku przecinka - wielokrotnie muszę pisać sprostowania, rzadko zdarza się aby pracownik uzyskał wczesna emeryturę bez odwołań
  Jedna z pracownic ma wystawione dawno świadectwo, ale tego zakładu już nie ma i nie ma kto wystawić sprostowania - kobieta nie może iść na wcześniejszą emeryturę bo ZUS jej odmówił - dobrze, że miała kontakty i moja firma przyjęła ja do pracy z powrotem - bo przecież musiała się zwolnić. PARANOJA

 • 3: vvv z IP: 83.12.235.* (2012-09-27 11:22)

  tuskolandia - kraina wiecznej szczęśliwości... po śmierci

 • 4: Górnik z IP: 84.234.1.* (2012-09-27 12:34)

  Nieprowda.
  My Górniki-wczesne emeryty w wieku 43 lot , som równo traktowane razem z robioncymi Związkowcami PISanymi na dole Kopalni.

 • 5: NIUNIA58 z IP: 83.16.106.* (2012-09-27 12:56)

  MOJA KOLEŻANKA BYŁA ZATRUDNIONA JAKO PRACOWNIK FIZYCZNY I PRACOWAŁA W KADRACH. I CO JEJ SIĘ POWINNO NALEŻEĆ? JEST OBURZONA ,ŻE NIE DOSTAŁA "ZASŁUŻONEJ" EMERYTURY.
  STWORZYĆ JASNE PRZEPISY I WYKLUCZYĆ PATOLOGIĘ W PRZYZNAWANIU RENT I EMERYTUR PO KAŻDEJ ZE STRON.
  KOBIETA NA RENCIE Z ROZSZCZEPEM KRĘGOSŁUPA PRACUJE W SKLEPIE MIĘSNYM JAKO SPRZEDAWCA A Z RENTĄ ZAWODOWĄ NA UTRATĘ W 80% SŁUCHU W FIRMIE OCHRONIARSKIEJ
  PARANOJA

 • 6: Kenaj1952 z IP: 46.238.88.* (2012-09-27 13:03)

  @Górnik zmień śpiewkę bo ci się w gębę nasypie i to na powierzchni i ciekawe czy w ogóle nim jesteś bo mam szacunek do tych co ciężko pracują na dole ale mierzą mnie ci co załapali się do przywilejów,jątrzą i robią zadymy!

 • 7: burza z IP: 188.47.176.* (2012-09-27 13:29)

  No to może praworządne państwo polskie poprzez swoich wybrańców coś zaradzi, znam osoby ,, nasza klasa,, których praca na równorzędnych stanowiskach, w tym samym profilu produkcyjnym została uznana, innym nie co mamy dwie Polski - nie bajzel prawny, niedowład , na kogo płacimy podatki.

 • 8: bbb z IP: 83.12.235.* (2012-09-27 14:44)

  nowych rent nie dają...a nie zweryfikują tych sprzed wielu lat

 • 9: klakier z IP: 89.17.247.* (2012-09-27 15:13)

  ZUS ma rację, NIE ufając Ludziom, to KOMBINATORZY i złodzieje, mają "lewe" świadectwa pracy, różne dokumenty itd... i wpisy "warunki szczególne" na dokumentach. ZUS załatwia wszystkich SUPER, i proszę NIE obrażać pracowników ZUS-u, ćwoki jedne, było sobie pilnować swoich spraw,a NIE udawać,że Wam się coś TERAZ należy. KTO uczciwie pracował to NIE ma żadnych problemów z ZUS-em

 • 10: ręcista z IP: 78.9.75.* (2012-09-27 18:23)

  Mam pytanie?. Mam przepracowane 13,5 roku w warunkach szczególnych i nie mam prawa do wcześniejszej emerytury.Czy ja nie mogę się ubiegać "proporcjonalnie'w stsunku do przepracowanch do wcześniejszej emerytury.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama