Osoby mające długi staż ubezpieczeniowy, które tracą pracę z powodu likwidacji firmy, mogą się ubiegać o specjalne świadczenia finansowane z budżetu państwa. Taka pomoc jest wypłacana przed emeryturą
Osoby mające długi staż ubezpieczeniowy, które tracą pracę z powodu likwidacji firmy, mogą się ubiegać o specjalne świadczenia finansowane z budżetu państwa. Taka pomoc jest wypłacana przed emeryturą
Pracownica mająca w sumie 34 lat okresów składkowych i nieskładkowych ukończyła 56 lat. Zatrudniająca ją firma ogłosiła niewypłacalność (w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych). W efekcie tego wszyscy zatrudnieni zostali zwolnieni. Czy pracownica ta ma prawo do zasiłku przedemerytalnego?
Pracownicy zlikwidowanego zakładu pracy po otrzymaniu z kadr świadectw pracy potwierdzających okres zatrudnienia oczekiwali, że były pracodawca w ich imieniu pozałatwia wszelkie formalności związane z otrzymaniem świadczenia przedemerytalnego. Jednak pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdzie zwrócili się o informacje dotyczące terminu otrzymania pierwszej wypłaty, poinformowali ich o konieczności wcześniejszego zarejestrowania się w urzędzie pracy. Dopiero po sześciu miesiącach takie osoby mogą zwrócić się do ZUS o przyznanie świadczenia. Czy wtedy też muszą wystąpić z wnioskiem o jego przyznanie?
Pracownik zlikwidowanego zakładu pracy spełnia wszystkie warunki do otrzymania świadczenia przedemerytalnego. Odbierając świadectwo pracy od byłego pracodawcy liczył na zakończenie aktywności zawodowej. Wolny czas planował poświęcić na pomoc dzieciom w prowadzeniu specjalistycznego gospodarstwa rolnego. Kiedy się rejestrował w urzędzie pracy, miał nadzieję, że to będzie tylko formalność i po sześciu miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych otrzyma świadczenie przedemerytalne. Jednak urząd pracy znalazł dla niego odpowiednie do jego kwalifikacji oferty zatrudnienia. Czy może odmówić przyjęcia oferty?
Zakład pracy, z powodu przeniesienia produkcji do jednego z krajów azjatyckich, zlikwidował jeden z oddziałów na południu kraju. Wszyscy zatrudnieni w tym oddziale zostali zwolnieni z pracy, w tym pracownik zbliżający się do okresu ochronnego. Nie znalazł nowej pracy, jednak nie zarejestrował się w urzędzie pracy. Czy zwolnieni pracownicy otrzymają świadczenie przedemerytalne bez wykonania takiego obowiązku?
Była pracownica zlikwidowanego zakładu pracy, mająca prawo do świadczenia przedemerytalnego, ukończyła 60 lat. Wówczas przestała dostawać pieniądze z tego tytułu. Czy ukończenie wieku uprawniającego do otrzymania emerytury powoduje wstrzymanie wypłaty świadczenia?
Przedsiębiorca z powodu trudności z uzyskaniem kredytu na dalszą działalność podjął decyzję o przeprowadzeniu restrukturyzacji zatrudnienia. W efekcie zwolnień grupowych pracę straciła jedna z pracownic o najdłuższym stażu pracy. W sumie legitymowała się 39 latami składkowymi oraz trzema nieskładkowymi. Czy taka osoba otrzyma świadczenie przedemerytalne?
Była pracownica nieistniejącego już zakładu pracy otrzymuje z ZUS świadczenie przedemerytalne. Ze względu na jego niską wysokość dodatkowo podjęła dodatkową pracę na umowę-zlecenie, od której pracodawca odprowadza składki. Czy będzie musiała o tym powiadomić ZUS?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie są zasady wypłaty zasiłków i świadczeń przedemerytalnychW pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama