statystyki

Dzieci nie zawsze dostaną rentę rodzinną po matce

autor: Paweł Jakubczak20.09.2012, 07:20; Aktualizacja: 20.09.2012, 08:51
  • Wyślij
  • Drukuj

Prawo do renty rodzinnej nie przysługuje potomstwu osoby zmarłej, która w chwili śmierci nie była uprawniona do świadczenia z ZUS, ani też nie spełniała warunków do ich przyznania.

reklama


Tak orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną męża zmarłej, który domagał się od zakładu renty rodzinnej dla dwójki dzieci. ZUS jednak odmówił. Jego stanowisko podtrzymał sąd okręgowy, do którego wdowiec wniósł odwołanie. Sędziowie ustalili, iż kobieta w chwili śmierci miała 42 lata, a stażu pracy niespełna pięć lat. Od 2000 roku była całkowicie niezdolna do pracy, co stwierdzili lekarze. Jednak nie dostała renty od ZUS, o którą się ubiegała, bo w ciągu 10 lat przed powstaniem niezdolności nie legitymowała się pięcioletnim okresem ubezpieczenia.

Sąd apelacyjny oddalił apelację skarżącego, a Sąd Najwyższy jego skargę kasacyjną. Zdaniem sędziów zgodnie z art. 65 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) warunkiem powstania prawa do renty rodzinnej jest określony status osoby zmarłej w chwili śmierci. Zmarły ma prawo do tego świadczenia, jeśli ma ustalone przez ZUS prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, względnie spełnia wymogi do uzyskania jednego z tych świadczeń. Matka małoletnich dzieci w chwili zgonu nie była uprawniona do nich, a ponadto nie spełniała warunków do uzyskania emerytury, bo nie osiągnęła wieku odpowiedniego.

Skład sędziowski wskazał również, iż zmarła nie spełniała warunków do renty wymaganych przez art. 57 ust. 1 i 2 powołanej ustawy. Warunki te to uznanie za niezdolnego do pracy, posiadanie co najmniej 20-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, powstanie niezdolności do pracy w czasie trwania ubezpieczenia lub nie później niż 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia, przy czym warunki te muszą być spełnione łącznie. Zmarła nie miała wspomnianego stażu, bo legitymowała się tylko niespełna 5-letnim takim okresem. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy spełniała kryterium 18 miesięcy. W takim przypadku renta rodzinna nie należy się dzieciom zmarłej kobiety.

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 13 lipca 2012 roku, sygn. akt III UK 134/11.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 16

  • 1: Jana z IP: 83.24.160.* (2014-06-26 15:07)

    ZUS to złodziej. Dzielą Polaków na lepszych i gorszych. Oczywiście tych lepszych jest garstka "swoi" a reszta to motłoch. Dobrze ktoś napisał: do kolejnej rewolucji. Pozdrawiam motłoch

  • 2: zyga z IP: 37.7.26.* (2013-12-15 12:39)

    GDZIE sA TE WSZYSTKIE SKLADKI CO LUDZIE PŁACĄ PRZEZ CAŁE ŻYCIE DO ZUS u . POWINNY DZIECI JE DOSTAC A NIE ŻEBY ZUS SIE ZA NIE BAWIŁ,

  • 3: Ona z IP: 83.6.198.* (2013-04-12 12:10)

    Bogatym diabeł dzieci kołysze. To prawda - biedy nigdy i nigdzie nie ma szans
    na godne życie. Zawsze i wszędzie zostanie skpoany

  • 4: misiek z IP: 37.108.234.* (2013-03-21 10:23)

    czy dostanę rentę po matce jako syn .

  • 5: M. z IP: 81.190.189.* (2013-01-15 18:07)

    Do Eli:
    Poczytaj sobie o rentach socjalnych to bedziesz wiedziec, dlaczego osoby, które nigdy nie pracowały mają rente socjalną. Napewno nie chciałabyś byc na ich miejscu. To są świadczenia dla osób, które od urodzenia sa niepełnosprawne fizycznie, umysłowo albo w dzieciństwie uległy wypadkowi lub zapadły na ciężką chorobę, bez jakiejkolwiek szansy na samodzielne funkcjonowanie. Tylko, że z jakiegoś powodu w Polsce funkcjonuje błędne przekonanie, że renty socjalne otrzymują pijaczki, którym nie chce się pracowac i cały dzien stoją pod monopolowym.BŁĄD - PRZESTANCIE SZERZYC PROPAGANDE!!!

  • 6: wkurzona50 z IP: 195.13.38.* (2012-09-23 19:23)

    Męża bratowa zmarła mając 44 lata po 8 letniej walce z choroba nowotworową, zostawiła 3 niepełnoletnich dzieci. Ojciec dzieci odwoływał się od niekorzystnej decyzji i dzieciaki dostały W DRODZE WYJĄTKU renty po AŻ po 200 zł/m-c na każde dziecko.
    Dlatego warto pisać do prezesa ZUS , który w takiej sytuacji może przyznać w drodze wyjątku rentę.

    Aczkolwiek w takich sytuacjach dzieci - bez względu na to czy rodzic był uprawniony do renty czy emerytury - powinny mieć przyznaną rentę do czasu uzyskania pełnoletności - samodzielności. Nikomu nie trzeba przypominać, że dzieci to mali ludzie, o których powinni dbać dorośli nawet jak zostaną sami bez mamy czy taty - bo one biedne są temu winne, że taką drogę podyktował im los??

    A tak w ogóle to wielu obywateli tego kraju całe życie płaciło składki emerytalne i rentowe i wielu z nich emerytury nie doczekało.. Co z ich składkami?? Ta kasa nie jest spadkiem ani nie jest dziedziczona a powinna być! Ale jeśli nie jest to te pieniążki powinny zasilać konto dla takich sytuacji życiowych w jakich znalazły się te biedne dzieciaki,...a pewnie ojciec na bezrobociu bo to zafundował nam ten chory rząd.

  • 7: K z IP: 46.238.88.* (2012-09-22 15:45)

    To się w głowie nie mieści! W tym kraju tylko po tragedii smoleńskiej zapewniono byt rodzinom i sierotom a część z nich ma ciągle mało i rozgrzebuje groby na koszt podatników i jątrzy.Na to są pieniądze tylko nie należy się dzieciom gorszego Boga! Nie darmo jest powiedzenie,że bogatemu diabeł dzieci kołysze.

  • 8: JA z IP: 77.252.146.* (2012-09-21 07:49)

    Gdzie mój komentarz czyżby niepoprawny politycznie

  • 9: JA z IP: 77.252.146.* (2012-09-21 07:42)

    Moje dzieci a mam ich troje też nie dostało renty po śmierci ojca .
    Przepracował odprowadzając do ZUS zarówno składki rentowe jak i emerytalne przez 24 lata i 10 m-cy. Zmarł mając 47 lat.
    Ja dostałam w nagrodę pracę do 67 roku życia.
    Jedno co mogę to tak wychować dzieci aby nie wiązały swej przyszłości z Polską i wyjechały pracować do normalnego kraju gdzie o dzieci się dba.
    Już niedługo około 5 lat i osiągnę cel. Nie będą charować aby zapewnić dobre życie tym lepszym sierotkom smoleńskim którym zgrabnie przyznano oprócz renty ZUS jeszcze po 2 tys. na sztukę.

  • 10: No dobra -to oddajcie Jej z IP: 85.202.223.* (2012-09-20 23:12)

    No dobra -to oddajcie Jej chociaż składki za te 5 lat. Za co je braliscie.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie