statystyki

Praca w warunkach szczególnych? ZUS nierówno traktuje osoby starające się o wcześniejsze emerytury

autor: Bożena Wiktorowska27.09.2012, 06:40; Aktualizacja: 27.09.2012, 08:47
  • Wyślij
  • Drukuj

Coraz więcej pracowników starających się o wcześniejsze emerytury skarży się na nierówne traktowanie przez ZUS. W zakładach o takim samym profilu produkcji osoby zatrudnione na identycznych stanowiskach są bowiem różnie traktowane.

reklama


– Takich spraw trafia do nas coraz więcej. ZUS coraz chętniej wprowadza własną interpretację przepisów, która jest niekorzystna dla ubezpieczonych. W efekcie tego odmowy przyznania świadczeń dostają osoby, które faktycznie ciężko pracowały w trudnych warunkach – denerwuje się Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ, członek Rady Nadzorczej ZUS.

Problem zakwestionowania świadectwa pracy wystawionego przez pracodawcę osobie zatrudnionej w szczególnym charakterze stał się więc przedmiotem interpelacji poselskiej. Posłanka Małgorzata Marcinkiewicz (RP) zwróciła uwagę, że żadne przepisy nie wymieniają ZUS jako instytucji mającej prawo do sprawdzania warunków pracy w zakładzie pracy. Powodem szczególnego zaniepokojenia jest przypadek pracownika jednej z rafinerii na południu Polski. ZUS uznał, że wykonywana przez niego praca uprawniająca do wcześniejszej emerytury nie była pełniona przez pełną dniówkę.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej broni ZUS. Zdaniem Marka Buciora, wiceministra w tym resorcie, prawo do wcześniejszej emerytury z racji wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze możliwe jest po spełnieniu wymagań określonych w art. 32 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Osoba ubiegająca się o takie świadczenie musi nie tylko wykonywać prace wymienioną w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43), ale musi ją świadczyć stale i w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ministerstwo zwraca także uwagę, że pracodawcy mogą dla własnych potrzeb organizacyjnych, w oparciu o wykazy resortowe, ustalać zakładowe wykazy stanowisk pracy w szczególnych warunkach. Muszą one być jednak zgodne z przepisami resortowymi. W praktyce oznacza to, że samo zakwalifikowanie pracownika jako wykonującego prace w szczególnych warunkach nie może przesądzać o tym, że praca ta istotnie taką jest.

Natomiast resort, odpowiadając na zarzut odmiennego traktowania pracowników zatrudnionych na analogicznych stanowiskach w różnych firmach, wskazuje, że każdy zakład posiada własną specyficzną organizację, co może determinować odmienną ocenę warunków pracy na poszczególnych stanowiskach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 28

  • 1: Mm z IP: 91.123.191.* (2015-03-17 20:05)

    w moim przypadku wniosłem sprawę do Sądu apelacyjnego sąd odrzucił odwołanie, mimo tego iż podałem świadków, którzy potwierdzili pracę w szkodliwych warunkach, a nie stać mnie na adwokata , złoźyłem wniosek o odwokata z urzędu i sąd się przychylił do wniosku i przyznał mi adwokata z urzędu a ten odmówił kasacji na podstawie wyroku nie kontaktując się ze mną postawił mnie przed faktem dokonanym, przysłał tylko pismo tak więc zadzwoniłem do niego a ten stwierdził, że on się takimi sprawami nie zajmuje, że to Sąd go wybrał.

  • 2: PRAWIE EMERYT z IP: 83.4.179.* (2014-02-15 08:37)

    W MOIM PRZYPADKU ZUS NIE ZALICZYŁ PRACY W WARUNKACH SZKODLIWYCH TYLKO DLATEGO,ŻE W ŚWIADECTWIE PRACY WIDNIEJE STANOWISKO I ŚLUSARZ KONSTRUKCJI STALOWYCH,NATOMIAST W ŚWIADECTWIE PRACY WYKONYWANEJ W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH WPISANO STANOWISKO ŚLUSARZ.
    DLA URZĘDNIKA ZUS ,ŚLUSARZ KONSTRUKCJI STALOWYCH NIE JEST ŚLUSARZEM.UZNANO ,ŻE W OGÓLNYM ŚWIADECTWIE NAZWA STANOWISKA RÓŻNI SIĘ OD TEJ ZE ŚWIADECTWA O PRACY W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH I DOSTAŁEM ODMOWNĄ DECYZJE ZUS O PRZJŚCIU NA WCZEŚNIEJSZĄ EMERYTURĘ.
    JEST TO DECYZJA ZUS-u z CHRZANOWA

  • 3: jurand z IP: 81.219.221.* (2013-01-09 21:37)

    TECHNIKOM RTG -rząd Tuska zabrał wszystko to SKANDAL tak za okupacji hitlerowskiej nie było tragicznie w Polsce !!

  • 4: Preczzhooylandiom z IP: 37.128.45.* (2012-12-14 20:40)

    Technicy RADIOLOGII wzywaja naród do powstania z kolan i chwycenia za kosy!!

  • 5: Ciekawy. z IP: 93.105.140.* (2012-12-14 11:33)

    Czy sa zwracane procentowe dodatki do emerytur a zabrane przez premiera Suchocka?

  • 6: Kris z IP: 82.177.26.* (2012-10-15 10:21)

    2 miliony złotych - tyle kosztuje załatwienie korzystnego wyroku w Sądzie Najwyższym
    skomentuj

    Dwóch milionów złotych zażądali prawnicy za pozytywne rozstrzygnięcie skargi kasacyjnej w Sądzie Najwyższym - donosi "Gazeta Polska Codziennie".

    Publikacja: 11 października 2012, 07:32 Aktualizacja: 11 października 2012, 07:45

    Tak wygląda sprawiedliwość po Polsku .Komentować tego nie będę

  • 7: Jaromir49 z IP: 88.156.60.* (2012-10-14 11:31)

    Ja jestem na wcześniejszej emeryturze od 2 lat i NIE MIAŁEM nawet jakichkolwiek zapytań ze strony ZUS-u o dodatkowe wyjaśnienia, nie mówiąc o zaświadczeniach. Emeryturę ZUS przyznał mi BEZ PROBLEMÓW! A tak dla pewności NIE MIAŁEM i NIE MAM żadnych pociotków z ZUS-ie.

    Do: 10 ręcista z IP: 78.9.75.*
    Myślę, że skoro jesteś rĘcistą, a nie rENcistą, to wcześniejsza emerytury Ci nie przysługuje.

    Do: 13: klakier z IP: 89.17.247.*
    Mała poprawka - mężczyźnie przysługuje świadczenie emerytalne OD UKOŃCZENIA 61 ROKU ŻYCIA, a nie od ukończenia 60 lat!

    Do: 17 Sten z IP: 82.177.26.*
    UZUPEŁNIENIE - oprócz MINIMUM 15 lat do końca 1998 r. trzeba też mieć MINIMUM 25 lat ogólnego stażu pracy.

    Do: 21 Sten z IP: 82.177.26.*
    Nie wprowadzaj "W BŁĄD" - państwo nie dopłaca > to PODATNICY DOPŁACAJĄ, w także emeryci.

  • 8: Sten z IP: 82.177.26.* (2012-10-12 13:19)

    Dziś mundurowi mogą przechodzić na emeryturę już po 15 latach pracy. Ich świadczenia są średnio o 1000 zł wyższe niż w przypadku cywili. By było to możliwe, państwo musi sporo dopłacać. Tylko w tym roku emerytury policjantów, żołnierzy, strażaków i funkcjonariuszy ośmiu innych służb będą kosztować budżet około 8 mld zł. Wszystkie finansowane przez państwo świadczenia to ponad 12,5 mld zł. To oznacza, że każdy podatnik dołoży do nich 490 zł.

  • 9: ustawa na kolanie zrobiona z chciwości???????? z IP: 217.28.152.* (2012-10-07 15:53)

    gdzie Kopacz zakopała wniosek obywatelski OPZZ po 40 l pracy==emerytura???reszta spraw dotyczących emerytur pomostowych,okradanie pracowników po 40 l pracy to TOP TRENDY tego rządu???

  • 10: top trendy---zakopywanie sejmowe projektów ustaw z IP: 217.28.152.* (2012-10-07 10:11)

    obywatelskich...kopacz zakopała K/M 35/40 l stażu=emerytura.=brak zaufania do rządzących!!!11

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama