statystyki

Więcej osób otrzyma świadczenie przedemerytalne

autor: Bożena Wiktorowska18.06.2012, 08:29
  • Wyślij
  • Drukuj

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło pracę już nad trzecią ustawą deregulacyjną. Wśród założeń do projektu ustawy znalazła się m.in. propozycja rozszerzenia dostępu do świadczenia przedemerytalnego. Chodzi o nadanie takiego prawa tzw. współpracującym z osobą prowadzącą firmę, czyli małżonkom, dzieciom, dzieciom drugiego małżonka oraz przysposobionym.



Do tej samej grupy zaliczani są także rodzice, macocha, ojczym oraz rodzice adopcyjni. Dodatkowo, żeby osoby wyżej wymienione nabyły prawo do świadczenia przedemerytalnego, będą musiały spełnić jeszcze jeden dodatkowy warunek. Jest nim obowiązek wspólnego zamieszkania w gospodarstwie z prowadzącym firmę. Jeżeli powyższe kryteria spełnia pracownik zatrudniony w danej firmie, to to dla celów ubezpieczeń społecznych jest traktowany, jak osoba współpracująca i będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań.

Zasada ta nie ma jednak zastosowania, jeżeli współmałżonek jednego ze wspólników spółki cywilnej zawarł umowę o pracę z tą spółką.

Resort gospodarki rozszerzając grupę uprawnionych do wsparcia uznał, że przy ustaleniu prawa do świadczenia nie będzie brany pod uwagę m.in. ani okres, przez jaki współpraca jest wykonywana, ani wymiar czasu pracy. Osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne musi tylko udowodnić, że do dnia ogłoszenia upadłości firmy ukończyła 56 lat (w przypadku kobiety) lub 61 lat (mężczyzna) i posiada okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat (dla kobiet) lub 25 lat (dla mężczyzn).

– Takie rozwiązanie otwiera pole do różnego rodzaju nadużyć. Może się okazać, że przedsiębiorcy będą fikcyjnie zatrudniać członków rodziny tylko po to, aby zyskały one świadczenie przedemerytalne – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Dlatego pracodawcy postulują całkowite zlikwidowanie takiego uprawnienia.

– Pieniądze przeznaczone na ten cel powinny być wydane na aktywizację poszukujących zatrudnienia. Dzięki nim mogłaby się zwiększyć liczba doradców zawodowych i pośredników pracy – dodaje Jeremi Mordasewicz.

Rządowa propozycja podoba się związkom zawodowym. Zdaniem Bogdana Grzybowskiego, eksperta OPZZ, skoro za współpracujących odprowadzane są składki, to powinni oni mieć prawo do świadczeń.

– Takie rozwiązanie jest sprawiedliwe – dodaje.

101,7 tys. osób obecnie pobiera świadczenie przedemerytalne z ZUS




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 14

  • 1: tarnowianin z IP: 89.17.247.* (2012-06-18 10:16)

    Uważam,że prawo do św. przedemerytalnych powinno także obowiązywać i Małżonków pracodawców,ale na OGÓLNYCH zasadach, tak jak Pracownika, NIE zwiazanego z rodziną pracodawcy, tj wiek, staż pracy,WYPOWIEDZENIE umowy z przyczyn "ekonomicznych"!!!, ponieważ jak w/w współmałzonek płaci ZUS, to jest też PRACOWNIKIEM.

    Pytanie do zainteresowanych, którzy mogą mieć taki sam problem.?
    KHS Krosno ogłosiło upadłośćz likwidacją, kilka lat temu i WSZYSCY pracownicy dostali wypowiedzenia z przyczyn ekonomicznych !!,ale Syndyk dalej prowadził produkcję, dając umowy po kilka m-cy, tak mija już trzy lata. Teraz KHS w upadłości już padnie całkowicie i PYTANIE-czy Syndyk KHS Krosno, może wydać DRUGI raz wypowiedzenia z przyczyn "ekonomicznych",aby pracownicy, którzy w ciągu tych 3 lat uzyskali prawo do św.przedemerytalnych, je mogli otrzymać. Zaznaczam,że ostatnia umowa była tak napisana, że do "zaprzestania" produkcji Firmy. [czyt. do rozwalenia się Firmy w gruz-dosłownie].

  • 2: żona z IP: 178.252.22.* (2012-06-18 13:30)

    a co z prowadzącymi działalność gospodarczą,przecież to też ludzie i co jak nie ma środków na prowadzenie dalszej działalności,ma ukończone 62 lata i 44 lata pracy w tym 32 jako taksówkarz?w mniejszych miastach nie ma zarobku,a auto nowe wymaga środków pieniężnych,płaci na zus w tego co zarobi,po prostu zyc nie umierac.nikt o nich sie nie trosczy a szkoda.

  • 3: piotr z IP: 83.5.1.* (2012-06-18 18:53)

    co do tego mają pracodawcy ? dlaczego w sprawach pracowniczych zabierąja głos ? w ich interesie jest jest, aby stopa bezrobocia była jak najwyższa, bo powoduje niższe koszty pracy i większą uległość pracownika...
    większość, tych niby pracodawców to złodzieje...nie to jest problemem, złodziejowi prędzej czy później podwinie się noga, lub trafi na złodzieja wiekszego od siebie... problem to wazeliniarstwo tych niby pracodawców...
    śpiewają tak jak im złodziejski rząd zagra...
    Oj, podwinie się noga platformie, podwinie...

  • 4: wieloletnia pracownica z IP: 31.175.192.* (2012-06-19 00:52)

    Jak zwykle p. Mordasewicz ma pomysły oderwane od ziemi!!! Aż dziw bierze, że ten człowiek jeszcze ma tu coś do powiedzenia! A może by tak ten pan zatrudnił WSZYSTKICH pobierających świadczenia przedemerytalne? Wtedy mógłby mieć cos do powiedzenia. Póki tego nie zrobi, powinien zamknąć buzię i zacząć pracować nad ZWIĘKSZENIEM kwoty tego świadczenia oraz zniesienia wymaganego okresu przebywania na "bezrobotnym"!!! Pobieranie tej jałmużny (800zł/m-c) to nie jest widzimisię świadczeniobiorcy, lecz konieczność przeżycia po kilkudziesięcioletnim okresie pracy i wyrzuceniu pracownika przez pracodawcę!!! Dobrze by się stało, aby tacy ludzie jak ten pan zostali wyrzuceni z pracy, pozbawieni wszelkich dochodów, i nie mieli NIGDZIE zatrudnienia!!! I aby musieli przeżyć za 800zł/m-c - bez NICZYJEJ pomocy!!! Może wtedy woda sodowa tak by im nie uderzała do głowy. I może wtedy odczuli by na własnej skórze, co to jest HUMANITARYZM!
    Wstyd! Oj, wielki wstyd!!! Bardzo wielki wstyd!!!

  • 5: Polka z IP: 80.55.246.* (2012-06-19 08:08)

    Zamiast zadbać o ludzi pracujących - to u nas tylko kombinują jak tu dać tym którzy nie pracowali. To jest chore - a wszystko kosztem tych, którzy uczciwie pracują, odkładają składki, które podstępnie Państwo zabiera rozdając tym uprzywilejowanym darmozjadom.
    Niepracujące żoneczki itd. - co za Kraj!!!

  • 6: Górnik i Związkowiec PISany na dole Kopalni z IP: 87.207.58.* (2012-06-19 11:42)

    Świadczynia przedemerytalne też momy w rzyci.
    Skuli tego , że w wieku 43 lot zawsze chodzymy na wczesne pynzyje.

  • 7: phi z IP: 89.231.242.* (2012-06-23 09:31)

    Polko!-masz rację..niepracujące żoneczki-liany mają najczęściej wyższe emerytury po swych "zadbanych" a wcześnie umierających małżonkach niż kobiety które pracowały jednocześnie wychowując dzieci ,często bez urlopów wychowawczych a "ukochany rząd" nas jeszcze okrada bo mamy nieszczęście mieć po 35-40larach pracy mieć więcej niż 1480zł...brawo dla rządu...to dobra nauka dla młodych ...nigdy nie wierz rządowi i mężowi:)

  • 8: w imieniu znowu rolnika z IP: 89.17.245.* (2012-06-23 21:00)

    42 lata pracy z -ZUS- 5 ha pola,raz do ZUS był KRUS potem tylko ZUS,po likwidacji zakladu zostalem na lodzie-bo dalej mam 5 ha pola.Jedyny zywiciel rodziny.Teraz w nagrodę nie dostanę nawet świadczenia przedemerytalnego.Panie Tusk- panie pawlak gdzie tu sprawiedliwosc.

  • 9: 50 plus z IP: 89.230.122.* (2012-06-24 10:22)

    Chciałem przypomnieć jak kilkanaście lat temu wielcy reformatorzy spod znaku 'solidarnosci'ogłupiali naród jak to wszystkim będzie dobrze gdy ONI będą rządzic bo KOMUCHY mają kasę ale nie chcą dać. Miały być pod nadzorem Państwa ubezpieczalnie do ktorych wplacając składki po określonym wcześniej czasie pobierasz emeryturę i nikt nie robi łaski że coś ci wypłacą i wtedy kiedy mają ochotę.Obecny fircykowaty rząd nigdy nie zrobi porządku bo trzeba zacząć od siebie-jakie przywileje mają urzędnicy,tzw.mundurowi powinni pracować natych samych zasadach co pozostali,skończyć z przywilejami w górnictwie,przestać opłacać katechetow i księży. Wiem że ta obłuda i zakłamanie dalej będzie i nie dziwię się ze młodzi ludzie na pytanie o patriotyzm pukają się w czoło i prawdą jest że największym oszustem i złodziejem jest mafia pod nazwą Rząd tego kraju