statystyki

Więcej osób otrzyma świadczenie przedemerytalne

autor: Bożena Wiktorowska18.06.2012, 08:29
 • Wyślij
 • Drukuj

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło pracę już nad trzecią ustawą deregulacyjną. Wśród założeń do projektu ustawy znalazła się m.in. propozycja rozszerzenia dostępu do świadczenia przedemerytalnego. Chodzi o nadanie takiego prawa tzw. współpracującym z osobą prowadzącą firmę, czyli małżonkom, dzieciom, dzieciom drugiego małżonka oraz przysposobionym.

reklama


Do tej samej grupy zaliczani są także rodzice, macocha, ojczym oraz rodzice adopcyjni. Dodatkowo, żeby osoby wyżej wymienione nabyły prawo do świadczenia przedemerytalnego, będą musiały spełnić jeszcze jeden dodatkowy warunek. Jest nim obowiązek wspólnego zamieszkania w gospodarstwie z prowadzącym firmę. Jeżeli powyższe kryteria spełnia pracownik zatrudniony w danej firmie, to to dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany, jak osoba współpracująca i będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań.

Zasada ta nie ma jednak zastosowania, jeżeli współmałżonek jednego ze wspólników spółki cywilnej zawarł umowę o pracę z tą spółką.

Resort gospodarki rozszerzając grupę uprawnionych do wsparcia uznał, że przy ustaleniu prawa do świadczenia nie będzie brany pod uwagę m.in. ani okres, przez jaki współpraca jest wykonywana, ani wymiar czasu pracy. Osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne musi tylko udowodnić, że do dnia ogłoszenia upadłości firmy ukończyła 56 lat (w przypadku kobiety) lub 61 lat (mężczyzna) i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn).

– Takie rozwiązanie otwiera pole do różnego rodzaju nadużyć. Może się okazać, że przedsiębiorcy będą fikcyjnie zatrudniać członków rodziny tylko po to, aby zyskały one świadczenie przedemerytalne – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Dlatego pracodawcy postulują całkowite zlikwidowanie takiego uprawnienia.

– Pieniądze przeznaczone na ten cel powinny być wydane na aktywizację poszukujących zatrudnienia. Dzięki nim mogłaby się zwiększyć liczba doradców zawodowych i pośredników pracy – dodaje Jeremi Mordasewicz.

Rządowa propozycja podoba się związkom zawodowym. Zdaniem Bogdana Grzybowskiego, eksperta OPZZ, skoro za współpracujących odprowadzane są składki, to powinni oni mieć prawo do świadczeń.

– Takie rozwiązanie jest sprawiedliwe – dodaje.

101,7 tys. osób obecnie pobiera świadczenie przedemerytalne z ZUS

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

 • 1: bozena z IP: 37.30.16.* (2013-09-27 18:53)

  przepracowałam 33latai3 m byłam pół roku na chorobowym po ustaniu zatrudnienia następnie pobierałam zasiłek dla bezrobotnych przez 1 rok wtym pracowałam 6 miesięcy na umowe zlecenie a obecnie jestem na półrocznym stażu z pup jakie mam szanse na świadczenie przedemerytalne/

 • 2: 777 z IP: 178.37.52.* (2012-08-27 18:54)

  Pan Morda niech nie zabiera głosu w tej sprawie(krwiopijca)

 • 3: ann z IP: 89.68.32.* (2012-06-25 19:24)

  Mordasiewicz ma rację ,

 • 4: ja z IP: 87.206.12.* (2012-06-25 09:31)

  Pisze prawdę i ma rację "50plus". Od siebie dodam że wielcy reformatorzy specjalizowali się w krytykowaniu i rozwalaniu. Krytykują nadal, rozwalić już można niewiele, ale zbudować nic dobrze nie potrafią, bez względu na to pod jakim znajdują się lub znajdą sztandarem.

 • 5: krzys z IP: 79.163.35.* (2012-06-24 16:26)

  lepiej liczyc na siebie. Systematycznie oszczedzam wiec na depozytach z Getin. Trzymaj oprocentowanie, a ja mam pewnosc ze na tym zyskuje

 • 6: 50 plus z IP: 89.230.122.* (2012-06-24 10:22)

  Chciałem przypomnieć jak kilkanaście lat temu wielcy reformatorzy spod znaku 'solidarnosci'ogłupiali naród jak to wszystkim będzie dobrze gdy ONI będą rządzic bo KOMUCHY mają kasę ale nie chcą dać. Miały być pod nadzorem Państwa ubezpieczalnie do ktorych wplacając składki po określonym wcześniej czasie pobierasz emeryturę i nikt nie robi łaski że coś ci wypłacą i wtedy kiedy mają ochotę.Obecny fircykowaty rząd nigdy nie zrobi porządku bo trzeba zacząć od siebie-jakie przywileje mają urzędnicy,tzw.mundurowi powinni pracować natych samych zasadach co pozostali,skończyć z przywilejami w górnictwie,przestać opłacać katechetow i księży. Wiem że ta obłuda i zakłamanie dalej będzie i nie dziwię się ze młodzi ludzie na pytanie o patriotyzm pukają się w czoło i prawdą jest że największym oszustem i złodziejem jest mafia pod nazwą Rząd tego kraju

 • 7: w imieniu znowu rolnika z IP: 89.17.245.* (2012-06-23 21:00)

  42 lata pracy z -ZUS- 5 ha pola,raz do ZUS był KRUS potem tylko ZUS,po likwidacji zakladu zostalem na lodzie-bo dalej mam 5 ha pola.Jedyny zywiciel rodziny.Teraz w nagrodę nie dostanę nawet świadczenia przedemerytalnego.Panie Tusk- panie pawlak gdzie tu sprawiedliwosc.

 • 8: phi z IP: 89.231.242.* (2012-06-23 09:31)

  Polko!-masz rację..niepracujące żoneczki-liany mają najczęściej wyższe emerytury po swych "zadbanych" a wcześnie umierających małżonkach niż kobiety które pracowały jednocześnie wychowując dzieci ,często bez urlopów wychowawczych a "ukochany rząd" nas jeszcze okrada bo mamy nieszczęście mieć po 35-40larach pracy mieć więcej niż 1480zł...brawo dla rządu...to dobra nauka dla młodych ...nigdy nie wierz rządowi i mężowi:)

 • 9: Górnik i Związkowiec PISany na dole Kopalni z IP: 87.207.58.* (2012-06-19 11:42)

  Świadczynia przedemerytalne też momy w rzyci.
  Skuli tego , że w wieku 43 lot zawsze chodzymy na wczesne pynzyje.

 • 10: Polka z IP: 80.55.246.* (2012-06-19 08:08)

  Zamiast zadbać o ludzi pracujących - to u nas tylko kombinują jak tu dać tym którzy nie pracowali. To jest chore - a wszystko kosztem tych, którzy uczciwie pracują, odkładają składki, które podstępnie Państwo zabiera rozdając tym uprzywilejowanym darmozjadom.
  Niepracujące żoneczki itd. - co za Kraj!!!

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama