statystyki

Dzieci nie zawsze dostaną rentę rodzinną po matce

autor: Paweł Jakubczak20.09.2012, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2012, 08:51
  • Wyślij
  • Drukuj

Prawo do renty rodzinnej nie przysługuje potomstwu osoby zmarłej, która w chwili śmierci nie była uprawniona do świadczenia z ZUS, ani też nie spełniała warunków do ich przyznania.



Tak orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną męża zmarłej, który domagał się od zakładu renty rodzinnej dla dwójki dzieci. ZUS jednak odmówił. Jego stanowisko podtrzymał sąd okręgowy, do którego wdowiec wniósł odwołanie. Sędziowie ustalili, iż kobieta w chwili śmierci miała 42 lata, a stażu pracy niespełna pięć lat. Od 2000 roku była całkowicie niezdolna do pracy, co stwierdzili lekarze. Jednak nie dostała renty od ZUS, o którą się ubiegała, bo w ciągu 10 lat przed powstaniem niezdolności nie legitymowała się pięcioletnim okresem ubezpieczenia.

Sąd apelacyjny oddalił apelację skarżącego, a Sąd Najwyższy jego skargę kasacyjną. Zdaniem sędziów zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) warunkiem powstania prawa do renty rodzinnej jest określony status osoby zmarłej w chwili śmierci. Zmarły ma prawo do tego świadczenia, jeśli ma ustalone przez ZUS prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, względnie spełnia wymogi do uzyskania jednego z tych świadczeń. Matka małoletnich dzieci w chwili zgonu nie była uprawniona do nich, a ponadto nie spełniała warunków do uzyskania emerytury, bo nie osiągnęła wieku odpowiedniego.

Skład sędziowski wskazał również, iż zmarła nie spełniała warunków do renty wymaganych przez art. 57 ust. 1 i 2 powołanej ustawy. Warunki te to uznanie za niezdolnego do pracy, posiadanie co najmniej 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, powstanie niezdolności do pracy w czasie trwania ubezpieczenia lub nie później niż 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia, przy czym warunki te muszą być spełnione łącznie. Zmarła nie miała wspomnianego stażu, bo legitymowała się tylko niespełna 5-letnim takim okresem. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy spełniała kryterium 18 miesięcy. W takim przypadku renta rodzinna nie należy się dzieciom zmarłej kobiety.

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 13 lipca 2012 roku, sygn. akt III UK 134/11.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 16

  • 1: mama z IP: 83.29.108.* (2012-09-20 09:50)

    Więc niech dzieci głodują. Kogo to obchodz:((( ZUS Jest strasznym "ojcem"

  • 2: ela z IP: 89.68.82.* (2012-09-20 09:51)

    To jest chore.W związku z tym na jakiej podstawie należą się renty socjalne dla ludzi ,którzy wogóle nie pracowali?

  • 3: emerytka z IP: 79.135.161.* (2012-09-20 10:44)

    Wdowy pracujace maja renty.plus pobory .


    dzieci NIC

  • 4: Tommi z IP: 62.87.254.* (2012-09-20 11:24)

    Ale dzieci polityków np. zmarłych w katastrofie w Smoleńsku mają po 250 tys. na początek i jak najbardziej renty rodzinne. Chory POpaprany kraj gdzie bogatym jeszcze wciska się w kieszeń a najbardziej potrzebujących kopie. Ale jak uczy historia do czasu...REWOLUCJI.

  • 5: Anna z IP: 95.49.20.* (2012-09-20 15:08)

    i choćby ten jaskrawy przypadek wskazuje na potrzebę zaliczania okresu wychowywania dziecka do stażu ubezpieczeniowego

  • 6: okradany podatnik z IP: 89.231.29.* (2012-09-20 19:24)

    dzieciom renty po zmarłej chorej matce nie przyznano bo to i tamto czyli jak zawsze by nie dać przepisów zawsze jakiś się znajdzie ale by w sytuacji wyjątkowej kiedy dzieciom przyznać rentę powinno się by im na chleb nie brakowało i by miały za co się wykształcić to przepisu ZUS nie ma!
    A tak przy okazji to zapytam się co ZUS robi ze składkami które odprowadzają osoby je płacące przez całe swoje zawodowe życie i które nie dożywają do wieku emerytalnego? Takich osób jest sporo i śmiem twierdzić że więcej ni 10 - 15% i są to niemałe pieniądze które bez żadnej łaski powinna otrzymać w gotówce rodzina osoby zmarłej! Dlaczego ZUS okrada ludzi i dlaczego ani posłowie ani media tym faktem się nie zajmą?

  • 7: No dobra -to oddajcie Jej z IP: 85.202.223.* (2012-09-20 23:12)

    No dobra -to oddajcie Jej chociaż składki za te 5 lat. Za co je braliscie.

  • 8: JA z IP: 77.252.146.* (2012-09-21 07:42)

    Moje dzieci a mam ich troje też nie dostało renty po śmierci ojca .
    Przepracował odprowadzając do ZUS zarówno składki rentowe jak i emerytalne przez 24 lata i 10 m-cy. Zmarł mając 47 lat.
    Ja dostałam w nagrodę pracę do 67 roku życia.
    Jedno co mogę to tak wychować dzieci aby nie wiązały swej przyszłości z Polską i wyjechały pracować do normalnego kraju gdzie o dzieci się dba.
    Już niedługo około 5 lat i osiągnę cel. Nie będą charować aby zapewnić dobre życie tym lepszym sierotkom smoleńskim którym zgrabnie przyznano oprócz renty ZUS jeszcze po 2 tys. na sztukę.

  • 9: JA z IP: 77.252.146.* (2012-09-21 07:49)

    Gdzie mój komentarz czyżby niepoprawny politycznie

  • 10: K z IP: 46.238.88.* (2012-09-22 15:45)

    To się w głowie nie mieści! W tym kraju tylko po tragedii smoleńskiej zapewniono byt rodzinom i sierotom a część z nich ma ciągle mało i rozgrzebuje groby na koszt podatników i jątrzy.Na to są pieniądze tylko nie należy się dzieciom gorszego Boga! Nie darmo jest powiedzenie,że bogatemu diabeł dzieci kołysze.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie