statystyki

Emerytury częściowe: Staż ubezpieczeniowy w ZUS bez znaczenia dla rolnika

autor: Bożena Wiktorowska21.06.2012, 07:04; Aktualizacja: 21.06.2012, 08:45

Rolnicy chcący skorzystać z częściowej emerytury nie będą mogli doliczyć do okresu ubezpieczeniowego lat opłacania składek do ZUS. Pracownicy natomiast mają możliwość zwiększenia okresu ubezpieczenia o staż rolniczy.

Reklama


Reklama


Takie przepisy powodują, że osoby ubezpieczone w KRUS mogą mieć problemy z udowodnieniem stażu (35 lat – kobieta lub 40 lat mężczyzna) w celu uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury. Jednocześnie o takie świadczenia będzie można się ubiegać po ukończeniu 62 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna).

– Rząd już kilka razy obiecywał, że raz na zawsze skończy się dyskryminacja rolników – przypomina Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Związkowcy nie zgadzają się na gorsze traktowanie rolników niż pracowników.

– Osoba ubiegająca się o emeryturę rolniczą do wymaganego przepisami stażu nie może doliczyć okresów składkowych z ZUS. A przecież takie osoby również w przeszłości były pracownikami, a od ich pensji potrącano składki ubezpieczeniowe – dodaje Władysław Serafin.

Powodem dyskryminacji rolników jest ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (Dz.U. z 2008 r. nr 228, poz. 1507). Zgodnie z nią osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. nie mogą, ubiegając się o świadczenie z KRUS, uwzględniać innych okresów ubezpieczenia niż rolnicze. Chcąc przejść na rolniczą emeryturę, muszą udowodnić okres opłacania składek przez 25 lat do KRUS.

KRUS dodatkowo wyjaśnia, że wydłużenie wieku emerytalnego i wprowadzenie częściowych emerytur nie zmieniają dotychczasowej praktyki liczenia świadczeń, jeżeli rolnik ma okresy ubezpieczenia w dwóch systemach. Jeżeli taka osoba ma łączone okresy ubezpieczenia (w KRUS i w ZUS) i na ich podstawie nabędzie prawo zarówno do emerytury rolniczej, jak i ZUS oraz ewentualnie do emerytury kapitałowej, wówczas będzie możliwa wypłata wszystkich przyznanych świadczeń. W takim przypadku KRUS wypłaci świadczenie rolnicze, a ZUS – emeryturę pracowniczą i kapitałową. Jeżeli rolnik nie ma 25-letniego okresu ubezpieczenia w KRUS, wówczas okresy opłacania składek na ubezpieczenie rolnicze mogą być uwzględnione przy ustalaniu wysokości emerytury pracowniczej. W takim przypadku świadczenia zwiększone o część rolną wraz z emeryturą kapitałową będzie wypłacać ZUS.

799,18 zł wynosi minimalna emerytura rolnicza

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • XYZ(2012-08-10 11:38) Odpowiedz 00

  Jedno za drugim oszukaństwo i złodziejstwo rządu Herr Tuska .
  Oszukuje się i okrada się większośc społeczeństwa aby zapewnić opłacenie przywilejów dla wybrańców władzy.
  Jakież to głupie jest to polskie społeczeństwo , że pozwala ssię tak okrutnie wykorzystywać nieodpowiedzialnym , pozbawionym honoru i po prostu zwykłej ludzkiej uczciwości zakłąmanym politykom .
  Państwo oszustwa i złodziejstwa , na każdym kroku kwitnie obłuda i zakłamywanie rzeczywistości.
  Her Tusk skutecznie obrzydził mi moją ojczyznę , która stała się wrogiem dla większości zwykłych obywateli.
  Tu nie ma żadnej dla nas przyszłości , to kraj kolesi , oszustów , złodzieji i utrwalaczy zakłamanej oszukańczej władzy - trzeba stąd jak najszybciej wypierniczać i układać sobie i bliskim życie jak najdalej od tego piekła.

 • Irek(2013-01-21 21:50) Odpowiedz 00

  Rolnicy,ktorzy otrzymuja rente z uni,okolo 3.tys.nadal pracuja u swoich synow.Majac wiek 55 lat,otrzymali taka rente.Czas spedzali w swoich domach-czesto na zwolnieniach nie placac KRUS.Ja natomiast pracujac na rzadowej pracy,mam 40 lat ubezpieczenia dostaje pare groszy wedluch ich rent.Gdzie jest sprawiedliwosc w tym naszym kraju.

 • EWA(2012-06-21 08:12) Odpowiedz 00

  A ja oczekuję orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zlodziejskiej kwotowej "waloryzacji" emerytur!!! Orzeczenie mialo być wydane jak najszybciej! I co? Nad czym kombinuje TK, skoro ma juz gotowe orzeczenie z 2001 roku??? Jak odkręcić kota ogonem? Jak przypodobać się władzom, które dały sędziom PRZYWILEJE, kosztem podatników - niepłacenie składki emerytalnej, "stan spoczynku" z wysokimi dochodami. nietykalność itd?
  A rpolnicy niech zankną twarz! I otworzą usta wtedy, kiedy przestaną być szarą strefą!

 • wjw(2012-06-21 09:13) Odpowiedz 00

  Ha, ha, ha.
  Dyskryminacja tych na których składa się reszta społeczeństwa.
  Chyba rząd ma bielmo na oczach i mózgu. Przedsiębiorców też traktuje się gorzej niż pracowników ale tego rządy jakoś nie widzą.

 • sdfsdf(2012-06-21 09:10) Odpowiedz 00

  Jak na razie to jest dyskryminacja pracowników (ZUS) a nie rolnikow !! I to jeszcze jaka wielka !

 • jagoda do EWA(2012-06-21 18:24) Odpowiedz 00

  Ustawa waloryzacyjna, w oparciu o którą to ZUS waloryzował nasze emerytury jest oparta na przesłankach pozorowania waloryzacji emerytur w 2012 r. a nie na zasadach obowiązujących w myśl przepisów prawa o waloryzacji. Taka ustawa jest z mocy prawa nieważna. TK pokaże czy stoi na straży konstytucji czy nie. Czekamy. Pozdrawienia dla Ewy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama